Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Odpovědět k tématu: Sporty růží

Jméno
Subjekt
Boardcode
B) :( :) :laugh: :cheer: ;) :P :angry: :unsure: :ohmy: :huh: :dry: :lol: :sick: :silly: :blink: :blush: :kiss: :woohoo: :up :S :evil: :whistle: :down
Zpráva
Zvětšit /  Zmenšit

Topic History of: Sporty růží

Zobrazit nejstarší 10 příspěvků - (Poslední příspěvek nejdříve)
27. pro 2019 17:41 #326704

JitkaU2

Avatar uživatele JitkaU2

IMG_7779.jpg

IMG_7787.jpg


IMG_7788.jpg


IMG_7789.jpg


IMG_7820.jpg


IMG_7785.jpg

Zdravím Vás všechny :) probírám letní fotky a našla jsem "sportující " Eglantynu. Jedna celá větev byla světlá a na jiné byl ve stejné době jeden minikvět dooranžova. Vyrůstal jako slabší výhon z jednoho místa spolu s jiným (růžovým). Na některých fotkách jsou vidět její "normálně" růžové květy.
Přílohy:
16. srp 2019 11:41 #326202

HonzaPM

Avatar uživatele HonzaPM

´Susan Williams-Ellis´ je sportem ´The Mayflower´.
Nedávno jsem viděl obsáhlejší report přímo z austinových zahrad v Albrightonu,
moc tam toho tedy nekvete, hlušší období a růže se připravují na druhou vlnu.
Ale ´The Mayflower´ tam jako velká výjimka kvete solidně, vyrovnaně a pořád.

P2930996.jpg

P2930998.jpg

P2930993.jpg
Přílohy:
24. zář 2017 16:11 #320640

Dita

Avatar uživatele Dita

A mně se zbláznil jeden květ Mount Shasta :cheer: Rozvil se do obřích rozměrů 15 cm :woohoo:
Jééjej, já jsem to zařadila do špatné kolonky, mělo to přijít do růž. sezóny :huh:
P1120072.jpg


P1120097.jpg
Přílohy:
24. zář 2017 09:39 #320639

quendery

Avatar uživatele quendery

Tak dnešní Bloomf. Ab......kvete neustále a vypadá to, že bude až do mrazů. Asi to bude "trvalka furtkvetoucí" jako je třeba Stanwell P. :whistle:
DSC07135.jpg


DSC07136.jpg


DSC07134.jpg
Přílohy:
28. srp 2017 16:09 #320457

quendery

Avatar uživatele quendery

Květo, hlásím se se zpravodajstvím......Chameleonek pomalu na tom prvním výhonu odkvétá, květy držely docela dost dlouho a mezi tím si vyhodila další dva skoro metrové výhonky na další květy. Nechci to zakřiknout, ale vypadá to dobře. :whistle:
21. srp 2017 13:18 #320430

Květa

Avatar uživatele Květa

Chameleonek moc pěkný.
Mě by pak pls. zajímalo jak se bude chovat po odkvětu. Jestli vyrazí nové květní výhony.

Honzo, děkuji za práci s přemístěním příspěvků.

Ještě dokončím "myšlénku" - ten problém záměny BA a Spray CB jsem zaregistrovala loni jen okrajově, ptž. jsem se věnovala primárně Spray CB. ( furt jsem se totiž snažila načíst jak roste, abych se v případě tužší zimy nedostala do spirály - I. fl. nízký, OK, druhý pak mohutná, nekvetoucí. ).

