Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Odpovědět k tématu: Voňavé růže

Jméno
Subjekt
Boardcode
B) :( :) :laugh: :cheer: ;) :P :angry: :unsure: :ohmy: :huh: :dry: :lol: :sick: :silly: :blink: :blush: :kiss: :woohoo: :up :S :evil: :whistle: :down
Zpráva
Zvětšit /  Zmenšit

Topic History of: Voňavé růže

Zobrazit nejstarší 10 příspěvků - (Poslední příspěvek nejdříve)
13. zář 2021 17:53 #328754

Babyka

Avatar uživatele Babyka

Kiko, na lilie se chystam uz drahne let, hanba mluvit :blush: Ktere tve ti delaji nejvetsi radost?
10. zář 2021 08:44 #328749

Kika

Avatar uživatele Kika

Babyko, já nejsem tak zkušená, tady jsou na to jiní, ale já když jdu po zahradě, tak čuchám k těmto růžím.
Otázkou je, co je silně vonící růže, já většinou strkám nos až do růže, že bych jen tak prošla a cítila vůni, to moc ne (na to mám lilie :laugh: ).

krémová: Wollerton Old Hall

oranžová: Westerland, Lady Emma Hamilton

růžová: Zephirine Drouhin, Louise Odier, Gertrude Jekyll, Jubilee Celebration, Boscobel, Kaffe Fasset

vínová: Munstead Wood, Tess of the d'Urbervilles
09. zář 2021 22:26 #328747

Babyka

Avatar uživatele Babyka

Na zaklade precteni teto diskuze nize vypisuji seznam silne vonnych ruzi, aniz bych jej jakkoli hodnotila (napr. mne WS2000 voni pomerne slabe, atd.) a rozradila jsem je barevne (zejmena u ruzovych s velkou rezervou, mela jsem asi udelat tri skupiny, ale co uz) :

bila:
Guirlande d'Amour

zluta:
Jude the Obscure, Praire Harvest

bordó:
William Shakespeare 2000

cervena:
Oklahoma

fialova:
Minerva, Neptune, Palais Biron

syte ruzova:
Louise Odier, Madame Isaac Pereire, Rose de Rescht, Royal Jubilee, Sandringham, Young Lycidas

svetle ruzova:
Aimable Amie, Dawn Crest, Gartenträume, Gertrude Jekyll, Harlow Car, Jacques Cartier, Marie Louise Drevon, Mum in a Million, Ozeana, The Generous Gardener

Tak, co - jak se vam takovy seznam libi? Doplnili byste dalsi? Nekterou vyhodili? Neco zmenili?
23. srp 2021 11:27 #328703

HonzaPM

Avatar uživatele HonzaPM

´Boscobel´ je nižší kvalitní keř-ík. Jenže nevoní do dálky. Opakuje líně.
P2920796_2021-08-23.jpg


Klopení ´Royal Jubilee´ - posuď sama.
P2500601.jpg

P2500546.jpg

P2920217.jpg

P2930041.jpg
Přílohy:
22. srp 2021 07:24 #328699

Kika

Avatar uživatele Kika

Dito, u mě Boscobel dělá pěkný soumerny keřík, asi bych si ji i umela vedle tě QoS představit, jen já mám QoS o dost vyšší. Tohle je v prvním kvetení, aktuálně u mne konci druhá, slabší vlna.


20210703_204425.jpg


20210627_065335.jpg
Přílohy:
19. srp 2021 13:38 #328697

Dita L.

Avatar uživatele

Moc děkuji za vyčerpávající odpovědi.

