Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi

Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi 07. led 2018 21:34 #321570

  • varouch
  • Avatar uživatele varouch
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 809
  • Obdržená poděkování 1493
  • Karma: 42
roku, mám Ghislaine uprostřed trávníku bez opory. Stříhám každý rok cca na 60cm a udělá mi do podzima fontánku s cca 180cm dlouhými výhony, což díky ohnutí není tak moc do výšky. Půdní podmínky mám ale úplně jiné než Květa - hutný jíl, chudší půda. Plné slunce. Takže uvidíš i podle stanoviště.
Následující uživatel poděkoval: rok.zaruka

Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi 07. led 2018 21:56 #321571

  • rok.zaruka
  • Avatar uživatele rok.zaruka
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Příspěvky: 269
  • Obdržená poděkování 442
  • Karma: 13
Varouchu děkuji moc:-)...to jsou potěšující zprávy....budu muset na podzim nakupovat :-D

Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi 08. led 2018 15:14 #321577

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
no však jsem taky nad ledasčím zamačkávala slzičku.
Holt jeden rok jsou pěkné jedny, druhý rok jiné. Letos díky přísunu vláhy byly špatné moschata, dobré angličanky. Až bude opět suché, parné léto - prostřídají se.

S tím, že mám popínavky v podstatě jako sadovky jsem vyrovnaná. Jen od nich ( a šmahem od všech růží ) požaduju tu často zmiňovanou schopnost regenerace. Aby byly schopné v případě omrznutí udělat koukatelnou rostlinu. I proto, že mám smíšené záhony.

ad střih - nemusíš mít žádné obavy. Tenhle typ růží má krátká internodia, stačí špaček, je na něm hafo obrostu, kt. vykvete.


DSCN4032.jpg

tady je GdF v březnu, ještě neolistěná. Na následujíc f. je stav po střihu.Je vidět jak naroste za rok, podobně jako na téhle f. byla stříhána i rok před tím = tzn. vše nahoru roční přírůstky.

DSCN4089.jpg



DSCN4143.jpg


jeden rok jsem dělala pokusy na jakém dřevě nejlépe kvete. ( staré x loňské = 2leté x 1leté = přírůstky v roce ). Nejlépe mi vycházelo jednoleté a dvouleté. Na prvním měla bohaté kvetení celoroční, na druhém pak silný I. fl., slabší další nakvétání.
- seříznu na požadovanou délku ( v tomto případě tak, aby se opíralo staré dřevo o šprušli, ale výška je jedno )
- odstraním staré dřevo ( bohatě větví ), zejména uvnitř keře
- prosvětlím ( opět uvnitř keře )
- zcela odstraním všechen boční obrost jdoucí dovnitř keře
- vnější boční obrost zakrátím na špačky ( jako u jabloní )
- tvar po střihu mi vyhovuje pyramidální, na f. to moc není, ptž. bylo jasné, že je dřevo omrzlé.
Ps.: normálně bych jí víc toho bočního obrostu odstranila. Zde nebylo jasné, co bude živé, říkala jsem si, že následně opravím podle toho, jak opučí. Nakonec šlo pryč vše.
k f. 2 - pěstuju ji jako clonu, doleva jí nechávám přepadat ( před ní z této strany jsou jen škornice a jarmanky ), vpravo jí stříhám výše - před ní rostou další růže. Dva jednoleté výhony zakráceneé na cca 60 cm - bylo jasné, že jsou zmrzlé.

stříhám je jako první.
--
po I. fl.
tento typ růží kvete tak, že má na jednoletém obrostu na konci bohaté soukvětí. Hned pod ním vyráží na obě strany květenství menší. GdF je skoro bez ostnů, na koncích právě pod květenstvím jsou takové drobné nepříjemné ostníčky.
Střih : buď se člověk s ní piplá a odstraňí vždy jen odkvetlíky ( tzn. 3x střih na jedné větvičce ) a ona o5 udělá z každého zastřižení ona 3 květenství ( z necentrálních již velmi drobná ) nebo se počká, až odkvetou zmiňovaná necentrální a větev se šmikne pod nimi ( tzn. 1 šmik na větvičce ). Zakrátit se dá kdekoliv.