Vůbec jsem netušila jaké množství prodejců v E. zaměněnou BA distribuuje.
20. srp 2017 10:08 #320424

quendery

Avatar uživatele quendery

Květo, díky moc za tu tvoji "špionáž"....je to opravdu moc zajímavé, jak taková jedna růžička dokáže rozčeřit ten šlechtitelský rybník :laugh: ... ještě jednou dík :)
.... doplnění: k večeru jsem vyběhla a ještě něco pofotila.....tři kvítky na jedné větvičce dneska rozkvetlé
a každý jiný....tak mi pověz, co je to za chameleona :woohoo:

DSC06811.jpg


DSC06813.jpg



DSC03473.jpg
Přílohy:
20. srp 2017 00:53 #320423

Květa

Avatar uživatele Květa

Q, jestli správně chápu genezi kausy BA tak to bylo nějak takhle :

Cecile Brunner vyšlechtila v roce 1880 jedna z rodiny růžařů Ducherových ve Francii.

Málem dřevní doby...
www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.890

Zřejmě to byla ( a je dodnes ) růže úspěšná, dobře rostoucí i kvetoucí a tak se rozšířila po světě. Kromě jiného i do USA.

za tu poměrně dlouhou dobu, co je pěstována si několikrát zasportovala.
Jeden z jejích sportů byl nalezen na uzemí USA v roce 1941 růžařstvím Howard Rose and co., pojmenován Spray Cecile Brunner a takto i šířen.
www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.16846.1&tab=1

jenže - do toho se míchá následující
v r. 1920 vyšlechtil Captain George C. Thomas růži Bloomfield Abundance.
( vyšlechtil toho poměrně dost, Bloomfield bylo jméno jeho pozemku ).
Nezachovala se k ní téměř žádná dokumentace ( píší, popis + fotka ),
www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=21.132884
a zřejmě záhy v nějakém růžařství ( velkém ? ) došlo k záměně. Jako BA začali prodávat Spray CB a z USA se zpětně rozšířila tato záměna do celého světa ( jsou tam příspěvky z Austrálie, Itálie, Argentiny ). Čili i do Evropy.

Správnou BA posléze v USA objevili a šíří. Je na těch nejnovějších f. v HMF ( jako true BA ).

HMF - Spray CB - dole je poznámka :
Known for many years incorrectly as 'Bloomfield Abundance'.
Známá po mnoho let nesprávně jako BA.

DNA analysis by Florida Southern College establishes that 'Cécile Brunner Spray' is virtually identical to both 'Cécile Brunner' and 'Cl.Cécile Brunner,' suggesting that 'Cécile Brunner Spray' is a sport of the group.
Udělali DNA analýzu, CB Spray je sportem "skupiny" CB.
V diskusi je poznámka - byly zkoumány rostliny z USA a Evropy.

Zřejmě to objevení záměny není stará záležitost.
www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.17020&tab=32&qn=1&qc=0


( já to pak asi někam překopíruju, ptž. tohle je celkem zajímavá debata - si myslím ) škoda, aby zapadla v dikusi, kt. není pak aktuální/ aktualizována )
teď už na to nemám sílu :)
19. srp 2017 22:13 #320422

quendery

Avatar uživatele quendery

Tak jsem teď večer pátrala....většina prodejců jako Bl. A. inzeruje tu co mám já...i takový Beales, Schulteis, Ducher i ta u Austina tak vypadá.......tak jsem z toho jelen :unsure:

DSC03653.jpg


DSC03526.jpg


DSC03697.jpg


DSC06713_2017-08-19.jpg
Přílohy:
19. srp 2017 14:02 #320421

quendery

Avatar uživatele quendery

Květo, tak jsem hned ráno po dešti vyběhla pofotit tu moji.......jj má úzký štíhlý listy, čistí dobře. Jo a ten hubeňoučký výhon, to je základ na květy, které vyrostou na koncích/ to silné zelené vespod je výhon Dyenis/ .....

DSC06767.jpg


DSC06771.jpg


DSC06768.jpg


DSC06770.jpg



A odpověď na poslední otázku......většinu růží jsem musela na jaře vzít na ježka, některé šly dokonce ze země. Ale kupodivu se většina zvetila a jsou lepší a zdravější než loni. No samozřejmě mi výhony dvakrát pomrzly jako Dresle, ale tahle "Cecilka" to ustála.
Tu matečnici zkusím zjistit :laugh:
Přílohy: