Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Rosa rugosa a její hybridy

Rosa rugosa a její hybridy 19. lis 2012 17:13 #285286

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
Janik napsal:
White Roadrunner je krasny - kde jsi ho koupila?

Honzovi na jaře "zbyly" nějaké růže z dodávky od Kordese. Vzala jsem si některé, W.Roadrunner byl mezi nimi.
Následující uživatel poděkoval: Janik

Rosa rugosa a její hybridy 19. úno 2013 21:24 #286210

  • Micak
  • Avatar uživatele Micak
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Příspěvky: 8
  • Obdržená poděkování 5
  • Karma: 0
Asi před třemi lety jsem navštívila Sangerhausen a zhlédla jsem v plném květu Polareis neboli Ritausmu, byl to rozhodně jeden z nejkrásnějších keřů mezi tím co tam v té době kvetlo. A samozřejmě bych ji moc chtěla. Nicméně netuším, zda se dá u nás sehnat a se zasíláním a platbou v zahraničí nemám žádné zkušenosti.

Proto se ptám tu, snad mi někdo poradí - doporučíte mi někdo nějaký dobrý a spolehlivý eshop, kde by se dala sehnat? MOžná jsem tady takové téma přehlédla, ale nenašla jsem vlákno věnující se eshopům.....Jo a kdyby to bylo v Čr, tak to by byl sen.......Děkuji

Rosa rugosa a její hybridy 20. úno 2013 06:46 #286215

  • Evka
  • Avatar uživatele Evka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2100
  • Obdržená poděkování 1197
  • Karma: 24
Nevím kde by se dala koupit u nás,ale mají ji v zahraničí tady www.agel-rosen.de/Gartenrosen/Strauchrosen/Ritausma-02281/
Už jsem tam na podzim růže objednávala,přišly v pořádku a velmi rychle,poštovné je u nich jedno z nejlevnějších zahraničních.

Rosa rugosa a její hybridy 20. úno 2013 21:42 #286245

  • HonzaPM
  • Avatar uživatele HonzaPM
  • OFFLINE
  • Administrator
  • 620 m n.m.
  • Příspěvky: 5754
  • Obdržená poděkování 9276
  • Karma: 6
Ritausmu jsem si kupoval od Dresly - info zavináč krasneruze tečka cz

Rosa rugosa a její hybridy 21. úno 2013 08:11 #286249

  • Vlaďka
  • Avatar uživatele Vlaďka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Levaza
  • Příspěvky: 1961
  • Obdržená poděkování 2598
  • Karma: 7
Ale na podzim už ji neměla. Brala jsem poslední, Kačka chtěla taky a už ostrouhala.

Rosa rugosa a její hybridy 21. úno 2013 09:16 #286252

  • HonzaPM
  • Avatar uživatele HonzaPM
  • OFFLINE
  • Administrator
  • 620 m n.m.
  • Příspěvky: 5754
  • Obdržená poděkování 9276
  • Karma: 6
Tím jsem chtěl říci, že Ritausma v ČR k sehnání je, dokonce přímo u provozovatelky těchto stránek - Dresly.

Třeba ji bude mít i tento podzim - to je za nějakých sedm-osm měsíců - to krásně uteče.

Nejsem si jistý, ale mám pocit, že jednu Dreslinu Ritausmu mám založenou na poli.
Až sleze sníh, mohl bych udělat soupisku růží navíc.
(už mám opravdu stop-stav-místo, ale kupodivu objednávám vesele dál - ach jo...)

(bral jsem Ritausmu od Dresly už loni - nádherně přežila tu minulou šílenou zimu, rašila i z nejvyšších výhonků,
ale pak zplesnivěla a chcípla - dal jsem k ní právě naštěpkované čerstvé větve - tak asi chytla plíseň od nich,
moje chyba a dobrá zkušenost).
Poslední úprava: 21. úno 2013 09:22 od HonzaPM.
Následující uživatel poděkoval: Vlaďka, helena, Evka

Rosa rugosa a její hybridy 22. úno 2013 08:19 #286268

  • Micak
  • Avatar uživatele Micak
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Příspěvky: 8
  • Obdržená poděkování 5
  • Karma: 0
Děkuji za rady, budu muset zvážit, jestli Ritausmu potřebuji hned nebo počkám :-) Chtěla bych ji vysadit v podhůří Jeseníků, ty její mrazuodolnost prověří :-)

(hrdé off topic:) k mrazuodolnosti - na podzim 2010 jsem vysadila 40 alb podél plotu, zimu 2011 nepřežil 1 kus, loňskou krutou zimu přežily všechny bez ztráty kytičky, aniž bych je přikrývala či kopčila. Mám je vysazené ve 450 m.n.m. - maximu, incarnatu a suaveolens)
Následující uživatel poděkoval: helena