Honzo děkuji za zmínění Harlow carr, postupně jsem se k ní progooglila (nakoukala na YouTube a HMF) a v podstatě ji mám teď jako jasného favorita (pokud ji seženu, vzpomněla jsem si pozdě).
Ještě mě trochu nahlodala Boscobel. Jaké máte zkušenosti s ní,hlavně co do tvaru keře. Mám pocit že by možná lépe ladila s queen of sweden.
Růže budou sice mezi new dawn (takový kolos na treláži dva na dva metry, možná i víc) a pak jasně růžovou růží laicky otipovanou jako palmengarten frankfurt, za ní se pak bude šplhat laguna. S tím, že záhon o kus vedle uzavírají dva kusy queen of sweden. Tu musím ještě dosadit, i když její květ miluju, tak ten tvar toho keře je trochu výzva k osazení, teda pro mě jako začátečníka určitě. A jako trvalky mám trochu ohranou kombinaci salvia nemorosa caradonna, geranium rozanne a pivoňky.
(snad jsem trochu přiblížila situaci, záhon je to U).

Jinak royal jubilee hodně klopi, že? Viděla jsem ji loni u Pelcu na poli, snad si to nepletu. Ale jejímu květu to člověk snadno odpustí :).
19. srp 2021 00:14 #328696

HonzaPM

Avatar uživatele HonzaPM

´Harlow Carr´ nakvétá krásně po celém keři - viz. foto.
A v Polabí by mohla být vhodnější, než tmavá R. de Rescht.
Ještě krásně do dálky voní ´Royal Jubilee´,
která tak nízko nekvete, ale je hodně kvalitní.

´Harlow Carr´
P2260320.jpg


P2240791.jpg
Přílohy:
18. srp 2021 23:46 #328695

HonzaPM

Avatar uživatele HonzaPM

Tady na horách je sezona velice krátká.
Po drsné zimě (-27 několik dnů po sobě v kuse) a chladném nástupu jara
se teď, v polovině srpna, některé růže dostávají k PRVNÍMU kvetení
(zejména ´Ghislaine de Féligonde´, ta teprve o víkendu otevřela první letošní květy,
teď má první kvetení např. i ´Leonardo da Vinci´ - šla k zemi, a některé další)
To jen pro popis aktuální sezony a pro pochopení vás, nezúčastněných.

A přesto - ´Rose de Rescht´ - již takto opakuje !!!
Ano, je to její letošní druhé kvetení - je to neuvěřitelná odrůda.
Zde na horách bych se nebál ji po zralé úvaze vyhodnotit jako nejlepší opakující růži vůbec.

Dorůstá právě do metru (zkracuji každý rok na 20-40 cm, podle pocitu, podle potřeby)
a nenaroste větší (ale je zcela mrazuodolná = umí být větší keř).
Je krásně obrostlá listím i květy odspodu a ze stran, krásně drží keř.
Výhony jsou silné, dobré (např. vedle vysazená ´Indigo´ se rozklátila není tak pěkná).

Vůni šíří naprosto do dálky, je vynikající.

A pokud by ti náhodou tato superstar na růžovém nebi nevyhovovala,
tak už mě napadá jen ´Harlow Carr´, která je také vynikající.
Nevyholuje, keř je zdobný celý, je velmi ostnitá, kompaktní, dobře opakuje
a vůni šíří hodně do dálky.

Z tebou zmíněných se vůbec nehodí ´Gentle Hermione´ - má jiný typ vůně,
voní až když přivoníš a nešíří vůni kolem.
´Getrude Jekyll´ je výborná, voní do dálky, ale ty nohy, ten typ keře,
ta výška - no, ale možná by sis poradila. A má delší pausu mezi opakováními.

´Olivia Austin Rose´ nevoní silně, natož do dálky. Navíc trpí na hnilobu květů.
Což si jaksi neumím představit při vícekusové výsadbě, jak by to bylo hrozné.

´William Shakespeare 2000´ má problémy s růstem - výhony jsou trčavé, umí nasadit
i 55 květů na prutu a pruty se pak, plné nadějných poupat, vylamují a je to smutné.
Pálí se na výhni a už je "nahrazena" (nebudu vysvětlovat). Nicméně vůni šíří nádhernou,
jako jediná z nich navíc s kapkou banánu a vanilky,
a jako jedna z mála šíří vůni i po dešti a za chladných dnů, což není běžné.

