Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: jakou růži - prosba o radu

jakou růži - prosba o radu 26. čec 2009 12:10 #1179

  • Lenka
  • Avatar uživatele Lenka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 344
  • Obdržená poděkování 384
  • Karma: 3
Dobrý den, chtěla bych poprosit zkušenější pěstitele růží o pomoc při výběru růžičky ke zdi verandy se západní orientací. Zeď je bílá, vysoká asi metr (pak už jsou okna, která nechci stínit) a široká cca 3,5 m, místo jsem si nechala zhruba uprostřed, takže v úvahu by připadala nějaká středně vzrůstná růže s tmavšími květy - červená, tmavší růžová, fialová - raději bych nějaké menší, spíše jednotlivé ušlechtilé květy. Slunce tam svítí nepřetržitě od oběda až do večera a v kombinaci s kamenným zápražím tam v letních dnech bývá pekelné horko, a navíc do místa, kam budu růži sázet, už vlastně ani neprší (přesah střechy), takže by měla dobře snášet sucho. Se zálivkou samozřejmě počítám a předpokládám, že až se růžičce rozrostou kořeny, dosáhne si pro vodu hravě (pod velkými žulovými placáky zem nikdy nevysychá), ale přece jen bych nerada, aby mi uschla, když odjedu na pár dnů pryč. Čistě podle vzhledu by se mi líbila Red New Down, ale nevím, jestli je to dobrá volba. Můžete někdo přispět svými zkušenostmi s jejím pěstováním a případně přihodit nějaké další tipy? Další podmínkou je odolnost vůči chorobám, chemií nic stříkat nechci. Děkuji všem a zdravím, Lenka
Dále bych se chtěla zeptat na zkušenosti s pěstováním růže Bleu Magenta - hádám správně, že ta by se na výše zmíněné místo moc nehodila?

Re:jakou růži - prosba o radu 26. čec 2009 23:06 #1190

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Lenko, jakou hloubku má ten záhon? A chceš ho mít jen s růžemi, nebo kombinované výsadby (perovskia, levandule, tymián, šalvěje a další suchomilky)?
Se zadávací podmínkou ušlechtilého drobnějšího květu můžeš použít nějakou ze skupiny mnohokvětek. Pak hustota olistění a celkové vyznění bude přibližně takovéto
IMG_9065-a8f11aebea6ee4e8a93deb88ca73b063.jpg

Re:jakou růži - prosba o radu 26. čec 2009 23:11 #1191

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Můžeš použít nějakou půdopokryvnou vysokou (někdy mezi ně bývá zařazovaná třeba Aspirin Rose - nesedí barvou) a výsledek bude zhruba takový (nemám teď Aspirinu vyfocenou, tak použiju fotku Felicite Parmentier z Rosemooru - jde o to ukázat kompaktní deku listů)
IMG_9276.jpg
Následující uživatel poděkoval: HonzaPM

Re:jakou růži - prosba o radu 26. čec 2009 23:31 #1192

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Nebo si řekneš, že chceš nějakou s barvou a typem květu podobnou Bleu Magentě (opravdu nejde použít, je to rambler) a budeš vybírat z růží vzrůstem podobných The Fairy (tj přepadavých, tzn. zabírajících na šířku víc místa). Např Violet Hood, Werner von Blon, Sibelius, Dinky.
Nebo si třeba řekneš, že podél té zdi budete chodit a uděláš ústupek z tvaru květu ve prospěch vůně a můžeš tam dát třeba Rose de Rescht.(fotku celých keříků jsem dávala nedávno sem www.krasneruze.cz/index.php?option=com_k...mit=10&limitstart=70 )

Re:jakou růži - prosba o radu 27. čec 2009 09:30 #1195

  • Lenka
  • Avatar uživatele Lenka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 344
  • Obdržená poděkování 384
  • Karma: 3
Dreslo, moc děkuju za odpověď. Ten záhon vlastně není záhon, je to kamenné zápraží, ve kterém jsem jeden kámen vynechala (š 70 x h 45 asi) a ve spárách mezi ostatními kameny při zdi pěstuju levanduli, šantu a všelijaké půdopokryvné bejlí. Kolem zdi se chodí, takže potřebuju růži s delšími ohebnými pruty, která se dá vyvazovat na zeď a udržovat "naplacato" - uvažovala jsem právě o ramblerech (vadí jim to horko, nebo proč bys je nedoporučovala?) nejsem si jistá, jestli by Rose de Resht nešla moc do šířky (hloubky), když je to portlandka. Ty ušlechtilé květy nejsou podmínka, jen by se mi líbily víc. Pro ilustraci přikládám foto (z anglické zahrady Mount Ephraim u Fevershamu - moc hezká, mimochodem), aby bylo vidět, co mám na mysli, jen ne v bílém provedení (proti bílé zdi potřebuju tmavší květy). Za kvalitu fota se omlouvám. Co ta Red New Down, nedala by se použít? Díky, Lenka
foto_lenka1_028.jpg