Rosa rugosa a její hybridy 22. úno 2013 09:10 #286270

  • Kirsten
  • Avatar uživatele Kirsten
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • En rose ville lukte like godt om den ble kalt noe
  • Příspěvky: 490
  • Obdržená poděkování 296
  • Karma: 1
Micaku, mohla bych poprosit o fotky plotu z alb do historických růží? A jak moc je "plný" plot v zimě, když není sníh? Případně i další informace. Děkuji.
Kirsten

Rosa rugosa a její hybridy 22. úno 2013 13:50 #286277

  • Micak
  • Avatar uživatele Micak
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Příspěvky: 8
  • Obdržená poděkování 5
  • Karma: 0
Je to off topic tohoto vlákna, tak se omlouvám....

Mno, když já žádnou fotku nemám....Tak snad si na jaře vzpomenu, dnes na ně sype sníh a sousedi a pluh mi k nim nahrnují sníh z ulice, tak doufám, že nebudou moc polámané

A nevím, jestli je to na chlubení, kromě té mrazuodolnosti :-). U nás - Moravský Kras - je hrozně nízká bonita půdy, neúrodná, kamenitá, třicet až padesát centimetrů jakési těžší kamenité hlíny, a níž už je vlastně jakási skála, které tu říkají lópavica,láme se jak břidlice takže to mají růže opravdu těžké a já jim to neulehčuji. Do vínku dostali párk koleček kompostu a každá hrst hnojiva na růže a dál už se musí snažit holky sami :-) Předloni sousedovi utíkala v květnu koza a ládovala se na rašících listech alb, dokud jsem ji jeden víkend nepřistihla a nešla si stěžovat...Kolik toho do té doby ožrala a zakrátila ví bůh :-)
Tím chci říct, že růže moc nerostou a zdají se mi řídké, ale tady neroste nic, respektive všechno trvá o pár let déle. Moc je nestříhám, pouze na jaře zkontroluji - vyšmiknu polámané či namrzlé větvičky a nechávám být, možná že by chtěly zkrátit a zapěstovat znovu??? Nevím, moc se mi do toho nechce...Nejdelší šlahouny můžou mít tak 130 cm. Jen škoda, že neopakují...
Alby jsem zvolila na radu Dresly tady na fóru, sice by se mě líbila jiná spousta růží, ale potřebovala jsem odolnost k chorobám, suchu, mrazu, polostínu, vzrůstnost a hlavně se v tom množství finančně nezruinovat :-) a alby byly tehdy za dobrou cenu u Pelců, tak jsem do nich šla, objednala jsem 40 růží, poslali mi jich asi 44 za stejnou cenu, takže jsem ještě rozdala po okolí, vše se ujalo, takže spokojenost s jejich přístupem.
Kupodivu tam kde jsou růže víc ve stínu, tam se jim daří lépe, asi mají víc vody, přesto, že za zády mají 50 let starou švestku a třešeň, ketré musí vysávat celé okolí :-) Ke kořenům jsem hodila kůru jako mulč, ačkoliv to není vhodné, ale co bylo, to bylo, potřebovala bych je zamulčovat znovu, protože už je to sežrané, koupila jsem drtič, ale ukázalo se, že nemám na zahrádce dost odpadu na drcení, podrtila jsem dva metry vysokou, hustou letitou weigelii a zbyli mi dva kbelíky mulče :-) tak na dva metry. Sákryš. A já potřebuji těch metrů dvacet.

Takže teď jen čekám, kdy se zvetí a budou reprezentativní :-) Nějak jsem se rozepsala, snad to nevadí.......
Následující uživatel poděkoval: Martin, Kirsten, papla

Rosa rugosa a její hybridy 22. úno 2013 14:01 #286278

  • Micak
  • Avatar uživatele Micak
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Příspěvky: 8
  • Obdržená poděkování 5
  • Karma: 0
Jo a ještě k té plnosti v zimě - plný není zatím ani v létě, natož v zimě . teď tam trčí cca kolem metru šlahouny jak noty na buben.

Nicméně věřím, že je to tou půdou a podmínkami....Kupovala jsem s kolegou zároveň ramblery - bobby jamese myslím. Po dvou sezónách má v černozemi, hnědozemi jižně pod Brnem hustě obrostlé torzo ořešáku do výšky tří, čtyř metrů a já dva třímetrové šlahouny :-( , takže švestka a okoní podmínky očividně vítězí, já doufala v opak.(zasadila jsem ho k umírající, ale ještě živé vzrostlé švestce a plus první rok mi ho podetnul přítel křoviňákem, když sekal trávu, zapomněla jsem k němu dát výrazný kolík a pro něj je všechno pampeliška na posekání :-)), co se neoznačí, či výrazně nekvete)
Následující uživatel poděkoval: Kirsten
Moderátoři: Eva L., Květa