Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Botanické růže

Re:Botanické růže 16. čec 2009 21:36 #1074

  • micak
  • Avatar uživatele micak
Ahoj,

líbí se mi rugosa Roseraie de L´Hay. Trošku jsem pogůglila a na zahraničních webech se udává vzrůstnost minimálně 1,5 m i víc a tak se hodí na živé ploty (www.hedging.co.uk/acatalog/product_10293.html). V katalogu Jiřího Žlebčíka je ale uvedeno, že dorůstá pouze 100 cm a je choulostivá, vymrzající. Rozporu ve výšce rostliny nerozumím - neporadíte někdo? Máte s touto růží zkušenosti? A dá se v České republice sehnat nebo bych byla odkázaná jen na zahraniční e-shopy? Díky Micak

Re:Botanické růže 16. čec 2009 22:20 #1075

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Mám ji víc let, ale stěhovanou, tzn. ostříhánou na pár oček. Takže možná ještě vyroste. Přesto se kloním k výškovým údajům pana Žlebčíka. S namrzáním jsem u ní problémy zatím neměla, ale letošní minima byla cca -15°C. Nakvétá mezi prvními růžemi.
Pokud bys chtěla vysoký živý plot z opakujících růžových rugos, mrkni třeba na Therese Bugnet, Hansu, Martina Frobishera...
Myslím, že mám pár Roseraie de'L Hay naočkovaných pro podzimní nabídku.

Botanické růže 20. bře 2010 10:26 #4429

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Pomooc!
Od více lidí jsem slyšela chválu na planou růži rostoucí volně, která voní po jablkách. Nikdy jsem ji v přírodě nepotkala. Pátrala jsem po ní a našla rosa rubiginosa (eglanteria) www.helpmefind.com/rose/pl.php?n=21387&tab=1
Dnes při dohledávání růže vhodné pro výrobu vína jsem objevila, že HMF u rosa villosa (pomifera) udává taky jablečnou vůni, dokonce ji Němci pojmenovávají Apfelrose www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.5395 Jen pro zajímavost Karpatia s vysokým obsahem vitaminu C je právě tahle villosa.

Zajímalo by mě, která je ta jablečná z českých pangejtů?

Re:Botanické růže 13. kvě 2010 20:55 #6833

  • hana.johana
  • Avatar uživatele hana.johana
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 760
  • Obdržená poděkování 722
  • Karma: 3
tak to je moje letošní první kvetoucí růžička!!! Hanka:P :P
P1010026.JPG

Re:Botanické růže 13. kvě 2010 21:19 #6841

  • Lenka
  • Avatar uživatele Lenka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 344
  • Obdržená poděkování 384
  • Karma: 3
Která je z pangejtu sice nevím, ale Karpatii musím pochválit. Žádnou jablečnou vůni jsem u ní tedy nikdy necítila, ale jak mi loni uzrály první šípky - obrovské, červené a byly minimálně o měsíc dřív než u r. šípkové, vypadaly tak lákavě, že jsem prostě musela ochutnat. Nakonec jsem ze všech jenom vypláchla semínka a zblajzla je zasyrova - a byla to vážně mňamka! Doporučuju vyzkoušet.

Re:Botanické růže 15. kvě 2010 15:08 #6936

  • lili
  • Avatar uživatele lili
dresla wrote:
Pomooc!
Od více lidí jsem slyšela chválu na planou růži rostoucí volně, která voní po jablkách. Nikdy jsem ji v přírodě nepotkala. Pátrala jsem po ní a našla rosa rubiginosa (eglanteria) www.helpmefind.com/rose/pl.php?n=21387&tab=1
Dnes při dohledávání růže vhodné pro výrobu vína jsem objevila, že HMF u rosa villosa (pomifera) udává taky jablečnou vůni, dokonce ji Němci pojmenovávají Apfelrose www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.5395 Jen pro zajímavost Karpatia s vysokým obsahem vitaminu C je právě tahle villosa.

Zajímalo by mě, která je ta jablečná z českých pangejtů?