Postřeh :
- pokud se nechá velká od počátku, to bohaté kvetení v I. fl. ji ubere sílu v kvetení pokračovat ( následné sporé ). Se není čemu divit... při té násadě. I proto se občas uvádí i jako jednoukvetoucí ( špatně opakující ). Hodně hnojit po I. fl. se jí u sebe bojím, nikdy se neví, jaký bude násl. průběh roku a v tropech růže nejsou schopny hnojivo přijímat ( či jen částečně ). Pak vyrazí nové výhony pozdě, nestačí vyzrát a omrznou. Je to loterie.

- celkem důležité je před ohlášeným deštěm keř oklepat. Déšť u těhle drobnokvětek spustí opad okvětních plátků, při tom množství snadno ulpí na listech, hůře se jich pak lze zbavit a pod nimi je po následných deštích živná půda pro ložiska botrytidy.

... on střih není žádné dogma, někdo nestříhá vůbec, někdo málo, jiný hluboko. U každého růže reaguje jinak + záleží na požadavcích majitele.
Jinak je komplet zdravá.
Poslední úprava: 08. led 2018 15:24 od Květa.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., quendery, Kika, alenak, alcearosa, rok.zaruka, bradhal, LucieT

Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi 08. led 2018 21:23 #321581

  • rok.zaruka
  • Avatar uživatele rok.zaruka
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Příspěvky: 269
  • Obdržená poděkování 442
  • Karma: 13
Květuš....naprosto luxusní podrobný popis i s fotkama.... :woohoo: ....snad neva když si ho zkopíruju a uložím!...děkuju i za ty připsané zkušenosti! :-)

Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi 14. čec 2018 21:46 #323269

  • Láďa
  • Avatar uživatele Láďa
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Příspěvky: 169
  • Obdržená poděkování 597
  • Karma: 12
Dvě růže od společnosti Nirp

Leo Ferre, jedna ze dvou mých nejnápadnějších růží
IMG_1324.jpg


Amour de Molene

IMG_1507.jpg
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Kaja, quendery, Jikra, Ajka, alenak, alcearosa, Dita

Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi 01. lis 2018 20:57 #324026

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
Vrátím se zpětně k Ghislaine de Felingode.
Ukazovala jsem rozdíl mezi r. 2016 a r. 2017 - omrzlá přes zimu.

Jak ďouče od té doby - za jednu sezonu - zregenerovalo.

zač. června 2018, v pozadí - z větší vzdálenosti je lépe vidět, jak narostla.

DSCN8363.jpg



tentýž pohled, konec září

DSCN9402.jpg



prokvétala celoročně, současný stav.

DSCN9685.jpg




Poslední dobou jsem hodně nepsavá, v této diskusi mám dost restů ;)
Tak uberu alespoň kousek.

Příkladem, jak marné je občas růže načítat, ale ( bohužel ) i nakoukávat, jsou obě mé růže od fa Reuter.
Obě jsem viděla opakovaně v Rosáriu HK, soutěžily.
První, Petale de Rouque ( Reuraise ) v HK obalená květy, roztomilá.
Zde pár květů, 2.rokem. Paličova dcera. Ano, není usazená, trpěla horkem, tudíž vůbec nezopakovala ... ale... dva černé puntíky.

DSCN8602.jpg

tvar květu je krásně miskovitý, co platno.. kolegyně sázené ve stejnou dobu se předvedly lépe, "kvalitou" zaostává jak za Astronomií, v porovnání s Marií-Louise Drevon : Popeluška.


Roky jsem v HK obdivovala REUnext. Je to jedna z mála růží, kt. nemám koupenou od pěstitele, neznám tudíž obchodní jméno (byla-li vůbec uvedená na trh ). Cca tři roky jsem ji v HK obšlapávala, slintala nad obaleností květy, barvou. V HK - po kolena. Zasazena tudíž do první lajny. Loni pršelo, vycajchnovala se do metručtyřiceti. Letos nikoliv, byla nízká tak akorát. Jenže... je to o5 zástupce růží pro stáledomácí. Ráno květ rozvil, ve dvě odpoledne začal opadávat. Fotku mám tedy až zářijovou, to vydržel i dva dny.. jinak jsem nestíhala vyfotit.