´Young Lycidas´ opět problémy s typem keře, větve se válejí, několik let musí sílit.
Pálí se a barevně je mírně do fialova, neumím si ji s popisovanými ani moc představit.
Je jiná - má vlnité, ne příliš upraveně působící, bramborově vyhlížející lupení,
už je nahrazena.

Z historických je fajn i ´Jacques Cartier´, ale myslím, že R. se Rescht nebo Harlow Carr
jsou jasná volba.

Foto opakující ´Rose de Rescht´ 650 metrů nad mořem, včera 17.8., kdy jiné kvetou poprvé.
R. de Rescht je v podstatě voňavá "každým svým coulem", voní i stonky a listy pod květem.
Je prosycena vůní.

IMG_7443.jpg


IMG_7412.jpg
Přílohy:
18. srp 2021 09:01 #328688

Eva L.

Avatar uživatele Eva L.

Ahoj Dito, voňavých růží je hodně, stačí si projít tuto diskuzi. Když bych měla vycházet ze svých zkušeností, pak bych tě odkázala na můj příspěvek z 24. 8. 2019. Kromě toho bych řekla, že většina austinek pěkně voní, záleží na výběru podle tvého vkusu.
Dnes přidám dalších pár voňavek z naší zahrady. Všechny jsou zdravé, mrazuodolné a dobře rostou.

Chandos Beauty
ChandosBeauty3.jpg


André Brichet
AndrBrichet.jpg


Big Purple
BigPurple.jpg


Gilles de Brissac
GillesdeBrissac.jpg


Když už jsem se zmínila o austinkách, mám letos u Pelců objednanou Olivia Rose Austin, která by měla být supervoňavá. Pelcovi nemají fotku, tak přidávám odkaz na HMF, kde je fotek dostatek a kde je růže chválená. Už se na ni těším.
www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.342465
www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.70798
Přílohy:
18. srp 2021 00:29 #328686

Dita L.

Avatar uživatele

Zdravím :)
Jelikož jsem loni získala cenné rady ohledně výběru pnoucí růže. Jdu poprosit o radu znovu.
Na zahradě mám růžový koutek (i s trvalkama) , ideální na dopolední kávu (slunce tam začne svítit někdy mezi desátou a jedenáctou a pálí až do večera).
část zabírá stará růže (laicky tipnutá jako New Dawn), která je pokaždé značně skvrnitá, ale je to taková babička a odpouštím jí to (navíc jsem ji první dva roky dost trápila řezem, když jsem o růžích nevěděla nic),z toho vyplývá, že každá nová růže musí být odolná a zdravá (nestříkám a ani nechci). Kousek vedle je druhým rokem úspěšně queen of sweden a letos laguna,taky dobrý :) nicméně ještě jedno místo tam mám (na víc kusů jednoho druhu) a toužím po růži, co bude opravdu vonět po okolí, alespoň dopoledne :D
Jenže požadavků se sešlo hodně, na prvním místě odolnost a zdraví, barva v růžových tónech (skoro jakýchkoliv, když splní ostatní požadavky), aby opravdu šířila vůni a aby byla vhodná na kraj záhonu (takže ne holé nohy a tvar keře jako queen of sweden), prostě takový kompaktnější keřík do cca 1m...když tohle splní tak ji klopení nebo další drobné neduhy odpustím (nikdo nejsme dokonalý, že).

Zatím jsem zvažovala Young Lycidas - tam mám obavu o odolnost, pak William Shakespeare 2000 - tam mám obavu že je to spíš červená růže nebo často zmiňované Gertrude Jekyll a Gentle Hermione - tam ale netuším jaký mají tvar keře a jak moc mají chuť narůst.

Pokud máte někdo nějaký tip, který alespoň část požadavků splní, budu moc ráda (jo a jde o chráněnou městskou zahradu v Polabí)
Díky, Dita