Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Růže do vyšších poloh

Re:Růže do vyšších poloh 27. led 2011 15:19 #243557

  • amazonka01
  • Avatar uživatele amazonka01
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3087
  • Obdržená poděkování 1568
  • Karma: 8
Nj, fakt. Mám jí vedle Tuscany Superb, ta se tváří, že se zima letos nekonala a Mayflower je omrzlá.
Jinak na HMF jsou rodiče semenáč x semenáč ;), v komentářích se uvádí, že Austin s rugosahybridy pracoval, takže je možné, že právě TB, nebo MF mohou (takže ne že jsou) být rodiči.
A sice tam někdo uvádí, že pěstuje růže v zóně 3, a že přežila v -40°C, ale už se tam nepíše o výšce sněhu a omrznutí. Mně taky přežila, a na jaře pokvete, ale nemůžu o ní napsat, že je v pohodě.

Re:Růže do vyšších poloh 27. led 2011 16:50 #243565

  • Eva.Trifon
  • Avatar uživatele Eva.Trifon
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2166
  • Obdržená poděkování 2755
  • Karma: 11
No uvidíme na jaře...v Manitobě nevím jaké je počasí, o Saskatchewanu jsem slyšela jen hrůzy, naráz začne mrznout(nevím kdy- říjen /listopad?)mrazy silné, plno sněhu, bez nějaké výrazné oblevy jako jsou u nás to trvá až do jara. A pak prý naráz teplo až zas do podzimu.
Tuscany kvete jen jednou, ta má šanci aby ji uzrály pletiva do podzimu.

Re:Růže do vyšších poloh 27. led 2011 17:35 #243575

  • amazonka01
  • Avatar uživatele amazonka01
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3087
  • Obdržená poděkování 1568
  • Karma: 8
No jasně, ale o tom to přece je. Pokud napadne 1m sněhu a roztaje až na jaře, a mezitím spadnou teploty pod -30, tak se nic neděje, protože pod sněhem jsou teploty kolem nuly. Pokud vím, že mi teploty poklesnou pod -25, tak potřebuju růže, které bez sněhové pokrývky tenhle mráz vydrží. Dost těžko můžu čekat, že budu mít vždy tolik sněhu, aby se schovaly. Což je paradoxně lepší ve vyšších polohách (nebo v severských zemích), kde ten sníh je skoro vždy a je ho i víc. Což o to, angličanky seříznu a bude bene, ale v případě sadovek, pnoucích, už je potřeba, aby růže opravdu odpovídala tomu, co je o ní psáno.

Pokud růži nestačí vyzrát (z jakéhokoliv důvodu) pletiva do zámrazu, tak není plně mrazuvzdorná pro tu kterou zónu. Tuscany má být ve 4, Mayflower podle HMF ve 3, galica vyzrát stačila a neomrzla, Mayflower nikoliv, přestože by měly být mrazuvzdornější. To, co bylo pod sněhem, je v pořádku, to, co ošlehl místní 25st mrazík, u MF v pořádku není.


Jasně, jsou mladé (obě), měly za sebou tvrdý rok, ale i tak si fakt nemyslím, že by byly v tomhle srovnatelné (srovnávám je proto, že byly celý rok spolu v kbelíku - 50l,a teď jsou asi 60cm od sebe).

Re:Růže do vyšších poloh 27. led 2011 18:05 #243583

  • Eva.Trifon
  • Avatar uživatele Eva.Trifon
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2166
  • Obdržená poděkování 2755
  • Karma: 11
A dá se vůbec nějakým způsobem zabránit, aby růže začala při oteplení koncem října znovu vyhánět výhony s poupaty?Hnojila jsem od srpna hořčíkem a ony to nepochopily:blink:
Prostě koupím od Dresly Gipsy Boy a ještě jednu, o té jsme psali na historických r.krasneruze.cz/index.php?option=com_kunen...it=10&limitstart=620

Re:Růže do vyšších poloh 27. led 2011 18:35 #243588

  • amazonka01
  • Avatar uživatele amazonka01
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3087
  • Obdržená poděkování 1568
  • Karma: 8
JJ, jasně, já už po letošní zimě neriskuju:)
Respektive riskuju, ale s tím, že mi nebude vadit nižší keřík (když budu muset stříhat omrzlé). Úplně by vymrznout nemělo nic, jednak byl vždy sníh při vyšších mrazech, a jednak mám růže fakt zasazené hluboko 10-15cm.
Ale když chci vyšší, tak prostě jen prověřené a mrazuvzdorné do extrému.

A co s teplým říjnem a nevyzrálými výhony - nic, buď ostřihnout už na podzim, nebo jim zamávat na jaře. To už je holt bláznivým počasím, za to růže nemůžou.

Re:Růže do vyšších poloh 27. led 2011 18:55 #243592

  • Dany
  • Avatar uživatele Dany
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1321
  • Obdržená poděkování 1364
  • Karma: 10
myslím, si, Evi, že na vyzrávání pozdních výhonů je draslík a fosfor, jestli nee, napište, kdo víte
Ale taky se těším na jarní šmikání :-)

Re:Růže do vyšších poloh 27. led 2011 21:05 #243616

  • Eva.Trifon
  • Avatar uživatele Eva.Trifon
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2166
  • Obdržená poděkování 2755
  • Karma: 11
Dany wrote:
myslím, si, Evi, že na vyzrávání pozdních výhonů je draslík a fosfor, jestli nee, napište, kdo víte
Ale taky se těším na jarní šmikání :-)
Síranem draselným jsem taky hnojila, pak Kristalonem podzim.
A v Radách co jsem dostala od dcery je psáno, že se má fosforem ( superfosfát) hnojit koncem ledna;) v březnu síranem draselným. No počkáme, četla jsem jen do dubna, podzimní rady přečteny nemám.

Re:Růže do vyšších poloh 27. led 2011 21:24 #243620

  • Eva.Trifon
  • Avatar uživatele Eva.Trifon
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2166
  • Obdržená poděkování 2755
  • Karma: 11
Teď mě napadlo, že zase bude mít Honza plno práce, hnojení asi patří do hnojiv:blush: :S

Re:Růže do vyšších poloh 27. led 2011 23:42 #243632

  • Lili
  • Avatar uživatele Lili
Neřešte rady v knížkách a berte to logicky. Nejdřív potřebuje růže vytvořit nové stonky a listy a k tomu potřebuje hlavně dusík. K vytvoření květů a plodů potřebuje fosfor a ke zpevnění pletiv na zimu potřebuje draslík a to nejpozději do konce srpna. Pak už nic.Pak už se musí začít ukládat na zimu.

Amazonka tu psala o deštivém podzimu, který způsobuje rašení nových výhonů. Bohužel, čím déle nám růže na podzim kvetou, tím hůř přezimují. V tomhle ohledu jsou na tom lépe růže jednoukvetoucí, ale ty nám zas nedělají radost do zámrazu. Berte to jak to je, žijeme v prostoru klimaticky nevyrovnaném s neustálým výrazným kolísáním teplot. A toho sluníčka tu taky moc nemají. Tak budeme na jaře řezat a řezat...(.A asi si odpustíme nějakou tu choulostivou krasavici, ....i když to bývá těžké).

Re:Růže do vyšších poloh 28. led 2011 00:33 #243633

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
z těch tří Trifonkem uváděných mám Hyde Hall. Taky mne po nákupu na HMF překvapila udávaná zóna.
Letošní zima ale nic nevypoví - je sestříhaná, sázela jsem ji na podzim.
Moderátoři: Eva L., Květa