Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Růžová sezona 2023

Růžová sezona 2023 19. čec 2023 13:40 #329589

  • Svenljunga Host
  • Avatar uživatele Svenljunga Host
Quendery děkuji za foto. Je opravdu výstavní. Zrovna včera jsem do 3:30 v noci seděla na těmi všemi objednanými a v záložních záhonech a vymýšlela, kam s nimi. Jedna část plotu bude na podzim hotová, tak jsem si myslela, že tam dám ty historické. Původně jsem plánovala, že je spáruji do pozadí po dvou, protože jsou vysoké. Ale jako na potvoru mám samé růžové, červené a fialové. Jen jedna je bílá - nakupovala jsem podle momentálního dojmu a neplánovitě. Takže mám k dispozici 1) Deuil de Paul Fontaine (mimochodem nezjistila jsem kolem jména té růže nic než význam a šlechtitel je pére Franoois Fontaine, takže by to byla nějaká vzpomínka na příbuzného? Původně jsem si myslela, že je to tribut La Fontainovým bajkám. :) )
2) Henri Martin 3) Louis XIV. 4) Souvenir du Docteur Jamaine 5)Rosa Arkansana a 6) Anna Marie de Montravel - ale ta je nižší - tedy myslím. Tak, že bych přikopla ze stávající výsadby ještě Fimbratu, aby tam bylo něco světlejšího? A také tam chci Rosu Villosu, ale kolem té potřebuji místo pro sklízení šípků. Vím, že jsou širší - místa je dost. Je tam 5 polí x 2,5 m a na druhé straně ještě víc. Jenže jsem myslela, že si udělám skupinky, takový lem podél plotu. Předsadím je nižšími růžemi a rostlinami atd.
Nebo je raději rozházím k další hotové straně plotu po jedné? Mám tedy dilema. Podle obrázků mi přijdou všechny až na Ludvíka podobné. I tu Annu Marii jsem původně chtěla jinam. Na poli u p. Šípa jsem viděla Arkansanu a Deuil a přišly mi stejné - barvou. Tak jsem chtěla jednu dát k Ludvíkovi a jednu k Souveniru A zapomněla jsem na Henriho. Nějak to zkusím, ale nejspíš se pak stejně nevyhnu přesazování.
Ty další mám většinou čajovky a pár angličanek. Tak jsem si vymyslela červenožlutý záhon (14 růží)a růžovofialovobílý (24 růží). Samozřejmě jsem je naskládala podle barev a výšky, ale nemám nakoukaný dospělý keřík. A nejspíš ten druhý záhon nevyjde,protože je tam také vinná réva a můj otec nabyl toho dojmu, že růže vinné révě nedělají dobrou společnost. Pravdou je, že nejhůř vypadá keřík vinné révy u hydry Dorothy Perkins - jenže je také nejblíž jabloně.
Zahradník a zahrádkář se opravdu nikdy nenudí a těch rozhodnutí, co jej čeká. Zasloužilým členům a přispěvatelům fóra by růžařské firmy měly dodávat růže zdarma, protože díky Vám se jim určitě zvedá obrat. Vaše fotografie jsou vskutku velmi inspirativní a povzbuzující. Jen se bojím, že když dva dělají totéž není to vždycky totéž, tak abych nedopadla jako Pat a Mat, to by mi těch nebohých rostlin bylo líto. To jsem se zas rozeptsala. Mějte se krásně a já jdu něco dělat.

Růžová sezona 2023 19. čec 2023 22:46 #329590

  • quendery
  • Avatar uživatele quendery
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1142
  • Obdržená poděkování 3690
  • Karma: 23
Sven, hezký večer. Tak jsem skoukla tvůj výběr . Koukám, že ses pěkně rozjela. Tleskám. Co se týče výběru historických, všechny prošly mojí zahradou, tak jestli mohu.......Žádná ze jmenovaných mi nepřišla jako nějaký přeborník v růstu/ bohužel, nevím v jaké oblasti žiješ, moje podmínky jsou opravdu specifické - psala jsem v předchozím příspěvku/. Kromě Jamaina, který má rovný růst, všechny ostatní jsou takové trochu rozvrkočené keře, jako mívá většina historek. Všechny kromě Henriho opakují kvetení, některá víc některá méně. Arkansana je zajímavá tím, že nakvétá a přitom se jí už dělají šípky, ale musí se proti ostatním hlídat, protože velmi ráda odnožuje. Jinak všechny jsou docela zdravé a odolné, jen Henri u nás nějak nerozdýchal zimu tuším 2011/12 a odešel. Do dnešní doby mi na zahradě zbyla už jen Anna Marie, Deuil a Jamain. :whistle:
Jamain

DSC02740.jpg






Arkansana/ stářím květy blednou/

DSC01297.jpg




DSC02118_2023-07-19.jpg


DSC07964_2023-07-19.jpg

Henri Martin je krasavice :P

DSC00096.jpg



Co se týče těch ostatních, omlouvám se, jestli jsi znalá a " učím tu orla létat" jak tu někdo vždycky říká, ale já bych si je projela na ruském webu rosebook.ru . Jednak jsou tam opravdu docela přesné údaje o výšce, odolnosti, kvetení a navíc jsou tam pěkné názorné obrázky, jaký typ keře ta která růže má. Navíc ty informace jsou alespoň pro mě přínosnější víc než z HMF, protože přece jen podmínky v evropské části Ruska jsou nám podobnější než třeba na jihu Evropy nebo v Americe.

