Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Paul Barden - růže dle šlechtitelů

Paul Barden - růže dle šlechtitelů 19. pro 2010 13:44 #239361

  • HonzaPM
  • Avatar uživatele HonzaPM
  • OFFLINE
  • Administrator
  • 620 m n.m.
  • Příspěvky: 5754
  • Obdržená poděkování 9276
  • Karma: 6
K těm testovacím zahradám - na HMF se nějaká uživatelka Paula ptá, kde sehnat jeho růže.
Ptá se tedy na konkrétní sortu. Paul jmenuje jedinou školku, uživatelka se s nimi spojí, oni
hlásí sortu vyprodanou na roky dopředu. Uživatelka se vrací s žádostí k Paulovi - jak ji získat.
Paul uvádí svou e-adresu, kam se mohou psát detailní popisy zahrad, podmínek a klimatu,
podle toho budou zahrady vybrány jako testovací a tam se semenáče a novinky dostanou
mnohem líp, než do klasické zahrady přes školku. Jestli to platí i pro Evropu, netuším.

Dreslo, určitě by bylo velmi zajímavé mít záhon semenáčků z jednoho křížení. :)

Paul Barden - růže dle šlechtitelů 19. pro 2010 14:50 #239365

  • Emilka
  • Avatar uživatele Emilka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1988
  • Obdržená poděkování 1363
  • Karma: 11
Já bych se teda hnedka přihlásila, jeho růže jsou nádherné a jeho povídání o růžích také.

Paul Barden - růže dle šlechtitelů 19. pro 2010 19:34 #239406

  • Eva.Trifon
  • Avatar uživatele Eva.Trifon
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2166
  • Obdržená poděkování 2755
  • Karma: 11
A jak se to řízené křížení vlastně provádí? U lilii jsem četla, že se musí blizna ještě před rozvinutí květu obalit alobalem třeba(od čokolády ten je jemný) aby hmyz nebyl rychlejší a nevykonal práci za nás- patrně nebude vybírat rodiče podle našeho uvážení. A to ještě nevíme jaká která odrůda je polyploidní, P.Baden uvádí u některých jestli je triploid, tetraploid či diploid:blink: Ještě tam v jednom odkazu od Emilky uvádí i Westrland jako ideální rodičovskou rostlinu.

Asi bude problém jeho růže do Evropy dovést, EU má své fytosanitární předpisy a Američani také ( snad jsem to napsala dobře).

Paul Barden - růže dle šlechtitelů 19. pro 2010 22:28 #239415

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
V nějaké encyklopedii jsem viděla nasazené pytlíky na květech. Jak to funguje v reálu u šlechtitelů nevím.

U Němců jsem četla povídání Wernera Rufa, které odkazovalo k jejich serii rugos "Wild..."
Starý pan Ruf miluje šípkovou marmeládu, žena mu ji vaří, ale musí si šípky vypeckovat. On odpad zasel a vzešlo 1200 semenáčků:woohoo: .
Z těch vybrali nejlepších 50, které zasadili kolem koňského výběhu a z těch opět 12 nejlepších pojmenovali. Tady jsou: www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=7.22106&tab=21

...a když jsme u toho a vím, jak se Evě a Květě líbí moschaty a Guirlande d'Amour, tak přidám jednu náhodně objevenou www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.62879.0

Zasílání z USA do Evropy se snad dá zvládnout, je ale náročné a málokterá školka v USA je ochotná to podstoupit. Nevím jaké úkony musí udělat v zámoří, v ČR chtějí zásilku odsouhlasit nějací orgáni. Pelcovi si jednou nechávali nějaké růže poslat, takže budou znát podrobnosti.

Paul Barden - růže dle šlechtitelů 19. pro 2010 22:45 #239416

  • HonzaPM
  • Avatar uživatele HonzaPM
  • OFFLINE
  • Administrator
  • 620 m n.m.
  • Příspěvky: 5754
  • Obdržená poděkování 9276
  • Karma: 6
Ty nám dáváš. Nejen ta Divoká liška vypadá jako velká nutnost. Rugozy mám rád.

Guirlande d.A. a Emilčina fotky od tebe z DODu - to bylo nesmírné pokušení :)

Paul Barden - růže dle šlechtitelů 19. pro 2010 23:41 #239419

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Tak tyhle jsou na rozdíl od Bardena aspoň dosažitelné.:)

Paul Barden - růže dle šlechtitelů 20. pro 2010 00:40 #239425

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
dresla wrote:

...a když jsme u toho a vím, jak se Evě a Květě líbí moschaty a Guirlande d'Amour, tak přidám jednu náhodně objevenou www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.62879.0

Zasílání z USA do Evropy se snad dá zvládnout, je ale náročné a málokterá školka v USA je ochotná to podstoupit. Nevím jaké úkony musí udělat v zámoří, v ČR chtějí zásilku odsouhlasit nějací orgáni. Pelcovi si jednou nechávali nějaké růže poslat, takže budou znát podrobnosti.

teda ta náhodně objevená je

ad dovoz : nedávno jsem vyčíslovala Heleně, kolik by stál dovoz růže z USA

www.krasneruze.cz/index.php?option=com_k...limitstart=80#239074


Amazonka dávala odkaz na nějaké srbské růžařství a u nich fytocertifikát čítá 25 E.

Paul Barden - růže dle šlechtitelů 20. pro 2010 08:41 #239429

  • amazonka01
  • Avatar uživatele amazonka01
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3087
  • Obdržená poděkování 1568
  • Karma: 8
dresla wrote:
...a když jsme u toho a vím, jak se Evě a Květě líbí moschaty a Guirlande d'Amour, tak přidám jednu náhodně objevenou www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.62879.0

Tak ta teda je B)

Paul Barden - růže dle šlechtitelů 20. pro 2010 08:56 #239430

  • lenpel
  • Avatar uživatele lenpel
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2072
  • Obdržená poděkování 1875
  • Karma: 5
U Němců jsem četla povídání Wernera Rufa, které odkazovalo k jejich serii rugos "Wild..."
Starý pan Ruf miluje šípkovou marmeládu, žena mu ji vaří, ale musí si šípky vypeckovat. On odpad zasel a vzešlo 1200 semenáčků:woohoo: .
Z těch vybrali nejlepších 50, které zasadili kolem koňského výběhu a z těch opět 12 nejlepších pojmenovali. Tady jsou: www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=7.22106&tab=21


Ach ach Wild Fox a Wild Eagle by se mi mooc líbili, jsou u nás k dosažení? Dreslo nevěděla by si?

Paul Barden - růže dle šlechtitelů 20. pro 2010 09:31 #239433

  • amazonka01
  • Avatar uživatele amazonka01
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3087
  • Obdržená poděkování 1568
  • Karma: 8
Lenpel, našla jsem tohle www.rosenschule.de/
Moderátoři: Eva L., Květa