Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi

Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi 13. pro 2017 16:01 #321342

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
Ano, ano, francouzské šlechtitelské domy tu samostatné diskuse mají - Meilland, Guillot, Massad, Delbard...

Ale zcela jistě nejsem sama, komu se v záhonech nashromáždily kousky z francouzské provenience i od jiných šlechtitelů. Tak tady je pro ně samostatný šuplíček..

Mám ráda francouzské růže, za ty tři roky, co přispívám ( zejména fotkama ) málo, se nepresentovaných nahromadila pěkná řádka.

EvaL v TOPce 2017 jemně popíchla Palais Biron ( Orard ) k většímu rozmachu.
To je jedna z růží, které se u mě líbí víc než v Liberci. Prosperuje, výškově dokonce více než bych chtěla. V I.fl. mívá i přes hluboký střih cca 140, v II. fl. se přes dva metry přehoupne.


DSCN5793.jpg

fotka je z poloviny července, napoupatovaný letošní výhon. V podstatě druhá vlna kvetení, na tomto konkrétním výhonu první.
Spolehlivě pak zopakoval ( tzn. 4 vlny kvetení ). Fotila jsem takovým tím svým dokustylem, část poupat se schovaná, nezachycená. Než si odbyl kvetení, uplynulo hafo času.
Tento na multifloře.

druhou rostlinu mám na šípku, nebývá až tak vysoká ( taky sedí v čistým písku ). Cca 150.
Bonus - nádherně voní.

Prodává se i pod názvem Purple Lodge, letos jsem mu tedy přikoupila brášku - Winter Lodge. Také francouzská, Laperriere.
U nováčka hodnotím velmi kladně růst ( přes 1 m ), silné kvetení ( to by mělo být v I. fl. znakem ). Zdravý, jako buchtička - deštivo příliš nemusí, katastrofální to ale nebylo - květy rozvinul, pouze zeslámovatěly. Odkvetlé zřejmě bude nutno oštipovat ( v dešti to tak bylo ). Hrozně napínal - jak s rozpukem ( 4 dny ), tak s kvetením samotným. Vykvetl z nováčků poslední, předehnaly jej i ti sázení pozdě zjara. Celkem trvanlivý květ ( víc jak týden ). Uvidí se, jak to s ním půjde dál. Nebyla jsem si jistá ochotou k opakování. I přes chladný srpen zopakoval, pravda, trvalo mu to dlouho.
Vůni si nevybavuji, zřejmě ne.


DSCN5605.jpg

28,6

DSCN5672.jpg

4,7 ten samý výhon

DSCN5673.jpg

a s bráškou


DSCN5719.jpg

poslední f. původního výhonu, 7,7.
Poslední úprava: 18. pro 2017 18:31 od Květa.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Kaja, quendery, alenak, Marta, babkaela, rok.zaruka

Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi 13. pro 2017 18:08 #321344

  • rok.zaruka
  • Avatar uživatele rok.zaruka
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Příspěvky: 269
  • Obdržená poděkování 442
  • Karma: 13
Purple dostanu teď k vánocům od kamarádky!....slintám nad ní už ze dva roky, ale vždy nakonec uhla jiným,nakonec sem pro ni vyšetřila docela zajímavé místo, kde by mohla ladit a doplňovat i pokud bude vyšší.....ale teda ta Winter lodge....tak ta mě zajímá hodně....bílých plnokvětých (které nejdou do růžova) a opakujících není moc....to sem zvědavá jak se ti vyvine příští rok, pokud mě mezitím nezláká taky:-D
Poslední úprava: 18. pro 2017 18:31 od Květa.

Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi 18. pro 2017 16:38 #321383

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
Roku, Palais Biron mám hodně ráda. Rozhodně na špici voňavek a temnic ( ne-li ouplně nejlepší temnice, teda ).

