Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Růže do vyšších poloh

Re:Růže do vyšších poloh 28. led 2011 08:33 #243649

  • amazonka01
  • Avatar uživatele amazonka01
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3087
  • Obdržená poděkování 1568
  • Karma: 8
Lili wrote:
Nejdřív potřebuje růže vytvořit nové stonky a listy a k tomu potřebuje hlavně dusík. K vytvoření květů a plodů potřebuje fosfor a ke zpevnění pletiv na zimu potřebuje draslík a to nejpozději do konce srpna. Pak už nic. Pak už se musí začít ukládat na zimu.

Amazonka tu psala o deštivém podzimu, který způsobuje rašení nových výhonů. Bohužel, čím déle nám růže na podzim kvetou, tím hůř přezimují. V tomhle ohledu jsou na tom lépe růže jednoukvetoucí, ale ty nám zas nedělají radost do zámrazu. Berte to jak to je, žijeme v prostoru klimaticky nevyrovnaném s neustálým výrazným kolísáním teplot.

JJ, tak to bylo myšleno, v podstatě jsme na tom hůře, než severštější země, ale s jednoznačným klimatem. A dělat se s tím toho moc nedá.

Re:Růže do vyšších poloh 28. led 2011 12:20 #243683

  • zdenka
  • Avatar uživatele zdenka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 923
  • Obdržená poděkování 722
  • Karma: 12
Z růží co psala Eva Trif mám Hyde Hall - vytáhla jsem si přehled přezimování mých růží 2009/2010 a mám tam napsáno:

Hyde Hall – omrzla hodně, stříhala jsem na 20 cm, neměla kryt – stanoviště hodně studené

Moje zahrada je u řeky Mže - prý mrazová kotlina.
Následující uživatel poděkoval: HonzaPM

Re:Růže do vyšších poloh 28. led 2011 12:33 #243694

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
Zdenko, k Hyde Hallu - :laugh: :laugh: :( a pak prý 2b.

Re:Růže do vyšších poloh 28. led 2011 12:43 #243702

  • amazonka01
  • Avatar uživatele amazonka01
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3087
  • Obdržená poděkování 1568
  • Karma: 8
Květa wrote:
Zdenko, k Hyde Hallu - :laugh: :laugh: :( a pak prý 2b.

Nj, pak tomu má člověk věřit :(

MMch, zaujala mě rosa kordesii (potomek rugozy) jako předek různých mrazuvzdorných růží. Ona sama má podle HMF 6b :huh:

Re:Růže do vyšších poloh 29. led 2011 08:58 #243862

  • zdenka
  • Avatar uživatele zdenka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 923
  • Obdržená poděkování 722
  • Karma: 12
S HH uvidíme letos z jara, třeba starší keř na tom bude líp - určo si zase udělám seznam přezimování. Nutno říct, že ten střih jí prospěl, kvetla moc bohatě.
rosa kordesi ... hezká, zajímala by mě velikost květů ...

Re:Růže do vyšších poloh 31. led 2011 01:35 #244135

  • Lili
  • Avatar uživatele Lili
když mluvíme o mrazuvzdornosti růží
ve zkratce a namátkově....
loni u nás neomrzly kromě Gallic, Alb, Damascén a Portlandek také třeba tyhle: Conrad Ferdinand Mayer, bonparovonná Ritausma, kupodivu Alchymist, Kir Royal, Mercedes, Ulrich Brunner Fils, Mrs. John Laing, Nevada, Milevsko, Ilse Krohn Superior, Mary Rose, Eglantyne, Winchester Cathedral, geschwindovky, Fruhlingskordesky a Maigold, také Martin Frobisher

uspokojivě vzhledem k drsným podmínkám: Leonardo da Vinci, Egon Schiele, Colette, James Galway, Dames de Chenonceau, Honorine de Brabant a Reine Victoria, Pierre Oger a Louis Odier,taky New Dawn a Rosarium Uettersen a ČSR, White Meidiland, Amber Sun

Zbytek zahrady vč. angličanek se musel ostříhat hodně nevyjímaje rugosovité Pink Robusta a Ruskin)

a tzv. "na frak" dostaly Westerlandy (ty už se ani nevzpamatovaly), The Fairy, všeobecně čajohybridy, Paul´s Scarlet Cl. a také Ludvík Večeřa, Rosa Roxburghii Plena, Rhonda, Parade, Nahema, Blossomtime, Sommerabend (ala na stromku zabalený v papírovém pytli přežil bez úhony), Bobrava a Koré ..............a samozřejmě Händel jako ale každý rok

Re:Růže do vyšších poloh 31. led 2011 10:23 #244155

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Snad se moc neopakuju, když napíšu, že zónové údaje na HMF jsou leckdy pěkné kixy. Viz Maigold, Golden Showers, C.F. Meyer (HMF - Z6, RHS encyklopedie Z4, myslím, že ho Austin používal ke křížení)
Při pochybnostech je dobré si zónu ověřit.

