Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
  • Strana:
  • 1
  • 2
  • 3

Téma: Top růže roku 2019

Top růže roku 2019 02. pro 2019 06:40 #326678

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
Moniko, zdravím a děkuji za skvělý příspěvek. :)

Je velká škoda, že nemůžeš vkládat fotky, zahradu máš nádhernou. Závidím - v tom dobrém slova smyslu.
Prosím o trpělivost ohledně registrace. Snad se náprava podaří.

Top růže roku 2019 03. pro 2019 09:11 #326679

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
Pokusím se alespoň částečně dodržet danou osnovu. Ale omlouvám se předem za body, které spojím do jednoho, nebo dokonce vynechám.

1a/ vyhovují krásou květů, zdravím, dostatečnou mrazuodolností, habitem, zkrátka jsou pro mě Top.

Poustinia
Poustinia_2019-12-03.jpg

Sunny Sky
SunnySky4.jpg

Arabia
Arabia2.jpg

Sonnenwelt
Sonnenwelt2.jpg


a další - Royal Jubilee, Tequila, Sweet Blondie, Scepterd´Isle, Odyssey

1b/ dlouhodobě Top

Astrid Lindgren
AstridLindgren3.jpg

Isabell Renaissance
IsabellR.4.jpg

Schöne Koblenzerin
SchneKoblenzerin3.jpg


Susan Daniel, Leonardo da Vinci, Crocus Rose, Lea Renaissance, Teasing Georgia
Následující uživatel poděkoval: quendery, Ajka, alenak, Luša, babkaela

Top růže roku 2019 03. pro 2019 10:28 #326680

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
2/ Top nákup podzim 2018, jaro 2019

Empereur Charles IV.
EmpereurCharlesIV.jpg

André Brichet
AndrBrichet.jpg

Nautica
Nautica42.jpg


3/ Top vůně

Excellenz v. Schubert
Excellenzv.Schubert.jpg

Blue Girl
BlueGirl2.jpg

Odyssey
Odyssey1.jpg


a tradičně Big Purple, Gertrude Jekyll, Eisvogel, Gräfin Diana.

Body 4. 6. 7. 8. a 13a jsem spojila. Už asi pátý rok si plním svůj program - likvidaci těch kultivarů, které se z různých důvodů neosvědčily (neúnosně citlivé na č.s., omrzají, kvetení nic moc, slabý růst, ... atd. ). Takže jsem za tu dobu zlikvidovala neuvěřitelných 63 růží. Letos 12. Po téhle čistce doufám, že se můj program dostává do závěrečné fáze a v budoucnu si ušetřím práci s postřiky a možná i s kopčením na zimu.

5/ Zatím pozoruji vývoj, klady a nedostatky

Edouard Vermeulen
EdouardVermeulen5.jpg


9/ Očekávání - nákup podzim 2019

jsem zvědavá, jestli jsem si vybrala budoucí Top : Tropicana, Matthias Claudius, Apache, Allevia, Cristalyne, Amandine Chanel, Rosalita.

Body 10/ a 12/ jsou vlastně obsaženy v 1a

11/ u velkokvětých šípky nenechávám
13b/ žádnou takovou si nevybavuji
Poslední úprava: 03. pro 2019 10:42 od Eva L..
Následující uživatel poděkoval: Kaja, quendery, alenak, Luša, babkaela, Viki

Top růže roku 2019 04. pro 2019 08:10 #326681

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
Drobnokvětky jsem si nechala odděleně. Podle mého názoru jejich srovnávání s velkokvětými trochu kulhá. Tak třeba Astrid Lindgren a Fortuna. Nedokážu posoudit, která je lepší. Obě mají svou specifickou a pro mě obtížně srovnatelnou hodnotu.
S těmi, které mám, jsem moc spokojená. Asi jsem měla při jejich výběru šťastnou ruku. Dokladem toho je, mimo jiné, že mezi odkloněnými nejsou. Vzpomínám si jen na jednu vyhozenou White Fairy.

Jejich hodnocení vezmu hodně zkrátka. Společným znakem níže uvedených je jejich vitalita, průběžné kvetení, dobré zdraví a mrazuodolnost. Je těžké vybrat mezi nimi "vícTop, míňTop", nebo dokonce "neTop".

Mám je už několik let, až teprve letos jsem si u Pelců objednala Zwergenfee, lensovky Grand-Duc-Jean a Rosalita. Prostřednictvím Věry (Varoucha) pak ještě lensovku Allevia. Tak snad se mám na co těšit.

