Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Lensovy růže + moschata hybridy

Lensovy růže + moschata hybridy 08. led 2016 19:36 #302137

  • Jana V.
  • Avatar uživatele Jana V.
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 4033
  • Obdržená poděkování 3506
  • Karma: 30
EviL, díky ;) . Z nedostatku jiné činnosti vymejšlím blbiny :whistle: .
Ona je hodně v zádu , těsně před Edenkou, celkem mi vyhovuje, že je vyšší, protože růže před ní ( včetně Larissy ) si plivly pod nohy...
Myslela jsem, že by se možná mohla chovat jako nižší popínavka. Proto ta úvaha nechat jí delší...
Téma bylo zamčeno.

Lensovy růže + moschata hybridy 08. led 2016 19:51 #302138

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
Ona naroste i po řezu do těch 150cm, má na to genetické předpoklady. Neřezaná bude mít horní část keře zahuštěnou (košťátka) a dolní víceméně holou. Očekávat, že z ní bude popínavka, je marnost nad marnost. Nemá na to ten potřebný habitus. Si myslím. :unsure:
Ale jestli tě to svádí a zkusíš neřezat, docela mě bude zajímat, jestli poroste do výšky, nebo jen nahoře zhoustne (předpokládám druhou možnost). Pro jednou se nic nestane a za rok můžeš šmiknout obvyklým způsobem. ;)
Poslední úprava: 08. led 2016 20:11 od Eva L..
Téma bylo zamčeno.
Následující uživatel poděkoval: Marijka, Jikra

Lensovy růže + moschata hybridy 08. led 2016 20:51 #302139

  • mišpule
  • Avatar uživatele mišpule
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 3248
  • Obdržená poděkování 6303
  • Karma: 49
Tak dík,mám vyřešeno :woohoo: .Zrovna jsem na BP koukala,jak je pěkná,furtzelená.Takže 2-3 očka stačí?
Téma bylo zamčeno.

Lensovy růže + moschata hybridy 08. led 2016 20:55 #302140

  • Jana V.
  • Avatar uživatele Jana V.
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 4033
  • Obdržená poděkování 3506
  • Karma: 30
EviL., počítám, že to zima vyřeší za mě. A jestli ne, tak asi bude záležet na momentálním rozpoložení a okolnostech :whistle:
Téma bylo zamčeno.

Lensovy růže + moschata hybridy 08. led 2016 22:12 #302144

  • Miška
  • Avatar uživatele Miška
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 582
  • Obdržená poděkování 517
  • Karma: 0
Já myslím, že by ses jednou mohla projevit jako průzkůmník a vyzkoušet to za nás. Já bych to udělala, ale mám obě dvě růže sotva 2leté, tak by nebyl výzkum hodnotný :) .

Další je White Magic www.lens-roses.be/html/search_w.dhtml?op...ssion_id=22860933505
Ehmm měla být, jenže se ukázala záměna. Bohužel nejsem schopná zjistit za kterou.
Vytáhnu její růžovou sestřičku www.krasneruze.cz/index.php/forum/5-zahr...1-mulcujete?start=30. Když Honza nadnesl, že má i bílou variantu, která by i snesla stín, tak jsem neváhala.
Bohužel není ani bílá, ani Magic.

První kvetení - trochu mne rozrušila ta růžová v květech. Ale stále jsem věřila, že zmizí, že je to přelud, stín..

erven2015132.jpg


nezmizela

W.Magicjako2.flor9015.jpg



W.Magicjako2.jpg


celý keřík. Moc nerostla, trochu vitálnější než Brigitte de Vilfange, ale víc jak 40cm nedorostla.


kerW.Mag9015.jpg


Teď vůbec nevím za co ji přiřadit.
Nabízí se několik možností: White Crystal www.lens-roses.be/html/search_w.dhtml?op...ssion_id=22860933505
nebo Souvenir de Rose-Marie www.lens-roses.be/html/search_w.dhtml?op...ssion_id=22860933505 jenže u ní píší žluté pupeny. Ty neměla.

nebo Diamant Rose ? www.lens-roses.be/html/search_w.dhtml?op...ssion_id=22860933505

Vzhledem k tomu, že měla být v Bílém záhonu, tak jsem ji přesadila jinam a rovnou na kraj, protože si myslím, že to bude ta Diamant Rose s udávánými 60cm.
Takže bádání na příští rok B) .
Téma bylo zamčeno.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Marijka

Lensovy růže + moschata hybridy 08. led 2016 22:37 #302147

  • Miška
  • Avatar uživatele Miška
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 582
  • Obdržená poděkování 517
  • Karma: 0
Ještě sem přidám další růžičku Sourire d'Orchidée měla by to být tato www.helpmefind.com/gardening/l.php?l=2.32493.
Nevím proč a ráda si to nechám vysvětlit, ale Květa ji uvedla v tomto vlákně. Nikde jsem nenašla její moschata původ, vzhled atd. Jediný fakt, že Lottum ji má v této kolonce.
Listy jsou tmavě zelené, drobnější, spíše matné. Větve zatím tenčí s tendencí poklesávat. Pravděpodobně taky pod tíhou soukvětí. Květy, ač jsou polojednoduché, tak jsou větší. Alespoň v prvním floru, v druhém už byly menší (pro mne líbivější). Vůni zatím nevýraznou, ale možná až vykouzlí po usazení tu záplavu květů, tak zavoní.


