Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Růže odolné suchu a horku

Růže odolné suchu a horku 17. čec 2018 12:07 #323284

  • papla
  • Avatar uživatele papla
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Příspěvky: 170
  • Obdržená poděkování 251
  • Karma: 0
Mám stanoviště asi podobné jako Květa. Jižní Morava, výheň, jihozápadní strana, písčitohlinitá velmi propustná půda, často neprší víc než dva měsíce...Občas tedy zaleju, protože mám růže druhým rokem a nebudou ještě mít moc hluboké kořeny.


HARKNESS: Red yesterday - drží se, květy i v tom vedru zůstávají pěkné celkem dlouho
TANTAU: Gartentraume - květy ve výhni vydrží rozvinuté asi tři dny, pak opadají, neseškvaří se. Po ostříhání odkvetlého vyhodila další květy a netváří se na umření. Jsem nadšená, kupovala jsem ji s tím, že by to u nás mohla dát a vypadá že to potvrdí.

Jinak pěstuji jen nějaké no name drobnokvětky pokryvné typu Fairy, a těm se ty kvítky spečou za jediný den, max. dva. Budu čerpat z údajů tady, moc díky za téma, pro nás s chorvatským klimatem ale bez moře dobrý zdroj informací.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., chrast, quendery, Láďa, alenak, babkaela, alcearosa, Dita

Růže odolné suchu a horku 17. čec 2018 23:39 #323289

  • alenak
  • Avatar uživatele alenak
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2632
  • Obdržená poděkování 7593
  • Karma: 94
Dámy, díky za otevření tohoto tématu. Asi to postihuje hodně z nás. Podmínky mám podobné Květě, půda hlinitopísčitá, nic moc. Vodu ve studni máme, ale chce to vodu shora. Někdy mi přijde, že je lepší to nechat na sucho, než studniční voda.

Průšvih jsou kytky nově zasazené, myslím, že je to podtrhne dost na celý rok, i přes zalévání. Eva píše o vlivu slunce a úpalu na výšku a růst. No já nevím, můžu se mýlit, ale to vychýlení a výkyvy počasí je od zimy, proto si myslím, že tak nenarostly. Myslím, že výkyvy počasí bez vody jsou horší, než sluneční úpal. Byly u nás tropy, pak najednou pod 10 st.C (v červnu), to jim dá taky zabrat.Ale třeba pravdu vůbec nemám.

Od jara to začalo cibulovinami, čemeřice letos bída, lilie, atd.
Ale je pravda, že zakořeněné růže, starší 4let, takové růstové problémy u mně nemají. Eva píše o Roter Korzar - u mne tak o 1/3, víc ne, taky kvete o 106.
Stalo se mi, že např. vloni sázený Jazz - jsem ho zapomněla zalít a málem jsem o růži přišla. Tak opálené listy jsem na jiné růži neměla. Byl prolit a VIP péči a krásně obráží. Dneska jsem si např. všimla, že nejstarší růže na zahr.(asi 30letá),floribunda,NN,bude po 2hé kvést,opoupatovaná, tu jsem vůbec nezalévala. Takže odrůda taky hraje velkou roli a dané geny. Jako u lidí, někdo zmetek, někdo skvělý :laugh:
Skvělé jsou u mně růže Morsag, červený i bílý, stále nakvétají, zdravé, ale je pravda, že jsem je zalila.
Letos se mi moc nelíbil Herkules, měl některé výhony bez květů a květy dlouho nevydrží, to se ani usazením nezlepšilo, ale stejně je krásný. :)Pomponella, ta chce taky vodu, u mně ji nemá, bída, švagrová ji fest prolévá, nádhera. Angličanky tady ne, ne, ne.
Poslední úprava: 17. čec 2018 23:48 od alenak.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Kaja, chrast, quendery, Láďa, babkaela, alcearosa, Dita

Růže odolné suchu a horku 18. čec 2018 14:01 #323296

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8814
  • Karma: 53
Alenko, vodu ze studny si nechávám jako rezervu na nejhorší časy, kdy ostatní zdroje vyschnou. Máš pravdu, že není nejvhodnější. Je studená a může obsahovat i větší podíl minerálů a kdoví čeho ještě.

