Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: O růžích

O růžích 16. čen 2021 23:27 #328424

  • alenak
  • Avatar uživatele alenak
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2641
  • Obdržená poděkování 7614
  • Karma: 94
Souhlas s Kájou, taky mi napadá podnož, obzvlášť takhle starší růže to dělají, očkované odchází a podnož bují, dělá mi to taky nejstarší růže, hodně podrůstá a musí se to včas vylamovat.

O růžích 29. čen 2021 10:11 #328486

  • quendery
  • Avatar uživatele quendery
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1142
  • Obdržená poděkování 3690
  • Karma: 23
Tak plním slib....dnes plně rozkvetla Borneo Odoré.....když vyhodila poupě, tak jsem si myslela, že půjde o záměnu, ale jak rozkvetla celá, je to onááááááá :woohoo: Na to, že jsem jí šoupla do květníku, aby se ukázala/ většinou teď ty, co o ně opravdu stojím, dám pořádně zakořenit, ony některé přímo zasadit "do kamení" nezvládají/, pěkně vyrostla, listy má tmavě zelené, trochu blýskavé, ale ne plasťáky. Je na dopoledním slunci/ cca do 11-12 hod./ u bílé zdi a docela to snáší, ani sem tam nezalití jí nevadilo....uvidím v záhonu. Květ má hezkou barvu, spoustu pěkně uspořádaných lupínků a voní velmi příjemně a decentně. Honza by asi otestoval víc, já takový čenich nemám :laugh:

DSC07369.jpg


DSC07368.jpg


DSC07372.jpg


DSC07492_2021-06-29.jpg


DSC07491.jpg
Poslední úprava: 29. čen 2021 10:19 od quendery.
Následující uživatel poděkoval: Kaja, Ajka, alenak

O růžích 15. srp 2023 13:02 #329606

  • Svenljunga Host
  • Avatar uživatele Svenljunga Host
Milí růžoví spoluobdivovatelé, mám takový problém - ráda si prohlížím obrázky růží i na papíře tj. papírový katalog/kniha. Najít knihy je celkem snadné. Nicméně tištěné katalogy už nejsou samozřejmostí. Jsme přeci v době počítačové. Probudila jsem se poměrně pozdě, nicméně bych si ráda pořídila katalogy nejznámějších šlechtitelů, které se ještě sehnat dají. Abych si měla za dlouhých zimních večerů v čem listovat. :)
Zatím jsem uspěla u Tantau, Starkl(zdarma), Kordes, Peter Beales (za poplatek). U Davida Austina jsem nepřišla na to, jestli vůbec tištěný katalog ještě mají.
Zapomněla jsem na někoho,kdo ještě produkuje tištěný katalog? Budu ráda, jestli mi dáte nějaké další tipy.

O růžích 15. srp 2023 15:50 #329607

  • quendery
  • Avatar uživatele quendery
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1142
  • Obdržená poděkování 3690
  • Karma: 23
Ahojky Sven, katalogy má pravidelně Kordes. Myslím, že by se dal sehnat u paní Vlaďky Prouzové, která je zástupcem Kordese u nás / na těchto stránkách je také diskuse, kde se jí můžeš zeptat www.nejkrasnejsi-ruze.cz/ . S Austinem to bude těžší, když jsou venku z EU, dříve posílal běžně na požádání, ale v Nejlevnějších knihách mají sice drahou, ale knihu o jeho růžích v originále. Italský Barni také posílá katalog, ale nevím zda zdarma, to jsem nestudovala www.rosebarni.it/richiesta-catalogo/. :cheer:
Následující uživatel poděkoval: Ajka

O růžích 17. srp 2023 21:24 #329609

  • Svenljunga host
  • Avatar uživatele Svenljunga host
Děkuji, Barniho zkusím.

