Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Růže - máte zkušenost?

Re:máte zkušenost? 05. led 2012 13:23 #275469

  • virágszirom
  • Avatar uživatele virágszirom
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Příspěvky: 128
  • Obdržená poděkování 389
  • Karma: 0
L.D.B.Tavaly előtt szinte piros volt.
IMAG0490.JPG


IMAG0491.JPG


IMAG0492.JPG

Tavaly már inkább málna piros.
IMAG2246.JPG
Následující uživatel poděkoval: Eva L., helena, Evka

Re:máte zkušenost? 05. led 2012 17:02 #275477

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
Evko, musím uvést na pravou míru. Na mojí fotce není L.D.B.. Spolu s Dreslou jsme nedávno zjistily, že Pelcovi v době, kdy jsem ji u nich kupovala, neměli skutečnou L.D.B., ale něco jiného. Pravděpodobně to něco jiné je The Squire. Má květy víc do purpurova, zatímco L.D.B. je červená - tak jako na fotkách virágszirom.
Takže se všem dodatečně omlouvám za mystifikaci. :blush:
Následující uživatel poděkoval: Evka

Re:máte zkušenost? 05. led 2012 17:11 #275478

  • virágszirom
  • Avatar uživatele virágszirom
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Příspěvky: 128
  • Obdržená poděkování 389
  • Karma: 0
Nem lehet,hogy Othello a rózsád?
IMAG0496.JPG


IMAG0563.JPG


IMAG1817.JPG

Othello
Následující uživatel poděkoval: Eva L., helena, Evka

Re: Máte zkušenost? 16. úno 2012 21:54 #276567

  • Kachnishte
  • Avatar uživatele Kachnishte
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 350
  • Obdržená poděkování 621
  • Karma: 0
Tak jsem se zase jednou nadchla... General Stefanik
Máte? Znáte? Vím, že Honza má, nebo alespoň zná, protože má fotky na HMF... :) Jaká je tahle růže?

Takhle. Potřebuji řádné pěkné kompaktní křovisko, kterým oddělím jednu část zahrady od jiné. Navíc bude navazovat na modro-fialovo-žlutý záhon, no barevně by to byli geniální... Ale! Dresla ho má uvedeného mezi galikami a galiky přece neopakují. :blink: Tak si říkám, že Dresla by si všimla, že jí nějaká galika kvete dvakrát. B) A na HMF píšou, že "fluše" (jak jsme si zvykli nehezky říkat) a že neee galika, že on to hybrid perpetual...
Tak já vám nevím... Fluše Stefánik? No teda ...:evil:
Poslední úprava: 16. úno 2012 21:56 od Kachnishte.
Následující uživatel poděkoval: Marijka

Re: Máte zkušenost? 17. úno 2012 07:44 #276572

  • Lenka
  • Avatar uživatele Lenka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 344
  • Obdržená poděkování 384
  • Karma: 3
Mám Štefánika, co možná vůbec není Štefánik (dodatečně určovaný, ale ke GŠ se přiklání i Dresla), takže odpověď ber s rezervou: můj GŠ nefluše ani trošičku. Celkově má habitus spíš jako gallika, roste celkem kompaktně, jemnější výhony, ale nestříhaný občas vyhodí i nějaké dlouhé, které si pod tíhou květů můžou taky úplně lehnout - tzn. potřebuje stříhat. Mám celkem tři jedince na různých místech - u mě nejlíp prosperuje v lehkém polostínu pod jabloní, na plném slunci má tendenci se pálit, květy dřív opadají, listy trošku ČS, naproti tomu ten pod jabloní nakvétá sice později, ale kvete pak dlouho, lupení měl až do těch tuhých mrazů zelené a dokonale zdravé. Pravokořenný pekelně odnožuje. Barevně se pohybuje od hodně temně studeně rudé, možná trochu malina (rozvíjející se květy, hl. na slunci), ve stínu a při odkvětu jde víc do fialovomodra až domodra. Každopádně je to jedna z mých velmi oblíbených růží. Nemůžu teď najít žádnou kloudnou fotku - jestli jsem je omylem nesmazala, dodám později.