Fortuna
Fortuna_2019-12-04.jpg

Pretty Girl
PrettyGirl2.jpg

Souvenir d´Adolphe Turc
Souv.d.A.Turc2.jpg

Sommerwind
Sommerwind4.jpg

Sweet Cover
SweetCover.jpg

Maxivita
Maxivita_2019-12-04.jpg


Stejně půvabné jsou Flirt 2011, Charmant, Roxy, Pepita, Alden Biesen, Lovely Fairy, Heavenly Pink ... jedna hezčí, než druhá.
Poslední úprava: 04. pro 2019 08:16 od Eva L..
Následující uživatel poděkoval: Květa, Kaja, quendery, alenak, Luša, babkaela, Viki

Top růže roku 2019 07. pro 2019 20:51 #326682

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
Edhelko, Moniko, díky za podnětné příspěvky.
Ráda bych pomohla, nějak, nevím - bohužel - jak.

Existuje tu na foru nějaká sekce kam můžete fotky vkládat ? příp. zakládat diskuse ?

Top růže roku 2019 07. pro 2019 21:35 #326683

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
Nejdříve zhodnocení sezony.
Zima mírná, dlouhotrvající jarní střídání teplot pod a nad bod mrazu. Letos to holky ale ustály.
Jaro slušné ( byly krásné kuklíky ), v červnu tropy. 2 x 37 st. Opět sucho, zaléváno.
Přes toto vše byl letošek příznivější než rok loňský - v srpnu byla alespoň rosa, holky si odfrkly v noci.
Dlouhá sezona, podobně jako loni.
Mělčeji kořenící trvalky se uzalévat daly, horší to bylo se vším hlubocekořenícím - stromy, keře, růže.
Staré trsy Miscanthusů.
Nové výsadby - opět boj o přežití, z podzimních nováčků jsem neudržela 5 keříků. Růže sázené na podzim 2017, které přežily ten pouštní rok, odcházely po červnu jedna za druhou. Nedá se nic dělat. :(

--
hodnocení vezmu na přeskáčku, od nejsnazších bodů
11. Top šípky
heč, já letos mám šípky ! Páč mi Summer Wine dorostl do takové výšky, že bych musela na štafle. Tak zůstal po I. fl. neostříhán.. :laugh:

10. Top zdraví (pokud používáte fungicidy, tak kolikrát ročně?) - odůvodněně či preventivně?
nestříkáno. si poraděj. jsem líná.

13a. Potížistka aneb kam s ní?
13b. Je skvělá ale... (nesmí být ve stínu, vpředu záhonku, solitérně, holé nohy)


obvykle sem dávám Pink Swany, páč musí mít obruč. Dtto i Harlow Carr. Jenže - obě ji mají, tudíž potížistkami nejsou..


8. Rozloučení (tuto růži už nepěstuji)= TRUN
hm. Podobně jako EvaL jsem v posledních dvou uplynulých sezonách dělala radikální čistky ( nerosty, neopakovačky, škvarky ) takže pro letošní podzim mi moc materiálu k odtruňování nezůstalo.
Queen of the Musk, Parfum d'Orleans,Roseninsel - málo kvetly
Ebb Tide - rostl od 10 k 5
Sourire d'Orchidee - květy mžiková výdrž, opakování 0. Ježíš, a to jsem ji taaak chtěla...

Zbytek to vzdal sám, po těch dvou 37 st., prostě je "kleplo" a zhnědly. - z loňských nováčků ANDRE EVE LE JARDINIER DES ROSES, Astrid Lindgren ( mizerná sazenice ),Edouard Vermeulen, Eisvogel.

Letité - SOURIRE DU HAVRE, Annie Laurie McDowell, Sophyś Rose, Susan Daniel.


7. Kandidáti na vyhazov aneb co půjde ven příště / Poslední šance
ty, o kt. vím, že zde jsou mizerné, ale místo nepotřebuju, schovám si práci pro rok příští. Gentle Hermione, Jude the Obscure ( konečně. Brblám nad nima snad už 10 let a furt jsem se neodhodlala..). Rosenfaszination - ta má štěstí, že bych se k ní musela prosekat. Příště.

6. Zklamání roku - vypichujeme i ty, které třeba máme déle a ony pořád nic
Gospel, Princess Alexandra of Kent - furt nerostou, furt nekvetou... asi je přeřadím do kolonky 7. Možná rovnou 8.

5. Nováčci, kteří očekávání (zatím) nenaplnili - možno chápat jako výhrůžku
pro rok 2019 jsem měla nováčků celkem dost, skoro všichni zaujali - líbí.
Kromě : Robin Hood, na mě dost řvavka a Aureliana - na ni jsem se hrozně těšila, vykvetla a.. škvarek. U obou doufám, že budou fajn.
Růstové ani schopnosti nakvétání nehodnotím, čerstvě zasazené růže měly dost co dělat s přežitím.

