Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Odpovědět k tématu: jakou růži - prosba o radu

Jméno
Subjekt
Boardcode
B) :( :) :laugh: :cheer: ;) :P :angry: :unsure: :ohmy: :huh: :dry: :lol: :sick: :silly: :blink: :blush: :kiss: :woohoo: :up :S :evil: :whistle: :down
Zpráva
Zvětšit /  Zmenšit

Topic History of: jakou růži - prosba o radu

Zobrazit nejstarší 10 příspěvků - (Poslední příspěvek nejdříve)
18. srp 2009 19:31 #1430

ZuzanaCh

Avatar uživatele ZuzanaCh

Ano, tomu se říká vzrůstná růže :) - myslím, že jsem to vybrala dobře. Před zdí obloženou vápencem se bude vyjímat.
18. srp 2009 18:34 #1428

dresla

Avatar uživatele dresla

.
Přílohy:
18. srp 2009 18:34 #1427

dresla

Avatar uživatele dresla

.
Přílohy:
18. srp 2009 18:33 #1426

dresla

Avatar uživatele dresla

Tak tady jsou fotky vzrostlé Alohy z HK.
Přílohy:
01. srp 2009 12:35 #1255

ZuzanaCh

Avatar uživatele ZuzanaCh

Vzhledem k tomu, že mám zrovna Alohu koupenou a chystaám se ji zasadit, je ta fotka velice inspirativní i pro mne. Pokud dobře vidím, tak stříháš ty vedlejší výhony zhruba na 2-3 očka?
31. čec 2009 23:03 #1254

dresla

Avatar uživatele dresla

:)
Ještě jsem zapomněla - pokud bys měla prázdninovou trasu přes Německo, Noack mívá své růže v zahradních centrech (Momo).
31. čec 2009 10:55 #1253

Lenka

Avatar uživatele Lenka

Dreslo, děkuju, že se tak staráš, ale nerada bych, abys došla nějaké úhony. Už jsi mě přesvědčila, jdu do nějakého málo vzrůstného rambleru - jen ještě musím vymyslet, do kterého. Zatím to vypadá na tu korejskou růžovou, dostupnost vítězí.
31. čec 2009 09:53 #1242

dresla

Avatar uživatele dresla

Lenko, 15.8. jedu do HK, je tam (myslím) vysazená velká Aloha, tak ji vyfotím. Pokud si ji pamatuju, je to mohutný climber. Zanořím se kvůli tobě i do keře:) .

Já si naopak myslím, že každá pnoucí růže nejde napasovat do metru!!! výšky. Aby se tohle podařilo - a k něčemu přitom vypadalo, musí mít hodně ohebné výhony. Tedy nejlíp taková, jejíž výhony se bez opory válejí po zemi.

Ještě se vrátím ke své Coral Dawn. Mám ji vyvazovanou na zdi do vějíře. U prutů, které se odklánějí od vertikály má růže tendenci vyhnat náhradní (mohutné) vzhůru. Napasovat něco takového do metru by technicky šlo, ale se stálými zásahy a na úkor finálního vzhledu.
Našla jsem jednu zimní fotku, ze které je zřejmé, jak climber vyhání boční pruty.
Přílohy:
30. čec 2009 15:04 #1239

Lenka

Avatar uživatele Lenka

To, že vyrazí pružné nezdřevnatělé výhony, je mi jasné, otázka jenom je, jak budou silné a jak dobře se ve skutečnosti budou ohýbat. Trochu mě vyděsila moje letošní zkušenost s Veilchenblau, kde jsem si jeden výhon (nový, pružný, zelený) při ohýbání zlomila - přitom je to rambler a měl by mít k ohýbání nejlepší předpoklady. Ale přiznávám, že původně můj dotaz směřoval spíš k tomu, která z popínavek lépe snáší sucho, o tom vyvazování jsem až tolik nepřemýšlela - brouka do hlavy mi nasadila až Dresla, ale řekla bych, že má pravdu.
30. čec 2009 14:24 #1238

Eva L.

Avatar uživatele Eva L.

Lenko, za rok vyrazí na růži znovu pružné, nezdřevnatělé výhony, stejně tak i za 20 let. Je jenom nutné si pohlídat toto rané období růstu nových výhonů a v tomto období růži tvarovat. Je to stejné jako při tvarování ovocných stromů ve stěnách (např. na drátěnce). Je logické, že zdřevnatělé větve už neohneš. Myslím, že si děláš zbytečné starosti. Na tvém místě bych si vybrala popínavku, která se mi líbí a která nenarůstá příliš vysoko. Na (ne)ohebnost bych se vykašlala, protože každá větev v raném stadiu vývoje je dostatečně pružná a tvarovatelná. Přísně plochý tvar lze udržovat i řezem.