Ty sis jej nechávala proklouznout dva roky mezi prsty... páni... :lol:

( bude vděčný za odpolední stín, můj zhruba od 3 l.č. ). V tropech je náchylnější k opálení, loni či letos jsem dělala dokument květu v čase ( pro bezvěrce, :laugh: že to není paličova dcerka ). Tři dny v třicítkách koukatelný.


ad Winter Lodge.
koukla jsem na HMF, vůně prý po anýzu.
překvapilo mne, jak studená byla barva květu, z fotek jsem nabyla dojmu nažloutlého.
našla jsem ještě jednu f. jako doplněk k předcházejícíc sérii - o5 oba výhony, tentokrát foceny až 14.7.
Bude to trčák.

DSCN5837.jpg
Poslední úprava: 18. pro 2017 18:31 od Květa.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Kaja, alenak, Marta, rok.zaruka

Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi 18. pro 2017 17:29 #321384

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
růžařství Croix -
(Bourg Argental, Loire )

dva bratři ? x otec a syn ? ... bůhví..

Croix, Paul - Sourire d'Orchidée
mladičká, dlouho jsem ji měla na seznámku..


DSCN6323.jpg


a Croix, Dominique - Declic

není to bezproblémová růže ( ne úpal, sucho ano, náchylnější na ČS, ale pravidelně se z ní oklepe a bez problémů dál kvete )
( fotka později )
Poslední úprava: 18. pro 2017 18:32 od Květa.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Kaja, alenak

Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi 18. pro 2017 21:39 #321386

  • rok.zaruka
  • Avatar uživatele rok.zaruka
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Příspěvky: 269
  • Obdržená poděkování 442
  • Karma: 13
nááhodou já ho měla objednaný od Dressly...osudový...ale už nebyl:-D...tak až letost....mám jej přischovanou,možná bude přistíněná víc než by chtěla...bude se muset vytáhnout za sluncem:-)
Winter je opravdu krásná...já na tyhle měsíční krásky mám slabost....budu hledat místo

a jéééje ! ....Sourire d Orchidee ....tak tu sem měla v hledáčku už taky!....vím že sem z ní učurávala....ale má být dost velká, ne?
Následující uživatel poděkoval: Kaja

Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi 19. pro 2017 09:11 #321387

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
Francouzských růží mnoho nemám (tedy kromě těch od Meillanda, Delbarda a Guillota - Massada. Ale ty patří do svých vlastních "šuplíků". )

Za zmínku stojí určitě Isabelle Autissier (Michel Adam, 1999). Má pěkný souměrný keř, zdravé listy, půvabné voňavé květy. Má ale jednu nectnost - po dešti lepí květy.

IsabelleAutissier.jpg

IsabelleAutissier2.jpg


Indiane ( Bernard Sauvageot, 2006) množstvím květů tedy nijak zvlášť nehýří, chová se jako typický čajohybrid - jeden květ na stvolu. Ale jinak je bezproblémová.

Indiane.jpg

Indiane4.jpg


Parfum d´Orléans ( B. Sauvageot, 2006) by měla intenzivně vonět, jak napovídá její jméno, mně ale voní jen průměrně. Nevím, na čí straně je chyba. :unsure: Květy má hezké, ale je to nerost.

ParfumdeOrleans.jpg
Poslední úprava: 19. pro 2017 14:35 od Eva L..
Následující uživatel poděkoval: Kaja, quendery, Láďa, alenak, Marta, rok.zaruka, Dita

Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi 21. pro 2017 16:25 #321408

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
rok.zaruka napsal:

a jéééje ! ....Sourire d Orchidee ....tak tu sem měla v hledáčku už taky!....vím že sem z ní učurávala....ale má být dost velká, ne?

Roku, příliš velikost neřeším.
- buď ji vyřeší zima za mne ( možná se přinutím sem dát fotky své loňské a letošní GdF, to je "nářez" :( - a nebyla sama, všechny popínavky podobně ) nebo ji/je i po mírné zimě stejnak dost stříhám ( na sadovku ).
Podmínkou samozřejmě musí být velká schopnost regenerace a přizpůsobivost ( tím chci říct : růst v mezích toho, co snesu/chci a spolehlivé, koukatelné kvetení. Ideálně v I.i II. fl. :silly: )
Jako příklad uvádím Sally Holmes. Ta mi k zemi omrzne každoročně i při pouhých -10 st. Krásně kvete "plastovými" dlouhověkými květy , v I. fl. ve výšce cca 120 - 130 cm, v II.fl. cca 150 cm. Přičemž je vedená jako popínavka. To u mne nebude nikdy, nezmohutní, pár prutů. = spokojenost.