O růžích 29. srp 2023 17:56 #329610

  • Svenljunga Host
  • Avatar uživatele Svenljunga Host
Tak katalog Barni mi přijde na podzim. Co se týče Tantau ti poslali velmi rychle sami zdarma a Kordes až po zaplacení 5 euro. Přesto musím říci, že vizuálně je hezčí Tantau. Kordes na začátku má samé ty svoje jednotlivé edice a pak teprve přijde část, kde o růžích píše. Plný text je mnohem stručnější než u Tantau, ale mají napsanou jak předpokládanou výšku tak šířku keře. A i když tyto hodnoty jsou podle zkušeností účastníků tohoto fóra opravdu spíše orientační, i tak je to o údaj víc. Někde jste tu psali, že Kordes zaměstnává i odbornici na vůně a skutečně je u voňavých růží přehledný barevný diagram se strukturou vůně té které růže. Lze zapojit fantazii i v tomto směru :) Ještě mám v jednání katalog od Petra Bealese.ten by měl být zvláště zajímavý. Tak jsem zvědavá.
Teď jsem se vrátila po delší nepřítomnosti a zcela se změnilo počasí. Všude je mokro. Bratr Cadfael má nasazeno na květ a opět mám radost z floribundy Lucky. Kvete celé léto. Na to, že je z podzimu, je opravdu šikovná. Sice moc nevoní, zato je hezounká.
Na rozdíl od slunce déšť moc nevadí ani čajovce Virgo - je také moc hezká a má mnohem větší květy než při prvním kvetení. Zato Dame de Coeur - ta měla sice velký květ, ale trochu na krajích osušený. Asi ještě z těch veder.
Pokvete Double Parfume a Doris Tysterman. Také mi kvetou zachráněné květníkové růže, u kterých ovšem nevím žádné jméno.
Byla jsem v Bulharsku, v jednom dovolenkovém areálu a všude tam kvetly a voněly růže. No, neodolala jsem a koupila si v supermarketu za 14 leva zahradnické nůžky. Pár řízečků jsem si vypůjčila - vím, jsou to rozdílné podmínky pro růst, ale za zkoušku přece nic nedám.
Ještě si tu budu muset nastudovat, jak je správně zasadit a možná nějaké tipy na složení zeminy. Chtěla jsem je raději nandat do květináče, abych je přes zimu mohla přenést na chráněné místo.

O růžích 24. zář 2023 20:28 #329627

  • Svenljunga Host
  • Avatar uživatele Svenljunga Host
Přišel mi katalog od fmy Guillot. Zdarma k vyžádání na jejich internetových stránkách. Asi to není tak velká fma jako Kordes nebo Tantau. Mají 8 novinek pro tento rok, ale pro mne jsou novinkou vlastně všechny jejich růže, protože žádné nemám. Mají celkem hodně prostoru věnováno historickým růžím. A také symbol pro to, jak jednoduché je pěstování té které růže. Ale nevím, jak moc tomu lze věřit.

O růžích 11. říj 2023 13:50 #329631

  • Svenljunga host
  • Avatar uživatele Svenljunga host
Pročítám starší diskuze. Je to mnoho inspirace, zkušeností a dobrých nápadů. Obdivuji krásné zahrady a růže. Tak mě tak napadlo, jak to vlastně je s růží soused Gusta. Ještě se mi nepodařilo dočíst, zda nakonec růže byla určena nebo ne. Moc ráda bych si ji totiž také opatřila. Vypadá pěkně a spolehlivě. Dokonce se ve vláknech objevil i červený Gusta. Poradíte mi někdo, zda a kde tyhle růžičky sehnat? Děkuji moc za radu.

O růžích 11. úno 2024 09:43 #329697

  • Svenlunga Host
  • Avatar uživatele Svenlunga Host
Včera u nás svítilo sluníčko, tak jsem zasázela ještě poslední ciboloviny. :whistle:
Plela jsem trošku a bohužel viděla i ty růže. To bude plno větviček ke stříhání! Moje čajová růže Orange, o ní pochybuji, že přežije. Novalis, Mandarinka asi dost podobné. Nekopčila jsem, ale zakrývala chvojím a před těmi největšími mrazy jsem je zaházela sněhem.

O růžích 11. úno 2024 11:07 #329698

  • quendery
  • Avatar uživatele quendery
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1142
  • Obdržená poděkování 3690
  • Karma: 23
Ahoj Sven, sice se uvidí až nějak koncem března/ to tedy budu střihat já / podle Měsíce až po úplňku/, ale třeba to nebude tak strašně. Ta zahrada je teď taková neučesaná, nevzhledná, tak to někdy vypadá horší. U nás je docela pěkně mokro, takže ještě nic nedělám. Ono to počká. Stejně u nás podle zkušeností ještě koncem února bude mrznout. :whistle: :laugh:
Moderátoři: Eva L., Květa