Souhlasím, že jarní mrazy měly zhoubný vliv na předčasně probuzené růže ( některé dokonce narašené). To s tím vlivem slunce na růst není z mé hlavy a není to nic nového. Bylo zjištěno a potvrzeno, že rostlinná pletiva ozářená sluncem rostou pomaleji, než ta, která jsou od slunce odvrácená. Nakonec to vidíme kolem sebe. Kdejaká rostlina se tzv. otáčí za sluncem - pletiva stvolů na straně slunce zpomalují, na odvrácené straně zrychlují a výsledkem je ohnutý stvol směrem k slunci. Dalším příkladem jsou semenáčky pěstované doma na okně. Při nedostatku světla jsou z nich vytáhlé nitě ohnuté ke světlu. Příkladů by bylo habaděj. A když jsme u růží, tak víme, že tentýž kultivar v polostínu nebo ve stínu, je vytáhlejší, než ten na plném slunci.

Jasně, že odrůda a její genetické vybavení hraje zásadní roli. S Květou jsme se shodly, že třeba austinky bez dostatku vláhy jsou k ničemu. Moc nepomůže ani hnojení, protože granule se nemají v čem rozpustit.
Ale naopak jsou některé kultivary, které sucho a úpal snáší až obdivuhodně. Mám několik takových odstrčených chudinek, které rostou mimo hlavní růžovou "plantáž" a často na ně se zaléváním zapomenu. Ty tři, které tady uvedu, nejeví žádné známky usychání, nebo vadnutí. Dokonce by se dalo říct, že si v suchu lebedí.
Když Květa nazvala tuto diskuzi "růže odolné suchu a horku", tak tady jsou ty správné reprezentantky:

Souvenir d´Adolphe Turc
Souv.dAdolpheTurc.jpg

Souv.dAdolpheTurc1.jpg


Pretty Girl
PrettyGirl.jpg

PrettyGirl1.jpg


Sonnenröschen
Sonnenrschen_2018-07-18.jpg

Sonnenrschen1.jpg



Určitě by se našly ještě další. Tak zase příště. :cheer:
Poslední úprava: 18. čec 2018 14:08 od Eva L..
Následující uživatel poděkoval: Kaja, chrast, quendery, papla, Láďa, alenak, babkaela, Dita

Růže odolné suchu a horku 18. čec 2018 14:24 #323297

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8814
  • Karma: 53
Ještě malá poznámka k Pretty Girl. Objevila jsem ji v Hradci v r. 2009 ještě pod názvem MR-603-MK/MEIKISKOU. Dostala tehdy čestné uznání. Byla opravdu skvělá a byla tam taky v suchu. Mám pocit, že v hradeckém rozáriu si růže užívají sucha v plné míře.
Poslední úprava: 18. čec 2018 14:26 od Eva L..

Růže odolné suchu a horku 18. čec 2018 16:26 #323298

  • quendery
  • Avatar uživatele quendery
  • NYNÍ ONLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1136
  • Obdržená poděkování 3683
  • Karma: 23
Květo, díky za velmi potřebný šuplíček i zkušenosti vzhledem k tomu, jak si s námi počasí v posledních letech hraje. A díky všem ostatním za přispění a typy na odolné růže.
Protože mám na své zahradě taky pár takových, tak se přidávám.

Jak už jsem tu kolikrát psala…zahrada na skále, málo hlíny, ale spousta kamení co neustále leze na povrch, minimum srážek a pokud přece jen někdy zalévám/ a to jen párkrát za sezonu/, je to ze studny/ máme užitkovou/……jinou vodu nemám. Z vodovodu je jednak drahá a nějak je mi to proti srsti pitnou vodu lít na zahradu.

Tak k těm růžičkám…. budu jmenovat jen ty co opakují kvetení…..ty jednokvetoucí většinou stačí kvést než jsou tyhle vedřiny. Všechny jmenované jsou na celodenním slunci a v místech, kde skoro pořád fouká .

Austinek moc nemám, ale jednu bych chtěla moc pochválit …je nezničitelná ať je jakkoliv …Hyde Hall

Kordes : pnoucí Jasmína, Florentina, Hella, Dolomiti, z těch starších Lavender Lassie, Sympathia

Tantau : Chippendale, Mariatherezia, Landora, Aspirin Rose

Nesmím zapomenout na své oblíbené Györovky :
Andikó, Noel, Academia Istropolitana, Baba Kay, Samaria, Rosa Marika, Talas …..a byly by i další….opravdu si s těmi ne příliš dobrými podmínkami dovedou docela dobře poradit.