erven2015009.jpg


ruka je porovnání velikosti květů
SuiriedeOrchidee.jpg


pokus o celý keř. Ale ona se stejně ještě vytáhla po zářijových deštích. Teď může mít cca 110cm.

souiriedeOrch.posl.vedra2015.jpg


Protože jsem ji usadila za Fallstaffa, tak malá srovnávačka, jak jim to bude slušet. Květy obou jsou připeklé poslední vlnou veder v září


FallstaffsuiriedeOrch.92015.jpg



Líbí se mi celá, i kombinace. Jen jsem zvědavá, do jaké výšky bude schopná dorůst v sezoně. Kdesi jsem našla informaci, že je to vitální keř a i v bázi se rozrůstá. Na jaře ji pro jistotu posunu od Fallstaffa trochu dál, kdyby se jí zachtělo tomu dostát.
Poslední úprava: 08. led 2016 22:40 od Miška.
Téma bylo zamčeno.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Kaja, mišpule, Jikra

Lensovy růže + moschata hybridy 09. led 2016 07:08 #302151

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
mišpule napsal:
Tak dík,mám vyřešeno :woohoo: .Zrovna jsem na BP koukala,jak je pěkná,furtzelená.Takže 2-3 očka stačí?

Stačí :laugh:
Téma bylo zamčeno.
Následující uživatel poděkoval: mišpule

Lensovy růže + moschata hybridy 09. led 2016 12:57 #302154

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
Původní Bouquet Parfait jsem sázela v roce 2009. EvaL ho má - pokud ne stejně dlouho - tak jen o rok ( ? ) kratší dobu.
Původní rostlina mi zahynula, pěstuji další. Jeden podnožový, druhý na vlastních kořenech.

Měla jsem tedy možnost s ním žít již v těch krutějších zimách.

Řadím ho k těm méně mrazově odolným moschata hybridům. Při mrazech kolem -20.st ( a výše ) umrzal k zemi. Původní rostlina, oslabená rakovinou, nepřežila krutozimu.
( nádor byl až k místu očkování )

Na HMf je málo fotek celého keře, google poskytuje více náhledů.
www.google.cz/search?q=rosa+Bouquet+Parf...rc=vkC9vA9x9cP4TM%3A

vyjma jednoho pohledu je ( doufám ) docela dobře vidět habitus i způsob kvetení. U mně vypadá podobně - široká základna, poměrně dost prutů, tvar širokého V. Samonosné, skoro vzpřímené pruty ( tloušťka 3 cm a více ). Velké květní shluky, s výbornou trvanlivostí, kvetoucí pouze na koncích prutů. Typická velká středová "bakule", po její straně dvě menší květenství, často vykvétající až později, po rozkvětu té středové ( prodlužují dobu I.fl. ). Keř poměrně husté olistěný. II. fl. stíhá celkem bez problémů.
Nové větve tvoří celkem ochotně. I při střihu k zemi jeho výška bývá min. 100 - 150 cm při prvním fl., vyšší při fl. druhém.
Řadím si ho mezi pozaďovky, sadovky ( výška + 150 cm min. ). Jako popínavku myslím ne - jednak pruty jsou neohebné v podstatě od začátku růstu, druhák - mrazy.
Po těchto mírných zimách jsem s ním jako se sadovkou zacházela. Pruty jsem pokrátila cca o 1/3 - pod košťátka - u jednoho keře, druhý jsem stříhala o něco více na cca 50 - 60 cm. Bylo mu to šumák. Dorostly na 150, oba. Po I. fl. jsem odstraňovala pouze odkvetlíky ( žádný zpětný střih ). Ten původně více stříhaný na konci sezony měl ke dvoum metrům výšky, druhý cca 160. Rozdílu ve výšce nepřikládám nijakou důležitost.

Miško, :( . Třeba příští rok se bude "White Magic" jevit jinak . Ty dvě možnosti, kt. jsi nalezla - měly by se lišit velikostí květů. Ono až jich bude povícero v této druhé sezoně, možná bude určování jasnější. Ale nejspíš nikdy se s jistotou pravdu nedozvíš. Přece jen, L. růží zde je pěstováno poskrovnu, není možnost srovnání a na f. vypadají tyto růže podobně.