Dtto je v podstatě i Declic. Po jedné mírné zimě mi na podzim dorostl i skoro 2 m, letos ( možná i díky přesazení, na novém místě je teprve 2, sezonu ) byl výrazně nižší. V I. fl. sotva metr, v II, cca 120 ( bajvoko ). Přesto spokojenost náramná. Kvete opakovaně, ve 4 vlnách ( nové x pozdnější výhony + opakovaní na obou ).


DSCN4859.jpg


I.fl.


DSCN6210.jpg


II.fl.

ad Sourire d'Orchidee - nástřel, pouze. Má dlouhé, pevné pruty, nekácivé. Velkou násadu poupat. Květ nevydrží dlouho ( cca 2 ? dny ) ale je velmi roztomilý. Hlavně dlouhá tykadýlka tyčinek..
Následující uživatel poděkoval: Eva L., alenak, Marta, rok.zaruka

Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi 21. pro 2017 16:57 #321409

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
Podobně jako EvaL mám od fa Sauvageot dvě růže -
Blue Girl a Parfum d'Orleans.
s oběma jsem nespokojená, nepřesvědčily.
Hůř v hodnocení je na tom Blue Girl - to, že je výškově tintítko bych jí i odpustila, ale vůbec se jí u mne nelíbí. Spekulovaly jsme s Evou, zda ten nerůst ( a to její je proti mé klacek ;) ) je způsoben kombinací dvou pro růže nepřirozených barev - modré a hnědé, no, ať je to čím je to, tak u mne jedna z nejhůře rostoucích ( 20 cm ) i kvetoucích ( 1 květ ) růží. Květ je zajímavý, pěkný..

o chloupek lépe pak Parfum d'Orleans. Ten alespoň roste, udělá keřík cca 60 - 80 cm..
ale :
netolerance deště
bez postřiku ČS
kvetení sporé, květů málo.
navíc - on než se rozhoupá k opoupatování, jsou sousedky odkvetlé.
Poslední úprava: 21. pro 2017 16:57 od Květa.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., alenak, rok.zaruka

Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi 21. pro 2017 19:34 #321410

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
Květo, dík za připomenutí, že mám Blue Girl. :cheer: Úplně jsem na ni zapomněla a to si přece jen nezaslouží. Je pravda, že se s růstem moc nepřetrhne, má stabilně jen 2 - 3 výhony a černou skvrnitost koncem léta většinou chytne. Po každé zimě trnu, jestli z ní něco zbylo.
Květy jsou moc pěkné, hlavně barevně zajímavé. Voní jen lehce.

Blue Girl (B. Sauvageot, 2008)
BlueGirl2.jpg

BlueGirl3.jpg
Následující uživatel poděkoval: Kaja, Marta, rok.zaruka

Francouzky - ostatní, nemající samost. diskusi 21. pro 2017 20:00 #321411

  • Láďa
  • Avatar uživatele Láďa
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Příspěvky: 169
  • Obdržená poděkování 597
  • Karma: 12
Isabelle Autissier jsem chtěl ještě letos koupit. Moc se mně líbí její barva, alespon na fotkách. Takže se vyvaruji problematického nákupu. Zatím nemám lepivky. Kromě jedné, Princesse de Monaco a ta mně stačí. A Kájina růže Raffaello je pro mne záhada. Nádherná, vítězka z Hradce, oceněná v mnoha soutěžích, se v shopu Meilland Richardier nedá koupit a nabízí ji (co jsem zjistil) jen Rosenpark Draeger. že by ji Meilland prodal do zámoří (Sunshine Daydream)? Pokud víte něco bližšího, napište, prosím. Děkuji. Uvažuji, že bych si ji koupil. Jen se bojím velkého keře, nemám místo.
Moderátoři: Eva L., Květa