Ježovič : Čipka

Ze sucha i sluníčka si také nic nedělá Fraise des Bois…..nakvétá neustále.

Velmi odolná je Ilmenau…..palice tmavě vínových květů na sluníčku drží beze změny skoro 14 dnů ….

Stejně tak mi mile překvapil nováček Sourire d´Antan od Lense, květy sice trochu vybledly, ale drží už skoro týden.

O The Fairy se tu už psalo, já ještě přidám pokryvnou Sea Foam/ Schwartz/, Sachsisch Lichtenstein / Noack/, Rebecca Mary / Dickson/ a Wild Rover /Dickson/… když je víc sluníčka není do fialova, ale zčervená …

A i když se tu myslím nepsalo o historických / možná jsem špatně četla…../, zmíním tu dva furtkvetoucí „nezmary“ Stanwell Perpetual a Marii Dermar, té sice květy rychle odkvétají, ale je jich tolik, že to nevadí.

Ilmenau

DSC09147.jpg


Sachsisch Lichtenstein

DSC09671.jpg


Wild Rover

DSC08876.jpg

Ještě poznámku.....na jaře většina mých růží ošmikána na ježka a i když srážek minimum, hezky narostly a kromě třech všechny vykvetly. Ještě nevím, jak si poradí s II. florem :unsure:
Poslední úprava: 18. čec 2018 22:47 od quendery.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., varouch, chrast, Láďa, alenak, babkaela, Dita

Růže odolné suchu a horku 18. čec 2018 22:52 #323300

  • alenak
  • Avatar uživatele alenak
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2632
  • Obdržená poděkování 7593
  • Karma: 94
Quen, na Stanwell Perpetual jsem zapomněla. Myslím, že mu právě sucho a slunce velmi svědčí, dříve jsem ho měla v polostínu a to tak nekvetl. Stále prokvétá do zimy a hlavně kvete mezi prvními, no a vůně ...
DSC07188.jpg
Následující uživatel poděkoval: Eva L., chrast, quendery, Láďa, babkaela, Dita

Růže odolné suchu a horku 19. čec 2018 06:48 #323301

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8814
  • Karma: 53
Zapomněla jsem ještě na Fortunu, která nijak nereaguje na úpal. Nevadne už druhý týden. Začíná mi z toho vycházet, že drobnokvětky na tom zřejmě budou o něco líp, než velkokvěté.

Fortuna.jpg



Sommerwind je taky jedna z těch odstrčených, které si vody moc neužijí. Zvládá to výborně.

Sommerwind_2018-07-19.jpg
Přílohy:
Následující uživatel poděkoval: Kaja, chrast, quendery, Milada, Láďa, alenak, babkaela, Dita

Růže odolné suchu a horku 19. čec 2018 07:31 #323304

  • Kaja
  • Avatar uživatele Kaja
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 8703
  • Obdržená poděkování 22562
  • Karma: 82
Sommerwind je opravdu dobrá růže. u mně sice netrpí suchem , ale je dlouho v květu . :up

DSCN9915_2018-07-19.jpg
Poslední úprava: 19. čec 2018 12:09 od Kaja.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., chrast, quendery, Milada, Láďa, alenak, babkaela, alcearosa, Dita

Růže odolné suchu a horku 19. čec 2018 16:46 #323306

  • Milada
  • Avatar uživatele Milada
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Příspěvky: 149
  • Obdržená poděkování 178
  • Karma: 3
Ano,taky mi vychází drobnokvėtky jako odolnější. Musím se na ně víc zaměřit. Už jsem jich pár objednala. Přisadim je kam to půjde, aby v těch bídných obdobích na záhonech něco kvetlo. A taky když je posetý keř drobnějšími seškvarenými kvítky, tak to vypadá líp než spálené velkokvěté.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., chrast, quendery, Dita

Růže odolné suchu a horku 25. čec 2018 19:30 #323320

  • varouch
  • Avatar uživatele varouch
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 809
  • Obdržená poděkování 1493
  • Karma: 42
Květo smím tenhle text šířit internetem dál a citovat? Je to moc pěkně sesumírováno a obávám se, že pro příští roky to bude velmi užitečný seznam.Květa napsal:
zaznamenala jsem touhu po vypíchnutí růží, které odolávají suchu a teplotám olizujícím ( event. překračujícím ) + 30 st. C.
...
Následující uživatel poděkoval: Milada
Moderátoři: Eva L., Květa