Ahoj Dreslo
u těhle dvou vznikají zmatky díky nepřesným názvům, ale v reálu by je určitě nikdo nezaměnil.
Tu první o které mluvíš (Rosa rubiginosa) kdosi v záchvatu básnické tvořivosti nazval "jablkovonnou" a vypustil to na internet, jenže ona se česky jmenuje Růže vinná (syn. Rosa eglanteria). S jablky má společnou opravdu jen tu vůni - voní tak její listy. Je to oblíbená botanická růže p. Větvičky, on tvrdí že je v parnu cítit na dálku. Když nám jí kdysi přinesl na přednášku, tak můžu potvrdit, že ty nařezané větve skutečně krásně voněly po kyselých jablkách. Pro laika je prakticky nerozeznatelná od R. canina, v přírodě je poměrně vzácná, ač "očuchávám" každou podobnou, ještě jsem jí volně rostoucí nepotkala.

Ta druhá (Rosa villosa, syn. Rosa pomifera) se česky jmenuje Růže jablíčková a její šlechtěnec "Karpatia" je slovenského původu. Listy ani květy po jablkách nevoní, to "jablíčková" stejně jako německé "Apfelrose" získala díky velikým šípkům, které někomu připomínaly jablka.(viz foto ze začátku července - ještě narostou!). Obsah vitamínu C je v nich sice menší než u obyčejné caniny ale zato má obrovský objem dužiny a proto je obzvláště vhodná pro marmelády (a výrobu vína?). Jinak z hlediska estetického je to krásný keř, její listy jsou jemně hedvábné, na dotek jakoby sametové, zářivé veliké baculaté červené šípky vyniknou na pozadí stříbřitě šedých listů. (krásné fotky villosy má Žlebčík)
Kopie___P1010043.JPG

Re:Botanické růže 16. kvě 2010 08:31 #6965

  • honey
  • Avatar uživatele honey
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Příspěvky: 86
  • Karma: 0
...R.rubiginosu jsem si na podzim zasadila pred dum a hned na prvnich listeccich co se zjara objevili jsem zkousela tu slavnou jablecnou vuni, na kterou me navnadil prave V.Vetvicka. Listky maji zespodu jemne zlazky (jsou takove hrube chlupate) a po jemnem stisku skutecne voni jako zelena jablka. Kdyz se list uplne rozzmoula tak uz to neni ono. Jsem zvedava, az ruze poradne vyroste, jestli ta jablicka budou citit i kolem.

Jeste jsem si na podzim zasadila venku R. Centifolia Cristata, zvedava na ten "napoleonsky klobouk", co maji poupata pripominat. Ale tentokrat zaradili ty mrchy hlemejzdi a z klaciku, zanorenych ve vysoke trave, uplne ozraly listecky. Neco zbylo,tak se snad vzpamatuje. Pritom je Cristata zasazena jen asi 2 metry od Rubiginosy, ktere se ani nedotkly. Asi kvuli tem hrubym zlazkam na listeccich.

Re:Botanické růže 16. kvě 2010 10:58 #6976

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Lili, díky moc za objasnění.

Mám k tématu ještě 2 poznámky.
1/ údaj uváděný na HMF www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.5395.9 Apple fragrance je tedy chybný

2/ k pátrání mě přivedl soused poptávající se po růži, ze které se dělá víno. Můj táta ho vyrábí určitě z caniny, prostě z nejdostupnějších šípků. Ale sousedova otázka byla položená tak, jakoby jedna odrůda byla vhodnější. Může se jednat opravdu o villosu kvůli rychlejšímu sběru požadovaného množství. Hlavou mi ale vrtá, proč je název jednoho druhu "růže VINNÁ" . Není nějaký důvod, proč by se právě rubiginosa upřednostňovala pro výrobu šípkového vína (speciální chuť, vyšší cukernatost - tomu se mi ani nechce věřit, nebo něco dalšího)?

Re:Botanické růže 02. čen 2010 16:01 #7951

  • Emilka
  • Avatar uživatele Emilka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1988
  • Obdržená poděkování 1363
  • Karma: 11
zase jsme o ně co chytřejší :) . Náhodou jsem "objevila" starou knížku od večeři a spol. - Růže. Zasílám ofocené stránky popisující sekci Canina . Jde o stručný popis toho co už napsala Lily.
Vecera_r_canina_1.JPG

Re:Botanické růže 02. čen 2010 16:02 #7952

  • Emilka
  • Avatar uživatele Emilka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1988
  • Obdržená poděkování 1363
  • Karma: 11
a druhá strana
Vecera_r_canina_2.JPG
Moderátoři: Eva L., Květa