ad Sourire d'Orchidee - ano, on sem nepatří. Podle dostupných pramenů to moschata není + vyšlechtil ji Francouz Croix. Njn, to jsou ony nepostačující - dnes, s rozšiřující se pěstovanou kultivarovou základnou, - kdysi zakládané šlechtitelské diskuse. Asi by se o něm mělo psát v Pel-melu, nic jiného zde vhodného není.
Už si nepamatuju, co jsem tu o něm - kromě toho, že jsem po něm toužila, psala. Tenkrát jsem ho sem ( asi, možná ) zařadila proto, že jsem jím byla nadešná po shlédnutí u Dresly na poli- V té době ho nikdo jiný kromě Lens Roses v sortimentu neměl. Její rostlina také v tomto růžařství byla zakoupená. Stejnou historii má i Maria-Louise Velge. Teprve po několika letech je obě zařadil do sort. prodávaných růží i Lottum. Ani nevím, nedívala jsem se, jestli M.L.Velge je u nich k mání. Po několik let ji sice na stránkách měl, ale od počátku prodejní sezony ji vedl jako nedostupnou ( jsem se každoročně dívala ).
Poslední úprava: 09. led 2016 13:01 od Květa.
Téma bylo zamčeno.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., varouch, jana H, mišpule, Marijka, Jikra

Lensovy růže + moschata hybridy 09. led 2016 18:28 #302159

  • Jana V.
  • Avatar uživatele Jana V.
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 4033
  • Obdržená poděkování 3506
  • Karma: 30
Květo díky :up za postřehy k BP
Téma bylo zamčeno.

Lensovy růže + moschata hybridy 10. led 2016 09:02 #302166

  • Miška
  • Avatar uživatele Miška
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 582
  • Obdržená poděkování 517
  • Karma: 0
Dámy, a pánové, moc se to neví, ale Bouquet Parfait má sestřičku v bílé barvě. Víte to?
Moc jsem nad ní váhala, nakonec jsem si ji nevzala. Ona sama Bouquet prokvétá i do bílé, tak mi to přišlo trošinku zbytečný.
Květo, vidělas ji? Máš k ní co říct?
www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.32338

K záměně: no líto to je, ale myslím, že tento rok by se snad dala určit. Měla jsi na mysli spíš výšku keře než velikost květů, ne? Protože u obou udávají stejnou (pominu-li ten 5mm rozdíl) velikost 3cm.
Ale zase s největší pravděpodostí v únoru spáchám u Lense objednávku a tu White Magic z nich musím dostat ;) .

K pojmu moschat hybrid - omlouvám se, jestli jsem si tady vzala do pera Dresly názor, který by snad ani nevyslovila. Ale měla jsem v paměti její překopírovanou odpověď k Darlow´s Enigma, kterou tu dávala Marijka. S dovolením ji sem přetáhnu, není to od tématu
Abigail Adams - pěstovaná krátce, neprošla testem zimy 11/12. Ten hybrid multiflora je trochu zavádějící pojem. Multiflora je jednoukvetoucí popínavka a její hybridy bývají většinou jednou kvetoucí "chlupaté a s pomačkanými listy" ramblery. Např Veilchenblau, Rambling Rector.... To, že hybrid multiflora opakuje značí velké zředění multiflořích genů. Což je nakonec fuk, jen, že se info o původu na HMF musí brát s rezervou. Sama jsem opravdu zvědavá na mrazuodolnost Z4, což by bohatě pokrylo celou ČR........jenže vzhledem k habitu červík pochybností hlodá.... (Má ale krásného rodiče Sweet Chariol, který by mě lákal.)

Darlow´s Enigma je vzhledově typická "moschata". Jenže termín MOSCHATA HYBRIDY je konstrukt, který nemá s rosou moschatou (o níž ale nikdo neví, je-li to botanika, nebo nějaký dávný, možná spontánní hybrid) nic společného krom moschusové vůně. Moschata hybridy bývají nějaké multiflora hybridy (Trier nejčastěji a ten už je i opakující) s přimíchanou krví choulostivek (opakujících, často žlutých). Připadá mi, že dělení vede spíš přes šlechtitele (Pemberton, Bentall, Lens, Velle jsou stvořitelé růží, značených jako moschata, Turbatova GdF se řadí do skupiny multiflor, i když dle mého by atributy splňovala).

....sama jsem zvědavá na mrazuodolnost těch dvou růží (Darlow's Enigma rostla v čurbesu nepozorovaně a neopečovávaně, takže vlastně nevím, kolik jí v zimě 11/12 umrzlo). Moc HMF ale nevěřím, protože Trier se tu jako Z4 nechová, v RHS encyklopedii se uvádí Z6 a tu bych odkývala, i když je odolnější než jeho děti (logicky s ohledem na příměs).

Co se mrazuodolnosti týká, počítám kvůli habitu u obou se Z6 a třeba budu mile překvapená. Se stínem neporadím. Darlow's Enigma ale překrásně voní, tu dejte někam, kde tenhle bonus uplatníte.

Nevím samozřejmě, jak byla otázka od Majirky položená, ale to stejně nic neřeší.
V úvodu na 2 straně v tomto vlákně je odkaz s krásným přehledem a historií moschat a jejích hybridů.

Sourire d'Orchidee - zmínila jsi se tady o ní nedávno, že ji právě "konečně" máš. Tak jsem o ní dohledávala původ. Příště ji tedy budu dávat do Pel-melu. Taky jsem zvědavá, jak Ti poroste.
Poslední úprava: 10. led 2016 09:05 od Miška.
Téma bylo zamčeno.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Vlaďka
Moderátoři: Eva L., Květa