Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Růže do polostínu

Re: Růže do polostínu 09. zář 2012 05:54 #283365

  • Evka
  • Avatar uživatele Evka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2100
  • Obdržená poděkování 1197
  • Karma: 24
Na rosebook.ru jsem při prohlížení otevřela odkaz na seznam růží do polostínu,proto ho sem ukládám,aby byl v případě potřeby po ruce.
www.rosebook.ru/articles/posadka-roz/roz...nevynoslivyh-sortov/

a ještě tady www.heirloomroses.com/care/shade-tolerant-roses/
Poslední úprava: 09. zář 2012 13:28 od Evka.
Následující uživatel poděkoval: zdenka, patka, jana H, mišpule, Kirsten, Mandalenka

Re: Růže do polostínu 29. říj 2012 14:14 #284901

  • zdenka
  • Avatar uživatele zdenka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 923
  • Obdržená poděkování 722
  • Karma: 12
Na začátku této diskuze jsme říkali, že nás zde zajímají růže, které nemají v popisu vhodnost do stínu, ale dobře v něm prosperují.

Dám sem opačně - mají v popisu prosperovat v polostínu, ale nechovají se tak:
Stanwel Perpetual
Ballerina
Jacques Cartier
Poslední úprava: 29. říj 2012 14:15 od zdenka.
Následující uživatel poděkoval: helena, vydrik, mišpule, Kirsten, Marci

Re: Růže do polostínu 29. říj 2012 21:43 #284925

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
Zdenko, z uváděných mám pouze Ballerinu. Snad má slunce dost..
proto mne zajímá - co ti dělají ? ( nerostou, rostou moc, nekvetou )

Re: Růže do polostínu 30. říj 2012 07:10 #284937

  • zdenka
  • Avatar uživatele zdenka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 923
  • Obdržená poděkování 722
  • Karma: 12
JC neroste a nekvete, vůbec neopakovala - vedle Louse Odier OK (měla jsem jí na 2 různých polostínových místech, letos nebo na jaře šoupu na plné slunce).
SP v polostínu má sem tam květ a dělá takové "roští," nejhezčí květy na plném slunci (tam jsem s ní začínala, pak šla do polostínu (zkoušela jsem 3 sezóny), loni zase na sluníčko
Ballerina byla krásná na slunci, pak jsem přesadila mezi trvalky a řadu růží - první rok v pohodě, pak jí zastínily trvalky a kvetení nic moc ...

Růže do polostínu 09. lis 2017 17:31 #321037

  • Anonym
  • Avatar uživatele Anonym
Potřebovala bych poradit od zkušených :) Plánuju osadit záhon u dřevěné palisády, který je orientovaný na východ. Slunce tam svítí zhruba od 9:30 do 13:30, ale jak se slunce posouvá, tak bych řekla, že to je zhruba 2-3 hodiny na každou jeho část. Proto hledám víceméně mezi růžemi vhodných do polostínu. Prošla jsem si toto vlákno plus info na HMF. Záhon měří 6m na délku, na šířku má teď 1m (budoucí expanze alespoň na 1,5m se nevylučuje, ale víte, jak to je s chlapama a sekačkou B) Snažila jsem vybírat mezi růžemi, které nebudou mít v budoucnu šířku větší než 1,20m. Ale chápu, že se dopředu nedá odhadnout, jak u mě růže porostou a údaje se občas výrazně u různých zdrojů liší. Zatím jsem vybrala některé z možných: Louise Odier, Mary Rose, Charles de Mills, Agatha, Rose de Rescht, Jacques Cartier, White Jacques Cartier, Iceberg (Korbin), Ballerina, Mozart, The Fairy, Red Yesterday. Tak to je zatím vše, co jsem vykoukala a není to vyloženě moc obrovské. Nejde ani tak o výšku jako o tu šířku. Úplně max. 150 cm na šířku :-) A teď bych poprosila o radu: kolik růží vybrat a jak je barevně poskládat vedle sebe, aby to nebylo jako pěst na oko. Děkuji za všechny rady :-) Klára