Lili, zaujala mě zmínka o Ritausmě. Kdysi ji měli Pelcovi v sortičkách (od tebe?), objednávala jsem ji, vyrostl Jabloňový květ. Mám ji v paměti (naživo, ze Sobotky) jako lehce mumifikované plné květy.Je možné, že mám popleteno. Jakou s ní máš zkušenost? Stojí za pěstování?

Re:Růže do vyšších poloh 01. úno 2011 00:38 #244295

  • Lili
  • Avatar uživatele Lili
ad Ritausma
Není od Pelcových, ani jsem nevěděla, že jí mají, nikdy jsem na ní při procházení pole nenatrefila. Nedávno jsem jim nabízela očka, ale odmítli s tím, že jí dělali, ale nebyl o ní moc zájem.
Tak mě napadá, říkáš, že od Pelcových byla stejná jako Jabloňák? V Olomouci to mají také špatně - taky mají místo Ritausmy Jabloňový květ. To vypadá na stejný zroj.

Ritausmu mám už víc než 10 let. Stydlivě přiznávám, že pochází z uloupeného řízku z botanické zahrady z Německa. Byla trochu stranou zájmu davů, ale mě chytla hned. Je to taková moje srdeční záležitost. Krásná něžná rugosa, která stydlivě klopí hedvábné kvítky a navrch krásná vůně exotického ovoce a bonbonů.

Potřebovala ze začátku čas, aby se na novém místě usadila - ale to nemusí platit všude, na mé zahradě se pravokořenným rugosam nedaří - čertví čím to je, jestli půdou nebo zda mají tak chutné kořeny. Příště bych určitě očkovala na podnož.

O pěstování:
Mám jí pravokořennou, odnožování jsem nezaznamenala. Mrazuvzdornost a odolnost plně odpovídá rugose, na rugosu je i dobře odolná skvrnitosti kůry. Není napadána škůdci, chorobami netrpí, pouze v letech se silným infekčním tlakem rzi může být částečně zasažena. Habitus je "nízko nasazený deštník", udržuje si přirozenou výšku a šířku okolo 130cm. Tvarem kompaktní keř, dobře rozvětvený, na rugosu úhledný s relativně malou holou nohou. Výhony rugosovsky ozbrojené nesčetnými ostny. Olistění je typicky rugosovité, pololesklé až polomatné, husté, dobře keř kryjící. Olistění i obrost v mládí silně aromatický po exotickém ovoci. Květ poloplný, romantický, cca 30 okvětních plátků. Kvetení opakované, mnohačetná soukvětí posazená nízko nad listy. První bohatá vlna v červnu, druhá koncem léta. Nakvétání soukvětí postupné, kvetení rozložené do několika týdnů. Vůně květů pouze středně silná. Barva květu uvnitř sladce pinková blednoucí směrem ven až do krémově bílé, stárnoucí do celokrémových květů. Intenzita vybarvení odvislá od teploty a počasí. Květy výrazně trvanlivější než u obyčejných rugos. Poupě úzké a špičaté, neprve vzpřímené, avšak zároveň s rozkvétáním se stopka klopí ke straně.
Péči nevyžaduje žádnou.
P1010071.jpg

Re:Růže do vyšších poloh 01. úno 2011 07:33 #244303

  • Vlaďka
  • Avatar uživatele Vlaďka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Levaza
  • Příspěvky: 1961
  • Obdržená poděkování 2598
  • Karma: 7
Lili, to je krásná růže, chápu, že se jí nedalo odolat.
A úžasný vyčerpávající popis, kdyby byly takové ve všech encyklopediích, hned by bylo lepší vybírání!!!Dík moc za tvé příspěvky, začínám si z nich tvořit samostatnou složku:) A nejlepší je poznámka o péči, takové růže chci:laugh:
Krásné ráno:)

Re:Růže do vyšších poloh 01. úno 2011 08:48 #244306

  • jaja99
  • Avatar uživatele jaja99
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2407
  • Obdržená poděkování 861
  • Karma: 4
Tak to je bomba, je úžasná. Mám rugozy jen "obyčejné" a Jabloňové květy, tohle je úplně jiná dimenze rugoz. A jak jsem pochopila od Pelců nebrat, není to ono. Ach jo a kde ji tedy vzít?
Poslední úprava: 02. čen 2011 11:55 od jaja99.
Moderátoři: Eva L., Květa