Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Komposty

Komposty 29. lis 2014 08:18 #293073

• Jana V.
  • Platinum Boarder
  • Obdržená poděkování 3504
Při hledání Eviných larev jsem našla zajímavý článek o kompostu : www.kompostuj.cz/vime-jak/literatura-tem...mu-pri-kompostovani/
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Vlaďka, Adriana, Evka

Komposty 14. led 2015 15:25 #293498

Ahoj všem, chtěla jsem se zeptat zkušených zahradníků diskutérů co se může dávat na kompost a co né? Dá se říct že platí všechno co je tady v tom článku? www.puruplast.cz/listi-plna-zahrada-kam-s-nim-do-kompostu/

Komposty 14. led 2015 16:07 #293500

• Kaja
  • Platinum Boarder
  • Obdržená poděkování 22010
ahoj -- vítám tě ..
pokud jde o kompost - já dávám trávu , listí , měkké zbytky zkuchyně .. listí z ořešáku se prý snad méně může , ale já tam mám kalif . žížaly , tak nedávám . je dost tuhé. ještě tak někdy dám z magnolie . ale taky zpla - zbytek dávám do bioodpadu co mají techn. služby . trávu je prý dobré trochu usušit - aspoň na půl . jinak je kompost kyselý .
Poslední úprava: 14. led 2015 16:07 od Kaja.

Komposty 14. led 2015 16:20 #293501

• Jana V.
  • Platinum Boarder
Květko vítej :) .
Obecně lze říct, že na kompost se dá dát všechno, co pochází z přírody a neprošlo to tepelnou úpravou. Takže např. šlupky od brambor ano, ale zbylé uvařené brambory již nikoliv.
Ze zahradního materiálu prakticky cokoliv, co není napadeno nějakou chorobou. To pokud možno spálit, nebo alespoň vyhodit do popelnice ( ale jde jen o přesun "jinam"). Delší větvičky a uschlé části rostlin je lépe nějak nakouskovat. Třeba stonky vysokých aster, pokud se ustřihnou ještě zelené, tak s nimi nemí problém, ale pokud už zdřevnatí, tak se špatně rozkládají.
Dlouho se rozkládají větvičky jehličnanů a také větvičky s tuhými listy, jako má např. buxus, nebo stébla vysokých trav ( např. miscantus). Takové je lépe podrtit v drtiči. Pokud drtič nemáš, nevadí, ale počítej s tím, že jejich rozklad bude trvat déle a bude třeba je z již prakticky hotového kompostu vybrat a nechat je kompostovacím procesem projít ještě jednou ( někdy i dvakrát). Konkrétní zkušenost mám s adventním věncem z buxusu, který vhozen do kompostu v celku prodělal takových cyklů několik a mám za to, že nakonec jsem ho stejně vzala a hodila do popelnice.
Velké větve a stébla trav obvykle raději spálím a pak popel sypu rovnou do záhonku ( pozor, neměl by přijít ke kyselomilným rostlinám), ale dal by se určitě nasypat i do kompostu.

Dále do kompostu rozhodně nepatří výběžkaté plevele ( pýr, bršlice kozí noha apod) a kořeny urputných plevelů ( pampeliška, svlačec, pcháč apod.) - rozneseš si je pak s kompostem po celé zahradě.

Nedávno jsem četla nějaký článek, kde psali, že do kompostu nepatří plechovky ( a spousta dlaších věcí, které by člověka snad ani nemohlo napadnout do kompostu dát), tak to snad sem není třeba vyjmenovávat :lol: .

Pokud jsem na něco zapomněla, doplňte mě ;).
Já třeba doma s manželem řeším dilema, jestli skořápky od vajec na kompost ano nebo ne. Já mám za to, že ne. Pokud jsou vejce od místního chovatele, pak je dáváme slepicím, pokud jsou z obchodu, automaticky předpokládám, že byly krmené antibiotiky a to v kompostu nechci. Dtto s kartony a novinami. Jak to má na sobě nějakou barvu, považuju to za "jedovaté" a do kompostu to rozhodně nedávám.
Následující uživatel poděkoval: Ajka

Komposty 01. čen 2015 08:46 #297068

• varouch
  • Platinum Boarder
  • Obdržená poděkování 1493
Asi jsem to měla dát do "Právě kvete," ale co už. Takovýhle mám teď výhled z kuchyně na kompost. :)

kompost.jpg
Následující uživatel poděkoval: Jana V., Kaja, sany, Evka, Iveta, Ajka, alenak, ibiska, jaru20

Komposty 01. čen 2015 11:04 #297073

• Kaja
  • Platinum Boarder
  • Obdržená poděkování 22010
no krásný výhled . a ještě něco k těm dalším nohám ;)
Poslední úprava: 01. čen 2015 11:05 od Kaja.

Komposty 01. čen 2015 13:46 #297077

• varouch
  • Platinum Boarder
  • Obdržená poděkování 1493
Tam je Angela a Zéphirine Drouhin, ale obě šly letos kvůli korové spále až k zemi, tak na fotce nejsou moc vidět. :)

Komposty 03. zář 2015 19:04 #300260

• Eva L.
  • Moderator
  • Obdržená poděkování 8392
Chvála hnoje.

Karel Čapek ve svém Zahradníkově roku říká : " ...takový kůň se nažere ovsa a pak to pošle zas dál karafiátům nebo růžím, jež za to v příštím roce budou chválit boha vůní tak líbeznou, že se to popsat nedá."

Byla tu řeč o použití hnoje k růžím a myslím, že to je užitečné téma. Samozřejmě, že mám na mysli hnůj několik let uleželý, v žádném případě čerstvý.
Uleželý hnůj má ideální strukturu, nepáchne, přebytečný dusík už z něj vyvanul. Kromě poctivého kompostu je to ideální materál k obohacení lehkých, písčitých, kamenitých, ale i jílovitých půd humusem. Pro růže je to skvělý zdroj nejen živin, ale právě toho humusu, který má navíc schopnost udržovat v půdě vlhkost.
Kdo máte poblíž zdroj tohoto pokladu, neváhejte a svým růžičkám ho naservírujte. My měšťáci si můžeme jen povzdychnout - jen kdyby ho bylo.
Následující uživatel poděkoval: Jikra

Komposty 03. zář 2015 19:57 #300269

• mišpule
  • Platinum Boarder
  • Obdržená poděkování 6303
Naprostý souhlas.Od té doby,co nemáme slepice a králíky,kterým jsme bohatě podestýlali,vše kompostovali(a už spotřebovali),kompostujeme jen posekanou trávu a listí a není to ono.Až pojedeme na chatu,hodlám použít veškerou svou výmluvnost a ukecat některého zemědělce o část jeho pokladu.Oni jsou na něj opatrní,protože asi před třemi lety se mi povedlo vyškemrat jeden igelitový pytel a sedlák se kroutil,jako bych po něm chtěla vkladní knížku.Vím o velké hromadě u lesa,kam si hnůj naváží JZD,ale v životě jsem si nemyslela,že snad někdy budu krást HNŮJ!

Komposty 03. zář 2015 20:03 #300270

• Jana V.
  • Platinum Boarder
Mišpul, koňáci mívají přebytky ;) , dají rádi za odvoz.
Moderátoři: Eva L., Květa