Růže do polostínu 09. lis 2017 17:48 #321038

  • Kaja
  • Avatar uživatele Kaja
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 8706
  • Obdržená poděkování 22571
  • Karma: 82
ahoj - píše se , že růže potřebuje 4-6 hodin slunce. z tebou uváděných mám tyto
Louise Odier - je celkem vzrůstná
Mary rose / angličanka je naopak poměrně malá asi 130cm
Rose de Resht u mně do šířky i výšky asi 160 cm
Ballerina - je pod pergolou v polostínu- ale tak do 2m
Mozart je hydra - naroste jako popínavá
The Fairy - po střihu zjara nemusí být velká- ale ted´ na podzim je jí dost - asi 150x150 cm
Red Yesterday je tky dost bujná - asi též 150x150 cm -píšu o situaci u mně- jinde může být jinak .

redyesterday.jpg

Red Yesterday
mozart_2017-11-09.jpg

Mozart
maryrose.jpg

Mary Rose

později vyhledám habitus keřů .
Poslední úprava: 09. lis 2017 17:50 od Kaja.
Následující uživatel poděkoval: alenak

Růže do polostínu 09. lis 2017 18:07 #321041

  • Anonym
  • Avatar uživatele Anonym
Kájo, moc děkuju. Myslíš, že mi tam růže nepůjdou? :( Určitě je tam nechci za každou cenu. Ale záhon je úplně prázdný, tak mi ho je chudáka líto :-) Myslela jsem, že bych to podsadila heucherami, hostami, nějakou tou čechravou a fialkově kvetoucími drobnokvětými trvalkami. No, úplně to vidím :silly: ;) Zbytek zahrady mám víceméně na výpeku, tak jsem si myslela, že bych tam dala růže, které nemají rády úpal. Třeba historické. No, vzhledem k tomu, že jsem zatím nikdy na vlastní oči žádnou neviděla, nechám si poradit :laugh: Zatím mám jen velkokvěté a ty mám ještě k tomu teprve 14 dní, takže jsem pěkný růžový zelenáč :-)

Růže do polostínu 09. lis 2017 18:17 #321042

  • Kaja
  • Avatar uživatele Kaja
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 8706
  • Obdržená poděkování 22571
  • Karma: 82
thefairy3.jpg

takto se roztáhla The Fairy k 1..10- samozřejmě se dá zakrátit střihem . je to dobrá růžička.

ballerina.jpg

tohle je moje Ballerina pod pergolou - má tam dost stín . květy nejsou co by mohly být .

mozart_2017-11-09-2.jpg

Mozart - ještě pokračuje asi metr nahoru - a to jsem ho střihla -

redyesterday2.jpg

Red Yesterday - vrůstá částečně do Cinderelly

rosederesht.jpg

Rosa de Resht- nemám celkový keř - polovina je před a polovina za plotem
Poslední úprava: 09. lis 2017 18:18 od Kaja.
Následující uživatel poděkoval: alenak, rok.zaruka

Růže do polostínu 09. lis 2017 18:23 #321043

  • Kaja
  • Avatar uživatele Kaja
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 8706
  • Obdržená poděkování 22571
  • Karma: 82
však tam zkus nasadit třeba ty drobnokvětky , co jsem ted´ dala . potom jedině nějaké vysoké historické , co by měly hlavy částečně na slunku a nohy ve stínu .nevím jak to tam máš- vyfoť´ - možná ti někdo poradí líp než já .
toulavý stín není špatný
zaroluj kousek nahoru tady na vlákně. dala tam odkaz Evka na růže do polostínu .
Poslední úprava: 09. lis 2017 18:26 od Kaja.

Růže do polostínu 09. lis 2017 18:54 #321044

  • Anonym
  • Avatar uživatele Anonym
Ty drobnokvětky jsou opravdu moc hezké :-) A připadají mi takové vděčné. Dala bych fotku, ale nevím, jak se vkládá. Možná mi to vůbec nepůjde, když nejsem zaregistrovaná. Bohužel to stále nejde a nikdo se mi na mail neozývá. Ale to už jsem mimo téma :-) :woohoo: Díky!! Klára
Moderátoři: Eva L., Květa