Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Kordes III - růže dle šlechtitelů

Kordes III - růže dle šlechtitelů 28. pro 2019 18:53 #326705

  • LucieT
  • Avatar uživatele LucieT
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 360
  • Obdržená poděkování 907
  • Karma: 5
Schloss Eutin - tahle růže mě baví. :) Mám ji prvním rokem a každý květ je překvapením - pokaždé je jiný. Uvidím příští sezonu, co vymyslí.

DSC_6355.jpg


DSC_6357.jpg


DSC_6358.jpg


DSC_6361.jpg


DSC_6825_2019-12-28.jpg
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Ajka, alenak, Luša, babkaela, alcearosa, ibiska

Kordes III - růže dle šlechtitelů 10. led 2020 09:10 #326751

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
Budu se chvíli rozplývat nad Bengali a přitom nepřeháním. Řekla bych, že je to růže do nepohody, dobře roste a bohatě kvete i v odlišných podmínkách. Mám dva keře. Jeden roste na problematickém místě v dosahu kořenů třešně, má slunce jen ráno do 10hod., zbytek dne je ve stínu. Ten druhý má ideální podmínky, na celodenním slunci, bez konkurence cizích kořenů. Nevidím mezi nimi zásadní rozdíl.
Ani nebudu vypisovat její přednosti, má snad všechny. V mém fotoarchivu má asi nejvíc portrétů. Kdykoliv jdu okolo ní s foťákem, tak neodolám.

Bengali pod třešní
Bengali12.jpg

Bengali1.jpg


Bengali na slunci
Bengali_2020-01-10.jpg

Bengali3.jpg

Bengali6.jpg

Bengali5.jpg
Následující uživatel poděkoval: Kaja, Ajka, alenak, babkaela, alcearosa, ibiska, LucieT

Kordes III - růže dle šlechtitelů 10. led 2020 18:03 #326755

  • alenak
  • Avatar uživatele alenak
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2641
  • Obdržená poděkování 7614
  • Karma: 94
Nó já zírám, je skvělá. Tady se ji nedařilo, opravdu jsem ji po letech na podzim odstranila. Dostala 1 rok navíc. Špatně kvetla, málo, pálila se, ani jsem nenašla fotku, tzn. neupoutala, bohužel.
Ať se ji u tebe dále daří, roste a prosperuje. :)
Následující uživatel poděkoval: Eva L.

Kordes III - růže dle šlechtitelů 11. led 2020 06:04 #326756

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
Alenko, pro změnu teď zírám zase já. :ohmy: To by mě nenapadlo, že nezmar Bengali umí také zlobit. No jo, to jsou ty záhady, kterým moc nerozumíme. Problém může být v ledasčem. Možná i v podnoži ?

Kordes III - růže dle šlechtitelů 12. led 2020 20:46 #326763

  • alenak
  • Avatar uživatele alenak
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2641
  • Obdržená poděkování 7614
  • Karma: 94
Taky jsem přemýšlela nad podnoží. Bengali byla kupovaná očkovaná, kontejner z Kordesu. Ale zase třeba takhle kupovaná růže Stuttgardia, no ta je u mě skvělá. ZZ asi fungují. :whistle:

DSC01589.jpg
Stuttgardia, za leta co ji mám, nikdy nebyla nemocná, stále nakvétá dlouho do zimy. Podle mých zkušeností, špičková růže, ze žlutých, jedna z nejlepších.
Poslední úprava: 12. led 2020 21:33 od alenak.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., quendery, Ajka, babkaela, alcearosa

Kordes III - růže dle šlechtitelů 23. led 2020 09:03 #326811

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
Před třemi lety jsem předvedla velkou hloupost, když jsem zasadila popínavku Bajazzo na naprosto nevyhovující místo. Slunce má jen max. 3hod. denně a navíc je utiskovaná bujným clematisem Etoile Violette. Je to chudinka. Ráda bych ji přesadila, ale nemám pro ni oporu. Na Rosebooku a HMF se píše, že se může pěstovat i jako sadovka. To by mně vyhovovalo, ale nějak se mi nechce věřit, že by to šlo.
A tak prosím o názor ty z vás, kteří Bajazzo vlastní (vím, že ji má Lukáš). Co si o tom myslíte ? Předem děkuji. :)

Kordes III - růže dle šlechtitelů 23. led 2020 10:26 #326812

  • alcearosa
  • Avatar uživatele alcearosa
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 788
  • Obdržená poděkování 1952
  • Karma: 11
Ahoj. Bajjazzo mám u kovového plotu metr vysokého . Růže roste do výše něco málo přes 2m, ale já prýty k plotu ohýbám. Jsou tužší, ale ohýbat jdou. Je vitální už 2.rok bohatě kvetla. Je to veselá , zářivá růže a netrpí chorobami. Před ní jsou nižší rododendrony, růže , trvalky , trochu stíní nízká broskvička od jihovýchodu, nic ji nevadí. Po roce jsem zasadila další ( vlevo asi metr od první) a takto to vypadá. První kvetení hodně bohaté, druhé středně, má velké kulaté oranžové šípky, ale ty odstraňuji. Moc nestříhám, jen vyvazuji do "stěny". Dočetla jsem se, že Bajazzo je Paňáca" - to sedí. Našla jsem starší fotky, omlouvám se za kvalitu.
dva roky po výsadbě

P1000203_2020-01-23.jpg


4.rok vlevo druhá růže

P1010786.jpg


detail
P1010831_2020-01-23.jpg
Následující uživatel poděkoval: Eva L., alenak

Kordes III - růže dle šlechtitelů 23. led 2020 10:40 #326813

  • alcearosa
  • Avatar uživatele alcearosa
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 788
  • Obdržená poděkování 1952
  • Karma: 11
Evo, ještě mně napadá, že by šla ve volném prostoru podepřít v určité výšce slabší drátěnou obručí, aby byla "samostojná". Taková je moje Laguna, ta nepotřebuje podepřít. Dost rychle vytvořila silný kmínek a je z ní malý kvetoucí strom.

P1020202.jpg


a ještě Bajazzo v džungli

P1010875.jpg
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Kika, Ajka, alenak

Kordes III - růže dle šlechtitelů 23. led 2020 14:39 #326816

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
Alcearoso, díky. Tvoje Bajazzo je nádhera sama a stejně tak i Laguna. :up

Vyvazování k plotu je výborný nápad. Jenže v mém případě naráží na problém. Plot by byl, ale místo u něj není. Ledaže bych něco vyhodila. Budu o tom uvažovat, stálo by to za to. Vyvazování výhonů do vodorovna vypadá moc hezky a navíc podporuje kvetení.
Obruč je taky možnost, ale asi by se musela k něčemu pevnému zafixovat. Mám obavu, že bez toho by se růže zřítila i s obručí. Myslím, že nemá tak pevné výhony jako Laguna.
Mám o čem přemýšlet, děkuju.

Kordes III - růže dle šlechtitelů 23. led 2020 15:16 #326817

  • alcearosa
  • Avatar uživatele alcearosa
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 788
  • Obdržená poděkování 1952
  • Karma: 11
Evo, obruč by nesměla být těžká a navařená na 3 tyčky. Trojnožka je stabilní. Uvažuju o podobném řešení na ukotvení mobilní podpory pro révu. Uvažovat můžu, jen nevím, zda místní kovář ještě funguje..
Moderátoři: Eva L., Květa