Re:jakou růži - prosba o radu 27. čec 2009 09:37 #1196

  • Lenka
  • Avatar uživatele Lenka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 344
  • Obdržená poděkování 384
  • Karma: 3
A ještě jedno foto zblízka:
foto_lenka1_029.jpg

Re:jakou růži - prosba o radu 27. čec 2009 15:14 #1198

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Teď je to jasnější. Nepsalas o vyvazování.
K Bleu Magentě. Je to jednoukvetoucí! rambler. HMF udává výšku kolem 3 metrů. Mám ji druhým rokem, chci ji vést po plotě. Zatím je nevyvázaná a vypadá, že by šla na metrovou zídku použít. ALE! Jak bude sílit, budou se i jednotlivé výhony stávat hůř ohebné. Mám u domu Veilchenblau a její letorosty bych asi neudokázala průběžně tolik ohýbat - lámaly by se. Musely by vyrůst a plandat v prostoru a až časem trochu zdřevnatí, tak by šly ohnout. To má ale každý rambler trochu jinak, některé mají výhony opravdu plazivé.
Možná by bylo lepší použít nějaký opakující rambler, ty jsou míň vzrůstné, takže se dají předpokládat jemnější větve. Na Super Dorothy i Super Excelsu jsem ale někde četla stížnost, že mají padlí. (U mě ne, ale růže u zdi - suchý vzduch - budou na padlí náchylnější.) Opakující fialový je i Perennial Blue, ale ohebnost dospělých větví neznám.
Snad by šla použít Alberich clg, mrknu na ni na poli.
Red New Dawn nepěstuju. Podle popisu a fotek se mi zdá obtížně směstnatelná do metru výšky a naplacato.

Možná by se dalo zalovit mezi bengálkami.
www.helpmefind.com/plant/l.php?l=21.58752
www.helpmefind.com/plant/l.php?l=21.12661
IMG_9362.JPG

Re:jakou růži - prosba o radu 28. čec 2009 10:34 #1209

  • Lenka
  • Avatar uživatele Lenka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 344
  • Obdržená poděkování 384
  • Karma: 3
Dreslo, děkuju za tipy. Sjíždím internet a zoufám si, protože takový parametr jako ohebnost výhonů se skoro nikde neuvádí. Ach jo. Perrenial Blue a Cramoisi Supérieur by se mi líbily, ale nejspíš je v Čechách neseženu, a kvůli jedné růži si objednávat ze zahraničí mi přijde trochu drahý špás. Takže zatím vítězí Bleu Magenta (i když uznávám, že ke vchodu do domu by se slušelo dát nějakou opakovací růži). Z Pelcovic nabídky mi připadají celkem sympatické Climbing Ena Harkness a Copacabana, což jsou sice climbery, ale podle fotky se zdají trochu subtilnější - co myslíš? V Anglii mají po těch nízkých zídkách vedené kdeco, tak by se to snad nějak dalo udělat, třeba ohýbat průběžně během růstu, když je výhon ještě hodně měkký? Taky mě napadla Red Edenrose (podle toho, co jsem se o ní dočetla, by měla být ideální), ale ta se tu asi taky nedá sehnat, nebo máte někdo nějaký tip?

Re:jakou růži - prosba o radu 28. čec 2009 11:02 #1210

  • ZuzanaCh
  • Avatar uživatele ZuzanaCh
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 634
  • Obdržená poděkování 670
  • Karma: 0
Mrkni sem - Super Dorotky nebo Super Excelsa se zdají dostatečně měkké. Já mám zamluvenou Alohu a ohýbat jí budu docela určitě.

Re:jakou růži - prosba o radu 28. čec 2009 12:11 #1212

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Lenko, nešla bych do žádného climberu a nešla bych ani do Bleu Magenty!
Climberem si přiděláš spoustu práce a efekt bude mizerný. Mrkni na můj předchozí obrázek. Prut se ti třeba podaří naohýbat, ale boční výhony zase porostou strmě vzhůru. Dám ti sem fotku své Coral Dawn, mrkni, jak jsou tyhle růže bujné. To prostě do metru nenapasuješ. Coral Dawn se tady klátí přibližně ve výšce 5 metrů - a jsou to letorosty! A na další fotce vidíš, jak je choulostivá na ohyb - zlomil ji vítr.
Nějaký rambler by asi použít šlo, ale Bleu Magenta bude mít výhony spíš tužší, něco jako Veilchenblau. Pokusím se o fotku. Ono je spousta ramblerů s měkkými výhony, ale nenapadá mě žádný v požadované barvě.
Spíš bych lovila v moschata hybridech. Ty jsou mnohem míň vzrůstné, šly by tvarovat a opakují.
IMG_1790.jpg
Moderátoři: Eva L., Květa