DSCN9600.jpg



Kamarádka pěstuje Lorie Pester, prvním rokem trochu rozpačitost, nyní spokojenost...
www.reuter.fr/achat-rosier-lorie-pester.html
Poslední úprava: 01. lis 2018 23:37 od Květa.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Kaja, quendery, Kika, Láďa, Jikra, Ajka, alenak, alcearosa, rok.zaruka

Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi 04. lis 2018 19:23 #324039

  • alenak
  • Avatar uživatele alenak
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2632
  • Obdržená poděkování 7593
  • Karma: 94
Květo, krásné růže máš.
Ale chci něco málo napsat k fa Reuter. Taky jim propadám, když kvetou. Ale zjistila jsem, že na posouzení těchto růží, chce více pozorovat. Z Reuraise jsem taky plápolala, ale ani po usazení kvést déle nevydržela, tak jsem se s ní rozloučila, neměla jsem na to nervy :lol: . Květ 1 den. Přeju Ti, aby se ji u tebe líbilo a měla větší výdrž, ono místo taky hodně ovlivňuje.
Stalo se mi několikrát, že z růže nic moc byla časem tzv. bomba a naopak. Chce to více času na pozorování, 4x za rok je málo. Teď je to lepší, že je 14 dní v roz. otevřeno, měla jsem pár dní službu a viděla jsem ty rozdíly, občas jsem se hodně divila. Celkově od Reuter jsou překrásné růže, ale většinou s malou výdrží květu, teda se mi zdá. Letos třeba Zlatou růži města HK,Adaloriat od Adam Michel, jsem vůbec neviděla kvést :silly:, pouze foto z vyhlášení, no letos neměla rok - hodnotí se 3 roky, ty asi byly výborné. :)
Poslední úprava: 04. lis 2018 19:59 od alenak.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Kika, Láďa, Jikra, Ajka, Luša, alcearosa

Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi 30. lis 2018 19:51 #324184

  • Láďa
  • Avatar uživatele Láďa
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Příspěvky: 169
  • Obdržená poděkování 597
  • Karma: 12
Další dvě růže z produkce firmy Nirp

Cocarde, Sauvageot. Jsem s ní spokojený. Dobře kvete, zdravá.

IMG_1583.jpg


Parfum de Grasse, Adam, typický TH. Trochu mne zklamal. Mění barvu, v létě je více do červena. Toto je podzimní vybarvení. Ale nádherně voní.

IMG_1701.jpg
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Kaja, Jikra, alenak, Luša, alcearosa

Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi 03. pro 2018 08:13 #324198

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8814
  • Karma: 53
Láďo, chápu tvou spokojenost s Cocarde. Taky ji mám ráda, je opravdu moc pěkná a má mnoho dobrých vlastností.

Stejně tak obdivuji Indiane ( Sauvageot). Má pěknou stavbu květu, příjemně voní, je zdravá, jen mrazuodolnost je trochu problematická. Nesmím zapomínat před zimou na nakopčení.

Indiane_2018-12-03.jpg

Indiane4.jpg


Od Sauvageota mám ještě Parfum d´Orleans. Nechala jsem se zlákat názvem a očekávala jsem výraznou, nebo aspoň zvláštní vůni. Opak je pravdou. :( Téměř nevoní. Květy jsou půvabné, barva se mi také líbí. Jen by mohla být méně citlivá na čer. skvrnitost a trochu víc přidat v růstu. S kvetením se tedy nepřetrhne, letos kvetla jen jednou. Na HMF tvrdí, že prý má "strong fragrance" a je "very vigorous". No, nevím, možná jak kde. :unsure:

ParfumdOrleans2.jpg

ParfumdOrleans3.jpg
Poslední úprava: 03. pro 2018 08:57 od Eva L..
Následující uživatel poděkoval: Láďa, Jikra, alenak

Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi 03. pro 2018 08:36 #324199

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8814
  • Karma: 53
Ještě vzpomínám na Frenesii (Adam) a to doslova, protože jsem ji musela zlikvidovat po silném omrznutí. Zbyla jen vzpomínka na krásnou růžičku s ohnivě oranžovými květy.

Frenesie2.jpg

Frenesie4.jpg


Od té doby už jsem opatrnější a raději si mrazuodolnost u některých francouzských růží ověřuji z více zdrojů.
Poslední úprava: 03. pro 2018 08:42 od Eva L..
Následující uživatel poděkoval: quendery, Láďa, Jikra, alenak, alcearosa
Moderátoři: Eva L., Květa