Re: Máte zkušenost? 17. úno 2012 07:50 #276573

  • amazonka01
  • Avatar uživatele amazonka01
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3087
  • Obdržená poděkování 1568
  • Karma: 8
Bohm uvádí jako předka růže General Štefánik růži Briliant, což je hybrid perepetual. Takže minimálně z půlky bude mít tuhle "krev". Pokud je většinově řazena mezi galiky, tak ta druhá polovina bude pocházet nejspíš otamtud.
A tak vsadím cokoliv, že "flusat" rozhodně nebude, maximálně bude decentně opakovat a to ještě velmi líně.

Nicméně, barevně hodně podobná je remontantka Reine de Violetes, která opakuje velmi ochotně. Jen je tedy dost rozložitá :blush:

Re: Máte zkušenost? 17. úno 2012 13:05 #276578

  • Kachnishte
  • Avatar uživatele Kachnishte
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 350
  • Obdržená poděkování 621
  • Karma: 0
Amazonko, na HMF jsou pod tímhle názvem celkem 3 růže - Generál Stefánik, Krásná Azurea a pod čarou poznamenáno, že některé zdroje uvádí, že Generál Stefánik je vlastně přejmenovaná 'Reine des Violettes'...

Lenko, díky moc, páni, 3 kousky, to bych opradu ráda viděla, trošku si připadám, jako když si do zahrádky cpu slona, jak na mě tahle růže působí rozložitým dojmem. Říkám si ale, že jedno pořádné křoví si zasloužím a Alchymistu a A.semi-plenu tiše ignoruju :whistle: Kdybys vyhrabala nějaké fotky, byla by to bomba :)

Mně ostatně nevadí, když opakovat nebude. Tak dostane klemátis, frajerka,a basta :). Shodly jsme se s Vlaďkou, že galiky (v tomto případě "galikovité") tvoří moc pěkné křovíčko i bez květů ... B)
Poslední úprava: 17. úno 2012 13:08 od Kachnishte.

Re: Máte zkušenost? 17. úno 2012 16:07 #276582

  • Jirka
  • Avatar uživatele Jirka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 353
  • Obdržená poděkování 668
  • Karma: 13
Takto vypadal loni Štefánik v olomouckém rozáriu, poměrně velké keřisko focené v červnu, zda opakoval nevím.


Stefanik3.jpg


Stefanik2.jpg


Stefanik1.jpg
Následující uživatel poděkoval: HonzaPM, Vlaďka, helena, Kachnishte, Evka, Kika

Re: Máte zkušenost? 17. úno 2012 18:00 #276584

  • Lenka
  • Avatar uživatele Lenka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 344
  • Obdržená poděkování 384
  • Karma: 3
Kačko, ta moje jsou ještě mláďata, dvě z odkopků, ty teď mají před sebou třetí sezónu a jeden řízkovaneček pojede čtvrtou. Zatím se drží v max. rozměrech 1x1 metr (stříhám). Jejich matku (nevím, jak je stará, ale šest let už má určitě) po odkvětu poměrně brutálně řežou - zatím se drží celkem v kompaktním tvaru tak 1,3 m vysoká, širší než vyšší. Myslím, že se nemusíš bát, že tě vytlačí ze zahrady - jak už jsem psala, má poměrně jemné výhony, řekla bych, že se řezem dá krotit velmi snadno. Ostatně GŠ mají i v Chotobuzi a tam je to spíš jedna z menších (aspoň předloni byla). Co si pamatuju, Dresla ji zatím taky nemá nějak extrémně velikou. Svoje fotky jsem nejspíš fakt omylem smazala, našla jsem jen detaily květů, ale nejsou nic moc, to sem snad ani nemá cenu dávat.

Re: Máte zkušenost? 17. úno 2012 18:09 #276585

  • Kachnishte
  • Avatar uživatele Kachnishte
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 350
  • Obdržená poděkování 621
  • Karma: 0
To nevadí, žes fotky nenašla, i přes to Ti moc děkuju!!! Ta růže je krásná, že jo... Totálně jsi mě dopřesvědčila, že ji nutně potřebuju :up
Moderátoři: Eva L., Květa