9. Top očekávání aneb slibuji si od této... aneb nákupy podzimu 2019
letos jsem kupovala hlavně růže kt. se mi osvědčily. Tudíž ty, kt. neznám, mám pouze tři ( to jsem to dopracovala, chicht ).
Jednu nechtěnku - Mozart's Lady
+ dvě na doporučení kamarádek. Jsem zvědavá, jak jim to u mě půjde. Shodou okolností obě od stejného šlechtitele - Terra Limburgia a Poustinia.

3. Top vůně
MARIE-LOUISE DREVON - ta voní i nad třicítkami..

nejpříjemnější vůně - Palais Biron, Dawn Crest, Summer Wine a Louise Odier ( té vonění zase nevyšlo, vysoké teploty ).





Nechávám na příště :

1a. Top růže 2019 - aneb v této sezoně byla mimořádná
1b. Dlouhodobě Top - dobrá, vyrovnaná růže, aneb té se u mě daří, miluji ji
2. Top nákup Podzim 2018/Jaro 2019 (prvoročky), i kontejnerové během roku
4. Neurazí, nenadchne. Od ní odvíjím hodnocení průměrnosti
12. Růže, které si nejvíce vážím
Poslední úprava: 07. pro 2019 22:01 od Květa.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., quendery, alenak

Top růže roku 2019 08. pro 2019 18:21 #326685

  • Monika P.
  • Avatar uživatele Monika P.
[/quote]Květa napsal:
Edhelko, Moniko, díky za podnětné příspěvky.
Ráda bych pomohla, nějak, nevím - bohužel - jak.
Existuje tu na foru nějaká sekce kam můžete fotky vkládat ? příp. zakládat diskuse ?[/
quote]

Ahoj Květo, bohužel jako neregistrovaný host můžu přispívat akorát do sekce "Růže" a "Komentáře", všechny ostatní sekce (Zahrada, Kavárna atd) mají v patičce zpráv v jednotlivých tématech formulku "administrátor zakázal veřejné příspěvky", čímž jsou pro nás hosty prakticky uzavřené(jen pro čtení). Nové téma nemohu založit nikde, ani v přístupné sekci. Ohledně vkládání fotek - Edhelka nějak zmákla vložení přímo, což mně se nedařilo, takže jsem si "vypomohla" odkazem na fotoalbum, hyperlinky a hypertextové odkazy vkládat jako host do přístupné sekce mohu. Jako host mám jen omezené možnosti komunikace, ale lepší, než žádné.

Jinak teda obdivuje Tebe i Evu L., že zvládáte bez milosti růžové čistky a neváháte nahrazovat problémové růže za nové, lepší. Na tuto úroveň jsem ještě nedospěla :) A co pravidlo nesázet růže po růžích, ignorujete ho? (zvlášť, když odejde letitá růže?)
Moc se mi líbila Evina Sunny Sky, je kouzelná, už o ní přemýšlím jako o chtěné žluté (občas člověk může udělat výjimku)

Top růže roku 2019 09. pro 2019 00:25 #326686

  • alenak
  • Avatar uživatele alenak
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2641
  • Obdržená poděkování 7614
  • Karma: 94
Tak jsem si uvařila kafe, abych to zvládla :) .

Ahoj milovníci růží, pokusím se napsat pár postřehů z mé zahrady. Písek, sucho, ideální podmínky růže moc nemají, ale každý rok je jiný, přesto jsem tvrdila,i přes sucho, že byl letos rok růží.

1a. Top růže 2019 - aneb v této sezoně byla mimořádná
- dumala jsem hodně, asi to vyhrává Aspirin, kvetením, zdravím, bohatostí

DSC01819.jpg


1b. Dlouhodobě Top - dobrá, vyrovnaná růže, aneb té se u mě daří,

- budu se opakovat, Angela, Morsdag, Rotílie, Aprikola, Stutgardie, Jazz, letos moc pěkná Bordure Magenta, Bordure Apricot, je jich více...
DSC01593.jpg
B. Magenta, špičková byla na podzim
DSC01603_2019-12-09.jpg
Golden Yards, kvete mezi prvními i posledními, prokvétá stále
DSC01934_2019-12-09.jpg
Evy, nižší růžička, nakvétá trochu déle, hned opakuje znovu
DSC01812_2019-12-09.jpg
Haven. Pink, 1. flor má neskutečný
DSC01571.jpg
Angela


