Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Delbard - růže dle šlechtitelů

Delbard - růže dle šlechtitelů 16. lis 2009 19:19 #2688

  • Emilka
  • Avatar uživatele Emilka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1988
  • Obdržená poděkování 1363
  • Karma: 11
Myslím, že už tu v minulosti bylo založeno vlákno na "francouzské růže", ale nemohla jsem ho najít. Starkl je měl kdysi v nabídce, ale bohužel už je nenabízí. Chtěla bych si vysadit záhon s těmito růžemi. Můžete mi někdo dát radu a předat zkušenosti jaké jsou Delbardovi růže?
Uvažuji o : Citron Fraise, Tourbillon, Cisteriácké, pierre gagnaire, sorbet peche apricot, pimprenelle, paris 2000
Zajímalo by mě, zda výrazně voní. A jak jsou vzrostlé ? Na HMF uvádí převážně zonu 6b, mé zkušenosti s Milrose jsou katastrofa - hodně napadená rakovinou a přes zimu vymrzlá. Letos 5 sazenic putovalo na hranici na spálení ( po 3 letech). Musím podotknout, že celý rok od svého vysazení nebyly zalévány a byly na přímém slunci, v zimě bez ochrany.
Poslední úprava: 11. pro 2011 09:47 od HonzaPM.

Delbard - růže dle šlechtitelů 16. lis 2009 23:41 #2690

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
S Milrose jsi mě tedy zaskočila. Připadala mi jako vděčná, úplně bezproblémová růže. Možná, že je tady - v ořechovém kraji fakt mírnější klima.
Nejdéle mám Vierge Folle a Citron Fraise. První mám raději, ale je to určitě dané tím, jak jsem je ze začátku zasadila. Druhá byla víc ve stínu a ve větší konkurenci, takže neměla tolik šanci prosadit se. Ze začátku (mohou tu být cca od roku 2001) měla Vierge Folle po zimě flekaté větve, ale vše žilo, žádné radikální zkrácení jsem nemusela dělat. Postupně přirůstala, až na nynějších cca 170cm, nestříhám ji. Problémy s omrznutím se neopakovaly. Mám ji ráda, protože vypadá planě a přitom kvete pořád. Nevoní nijak silně, spíš se okolo ní vznáší voňavý obláček.
Další růže mám někdy od 2006 (Pierre Gagnaire déle). Nemám je moc nakoukané, protože nejsou přestěhované na poli. U žádné si nevybavuju omračující vůni. Tourbillon je jiný typ, květy má nádherné (připomenou mi vždycky vodovou zmrzlinu ze Světozoru), ale trochu problém do kombinací. P. Gagnaire narostl do velikého keře. Jednotlivé květy jsou nádherné, ale keř jimi není nikdy obsypaný tak, jak by se mi líbilo. Spíš jen sem-tam nějaký.

Delbard - růže dle šlechtitelů 17. lis 2009 10:03 #2693

  • Emilka
  • Avatar uživatele Emilka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1988
  • Obdržená poděkování 1363
  • Karma: 11
Ten planý vzhled se mi moc líbí, už jsou na seznamu na jaro. Vyzkouším je, dám je ovšem do lepšího místa než ty chudinky Milrose.
Pokud po něčem velmi speciálním toužíte od Delbarda nebo jiného fr.dodavatele/pěstitele a je s tím problém, mám možnost požádat rodilého mluvčího aby nám pomohl ( po dohodě možná i s dodávkou).

Delbard - růže dle šlechtitelů 17. lis 2009 17:36 #2695

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Tak jsem kecala:laugh:
IMG_6060_1_.jpg

Delbard - růže dle šlechtitelů 17. lis 2009 17:43 #2696

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Ale já ji opravdu nestříhám. A taky je tu už dlouho, nebyla hned tak veliká.
Překvapilo mě, jak reaguje na střih. Ona téměř nevyhání odspodu a na konci zkrácených větví udělá bambule s mohutným větvením.
IMG_6062.jpg

Delbard - růže dle šlechtitelů 17. lis 2009 19:38 #2701

  • Emilka
  • Avatar uživatele Emilka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1988
  • Obdržená poděkování 1363
  • Karma: 11
No výborně, to je přesně výška co mi vyhovuje i ten prales větví. Ty červené větvičky jsou také od této růže?

Delbard - růže dle šlechtitelů 17. lis 2009 20:25 #2703

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
nee, to jsou kopřivy:blush: .

Delbard - růže dle šlechtitelů 17. lis 2009 21:45 #2705

  • hana.johana
  • Avatar uživatele hana.johana
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 760
  • Obdržená poděkování 722
  • Karma: 3
Dobrý večer,
chtěla bych před vámi dámy "smeknout"! Jste všechny úžasné. Minulý týden jsem po dlouhých osmi měsících měla týden dovolené, který mi skoro celý propršel. Původně jsem měla naplánované podzimní dodělávky na zahrádce, ale nebylo mi přáno. Ale vůbec toho nelituji. Při brouzdání po internetu jsem narazila na tyto stránky a byla jsem jimi úplně fascinovaná. Přečetla jsem všechny články a odkazy, prohlídla si spoustu jiných odkazů, obdivovala krásné fotky a začala uvažovat o tom, jestli bych neměla opět (už po několikáté) předělat nebo aspoň poopravit tu moji zahrádku. Staly jste se všechny mou inspirací.
Díky! Hanka

Delbard - růže dle šlechtitelů 18. lis 2009 11:39 #2718

  • honey
  • Avatar uživatele honey
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Příspěvky: 86
  • Karma: 0
hana.johana: ano, jsou to stranky pro sebevrazedne zahradnicke typy. Pred praci na zahrade v tyto krasne dny me chrani pouze radny hexnsus, neprijemna viroza a nemocne deti. I tak se obcas neudrzim, dam na zada kocku, vylezu ven, tam se mi udela dobre, dojedu do mistniho zahradnictvi koupit par keru a podle nedavne diskuze o zivych plotech, vysazuju. Pak se zacnu potit, zalezu domu a zase jedu pres noc na praskach...a venku je porad tak nadherne!!! :-(

Dreslo - ad Vierge folle: to je teda masakr. Na HMF jsem si pred nakupem nasla, ze roste do 1m!!!

Delbard - růže dle šlechtitelů 18. lis 2009 12:54 #2721

  • Emilka
  • Avatar uživatele Emilka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1988
  • Obdržená poděkování 1363
  • Karma: 11
Honey - poslala jsem ti zprávu na "soukromé zprávy".
Dreslo, to jsem ráda že nemám jenom já kopřivy a bodláky :laugh: Růže musí něco vydržet :P Kopřivy, ale jako plevel mám ráda, i když mě zrovna ted pálí už druhý den ruce..
Moderátoři: Eva L., Květa