Omlouvám se ostatním, že tady zahlcuji sezonu 2023, ale snad to nevadí. :blush:
Poslední úprava: 19. čec 2023 23:17 od quendery.
Následující uživatel poděkoval: papla

Růžová sezona 2023 22. čec 2023 17:48 #329591

  • Marqetka
  • Avatar uživatele Marqetka
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Příspěvky: 154
  • Obdržená poděkování 541
  • Karma: 3
IMG_20230722_102822.jpg

Lady of Shallot

IMG_20230722_102719.jpg

The Lark Ascendent

IMG_20230722_102430.jpg

Queen of Sweden

IMG_20230722_102353.jpg


IMG_20230722_101915.jpg

Sirius

IMG_20230722_101533.jpg

Artemis

IMG_20230722_101830.jpg

Arabia
Poslední úprava: 22. čec 2023 18:59 od Marqetka. Důvod: doplnění názvů
Následující uživatel poděkoval: quendery, papla, Ajka, Viki

Růžová sezona 2023 22. čec 2023 20:03 #329592

  • quendery
  • Avatar uživatele quendery
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1142
  • Obdržená poděkování 3690
  • Karma: 23
Dobří holubi se vracejí, vítej zpátky Marqetko. Krásně ti to kvete. :)
Následující uživatel poděkoval: Marqetka

Růžová sezona 2023 23. čec 2023 09:28 #329593

  • papla
  • Avatar uživatele papla
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Příspěvky: 198
  • Obdržená poděkování 291
  • Karma: 0
Dekuji Alenko za reference
Poslední úprava: 23. čec 2023 09:32 od papla.

Růžová sezona 2023 26. čec 2023 10:04 #329594

  • Svenljunga Host
  • Avatar uživatele Svenljunga Host
Přidávám se. Jsou ty růžičky nádherné. Nejvíc se mi líbí oranžové, ale žádná není k zahození. Marquetko, mám otázku. Která růžička se Ti to fialoví pod Queen of Sweden (ta mi přijde na podzim od pana Šípa - už pro ni mám místečko u plotu)? Má krásný květ. Voní? Vypadá jako nějaká historická (i když podle listí možná ne) nebo je to růže anglická jako některé její sousedky v příspěvku? Prozraď prosím. Děkuji.

Růžová sezona 2023 26. čec 2023 10:09 #329595

  • Svenljunga Host
  • Avatar uživatele Svenljunga Host
Milá Quendery, nejen můžeš, ale jsem velmi ráda, že ses ozvala. Už jsem pravděpodobně objevila nezamčené téma, kde se Tě budu vyptávat více. :-) A krásné jsou všechny nejen ten Henry Martin.

Růžová sezona 2023 26. čec 2023 12:15 #329596

  • quendery
  • Avatar uživatele quendery
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1142
  • Obdržená poděkování 3690
  • Karma: 23
:cheer: :cheer: Sven, pokud budu vědět, ráda odpovím.

Růžová sezona 2023 29. srp 2023 19:52 #329612

  • quendery
  • Avatar uživatele quendery
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1142
  • Obdržená poděkování 3690
  • Karma: 23
Zdravím všechny z mokrých lesů - stal se zázrak a prší i u nás. Nevím, jestli jsem ve správném šuplíčku, ale chci se s vámi podělit o zkušenost s růžemi od Starkla / i když ho mnohdy kritizují, já s ním mám docela dobrou zkušenost/. Na jaře jsem neodolala a objednala jsem si u něho dvě "jedlé růže", tedy ne na jídlo, ale že se mi líbily. Theo Clevers /
Pheno Geno Roses in 2019 / a Eveline Wild / Peter Cox, Serbia, before 2016 /. Přišly dvě pěkné sazenice, dala jsem je do květináčů a našla jim místo u vchodu do altánku na téměř celodenním slunci. Obě mě mile překvapily. Rostou krásně, velmi brzy vykvetly a zejména Theo opakoval kvetení jako jedna z prvních na mé zahradě / měl znovu 4 květy, bohužel nestihla jsem fotit/ a Evelina se chystá. Květy jsou poměrně velké, což mi překvapilo - Theo tak 6-7 cm a Eveline víc jak 5 a obě krásně voní. Ještě jsem zvědavá, jak přežijí zimu.
Theo Clevers

DSC03788.jpg


DSC03708.jpg

Eveline Wild


DSC03146.jpg






DSC03747.jpg
Poslední úprava: 29. srp 2023 19:53 od quendery.
Následující uživatel poděkoval: alenak, Viki

Růžová sezona 2023 29. srp 2023 21:32 #329613

  • alenak
  • Avatar uživatele alenak
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2641
  • Obdržená poděkování 7614
  • Karma: 94
Ahoj, teda tyto růžindy jsou moc pěkné, díky za foto a popis. Já nemůžu na Starkla taky stěžovat, co jsem kupovala, nic nezašlo. Má růže zase jiné než tady v prodeji. Mám dojem, že vybírá i osvědčené a chválené sorty.
U nás v suchopáru taky něco v srpnu napršelo, třeba za celý červen spadlo 23 mm. Tímto srpnovým deštěm se růže vzpamatovaly a obrážejí, něco i kvete. Uzalévat se to nedá, to jsem vzdala. Tak uvidíme v září, jestli zas ale nebude zima. :cheer:
Teď jsem v sobotu byla v rozáriu HK a kvetlo to nádherně, překvapení, ale bylo zaléváno. Foto bohužel nemám.
Tak se budeme těšit na zářijové kvetení. :)
Následující uživatel poděkoval: quendery
Moderátoři: Eva L., Květa