2. Top nákup Podzim 2018/Jaro 2019 (prvoročky), i kontejnerové během roku

- moc jsem toho nesázela, ale na podzim Rayon de Solei, už první rok se chovala jak špičková usazená růže, ještě teď je krásná
- z jara kontejnerovaná Marie Curie, taky se velmi osvědčila

3. Top vůně - mám ráda Acapelu, i když se pálí, na podzim Postilion

4. Neurazí, nenadchne. Od ní odvíjím hodnocení průměrnosti - zde se moc nedaří Novalis, sice zdravá, ale

7. Kandidáti na vyhazov aneb co půjde ven příště / Poslední šance
- jsem rozhodnuta se rozloučit s Country Girl, nestihla jsem ji odstr., třeba zjara, poupata má krásná, zdravá, když vykvete naplno nic moc, velmi špatně opakuje

8. Rozloučení (tuto růži už nepěstuji)= TRUN
- no na podzim šla Bengali, dala jsem ji šanci, nepředvedla se. Další Graham Thomas

9. Top očekávání aneb slibuji si od této... aneb nákupy podzimu 2019
- zaříkala jsem se že nic, ale těším se (snad slabá chudinka přežije) na Perfume Kisses, po dlouhém váhání jsem koupila Alden Biesen, byly kvůli tomu nějaké přesuny, tak uvidíme ;)

10. Top zdraví (pokud používáte fungicidy, tak kolikrát ročně?) - odůvodněně či preventivně?
- nestříkám, raději nemocnou růži odstraním

11. Top šípky - letos jsem nechala nějaké větve na Roter Korsar, jinak odstřihuji
DSC03722.jpg


12. Růže, které si nejvíce vážím - mám ráda všechny

13a. Potížistka aneb kam s ní? - většinou odstraňuji

13b. Je skvělá ale... (nesmí být ve stínu, vpředu záhonku, solitérně, holé nohy
- to je u mě asi Rokoko, vyholuje, je podsazena trvalkami a liliemi
DSC01226.jpg


Jinak děkuji za předešlé příspěvky, snad i nějaké následující. Každý máme jiné podmínky, nad.výšku, občas fungují ZZ, když to nečekám. Jsem ráda, že mohu čerpat, proto i dávat, trochu informací na tomto webu. :)
Přeji všem, ať Vám zahrady a růžičky dělají jenom radost. Ať se daří. :)
Poslední úprava: 09. pro 2019 11:26 od alenak.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., HonzaPM, quendery, babkaela

Top růže roku 2019 09. pro 2019 07:38 #326687

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
Alenko, zvládla jsi to výborně. Kafe pomohlo. :cheer:

Zaujal mě tvůj Aspirin. Nechápu, proč ho ještě nemám, když toužím po čistě bílé růži, navíc vitální a spolehlivé. Díky.

Top růže roku 2019 09. pro 2019 08:39 #326688

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
[/quote]Jinak teda obdivuje Tebe i Evu L., že zvládáte bez milosti růžové čistky a neváháte nahrazovat problémové růže za nové, lepší. Na tuto úroveň jsem ještě nedospěla :) A co pravidlo nesázet růže po růžích, ignorujete ho? (zvlášť, když odejde letitá růže?)
Moc se mi líbila Evina Sunny Sky, je kouzelná, už o ní přemýšlím jako o chtěné žluté (občas člověk může udělat výjimku)[/quote]

Moniko, jsem přesvědčená, že jednou, možná brzo, nebo později, změníš názor a také zahájíš čistku. Pokud máš pro růže omezený prostor, nic jiného ti nezbyde. Když jsem si před lety začala s růžemi, vybírala jsem očima, podle krásy květů. Např. Whisky, Aquarius, Pink Peace, Bermuda... Koncem léta už na nich nebylo co obdivovat. Silně napadené č.s., květy buď slepené a nahnilé od deště, nebo spálené sluncem. Trvalo mi to dost dlouho, než jsem se zbavila přehnané lítosti. Nakonec to s těmi nechtěnými nedopadne nijak zle. Nekončí potupně v kontejneru na bio odpad, ale projdou buď očistným ohněm, nebo drtičem a poslouží jako mulč jiným rostlinám.

Pravidlo nesázet růže po růžích je v mých podmínkách nemožné dodržet, ale snažím se ho nahradit alespoň částečnou výměnou zeminy. Mám dostatek kompostu a tak k nové růži přidávám směs kompostu a zeminy v přibližném poměru 3 : 1, a ještě pod kořeny přidám vydatnou hrst rohoviny jako zásobní hnojivo.

Sunny Sky je dobrá volba. Krásná, odolná snad všemu, co může růže postihnout.
Poslední úprava: 09. pro 2019 15:00 od Eva L..
  • Strana:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderátoři: Eva L., Květa