Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Odpovědět k tématu: Oblouky, treláže, konstrukce a podpěry pro růže

Jméno
Subjekt
Boardcode
B) :( :) :laugh: :cheer: ;) :P :angry: :unsure: :ohmy: :huh: :dry: :lol: :sick: :silly: :blink: :blush: :kiss: :woohoo: :up :S :evil: :whistle: :down
Zpráva
Zvětšit /  Zmenšit

Topic History of: Oblouky, treláže, konstrukce a podpěry pro růže

Zobrazit nejstarší 10 příspěvků - (Poslední příspěvek nejdříve)
28. srp 2019 10:06 #326308

HonzaPM

Avatar uživatele HonzaPM

To vypadá super, Viki. Moc užitečné, díky. :)
28. srp 2019 06:59 #326303

Viki

Avatar uživatele Viki

IMG-20190818-WA0018.jpg


IMG-20190818-WA0000.jpg


IMG-20190818-WA0019.jpg


IMG-20190818-WA0032.jpg

Posílám fotky opěr pro popínavky z Flory
14. led 2018 17:31 #321622

alenak

Avatar uživatele alenak

Přidám se ke Káje, po zkušenostech dávám pouze železo, roxor. Jak to má být celý rok venku, nechráněno před počasím, životnost se hodně zkracuje, i když proutí má v zahradě šmrnc. :) Mimochodem, ten záhon na obrázku s proutím je nádherný. :)
13. led 2018 14:26 #321618

Ninkwen

Avatar uživatele Ninkwen

Co jsem tak pročítala diskuze, tak mě zarazila informace - na austinku vydrží květy docela dlouho cca 4 dny. Což mi přijde hrozně málo. Ale mám pocit, že třeba můj James Galway vydrží déle. Jen jsem to nikdy nepočítala. Mám celkem málo prostoru na růžičky, takže dám přednost těm, co kvetou skoro pořád a květy vydrží dlouho. Jamese jsem kupovala ješte zcela nepolíbená a okouzlená jeho květy.

Ale moc děkuji za postřehy, nebudu se tedy zatím obeliskem zabývat.
13. led 2018 10:07 #321617

Eva L.

Avatar uživatele Eva L.

Měla jsem podobné proutěné opory pro nižší klematisy a můžu potvrdit, že vydržely jen dvě sezóny. Ta část v zemi uhnila a celkově zpuchřely. Nedoporučuji.

Ninkwen, proč si myslíš, že austinky nejsou trvanlivé ? V jakých souvislostech ? :dry: Neřekla bych, že jejich trvanlivost se nějak liší od růží jiných šlechtitelů. Rozhodně ne v obecném slova smyslu.
13. led 2018 09:44 #321616

Kaja

Avatar uživatele Kaja

takový obelisk bych udělala jedině z bambusových tyček . ty nějakou dobu vydrží. ale pravdu má Varouch , že Angela ani Leonardo da Vinci k tomu nejsou vhodné. jsou samonosné , tuhé růže . možná snad Larissa , Pomponella nebo Eden Rose, Chippendale ??musela bys vyzkoušet . taky chvíli trvá než narostou . bambus tak asi pět let vydrží - co mám tyčky ,tak to tak bylo .jinak znovu doporučím roxor . svázat třeba něčím pevným . drží dobře zapíchlý v zemi bez dalšího . dost je teď v kurzu rezavost ,plechy i tyčky - i když mi se to nelíbí .
13. led 2018 09:20 #321615

varouch

Avatar uživatele varouch

Na obrázku v tom obelisku žádná růže není a má to nejspíš ten důvod, že obelisk se za pár sezón rozpadne a co potom? Těžkou pnoucí růži neudrží ani v plný síle, natož po jedný dvou sezónách, kdy zteří. Pak bys musela dávat nový, což by znamenalo pnoucí růži radikálně zkrátit. A zákony zahrady říkají, že taková pnoucí růže by byla zrovna jako na potvoru krásně zdravá hustá a perfektně narostlá. :) A sadovka zase obelisk na podporu moc nepotřebuje. Třeba Angela a Leonardo u mě do tvaru takového obelisku moc nejdou, obelisk by se v nich opticky ztratil a rozředil, úplně nahoru by nedorostly a spodek mají hodně široký, obelisk by z nich tak zvláštně vyčuhoval..
12. led 2018 23:00 #321613

Ninkwen

Avatar uživatele Ninkwen

Ahojte, moc se mi líbí typ přírodního obelisku z proutí jako na obrázku níže a uvažuji, že bych něco podobného použila v zahradě a dala tak záhonu trochu vertikální rozměr. Potřebovala bych poradit, která z růží, jež mám objednané, či aktuálně nově zasazené je pro obelisk vhodná, pokud vůbec. Nemusí to být ani tak mohutný obelisk, klině i něco subtilnějšího či nižšího.

Louise Odier (tu jsem ale spíše plánovala tahat vodorovně po plotě, ale pokud by vplétáním do obelisku také více kvetla...)
Angela
Leonardo na Vinci
Chippendale

Jaké máte ale zkušenosti z výše jmenovanými? Hodila by se některá pro tento účel, nebo byste doporučili něco úplně jiného? Mám sice stop stav, ale stále koukám po Larisse a Pomponelle, Austin má krásné růžičky, ale ne tak trvanlivé, co tak čtu...i když hodně se mi teď líbí Lady's Blush, tak třeba něco v podobném stylu...)

04. led 2018 15:30 #321527

Kaja

Avatar uživatele Kaja

Andreo přihlas se - tak se pokusím poradit- dej si Home - což je poměrně malým písmem hned nahoře ted´ ti dám odkaz jak to vypadá - www.krasneruze.cz/ přihlásit a odhlásit je vlevo poněkud níže . víc ti nepomůžu -- tak to zkus. .
04. led 2018 14:51 #321525

Kaja

Avatar uživatele Kaja

hmm- tolik k výběru růží - já ti chci napsat , že není jednoduché vybrat oblouk , všechny tady prodávané oblouky jsou velmi málo životné . poláme je první vítr. jsou trubkové , spojované směšnými šroubky.. jediné oblouky co vydrží by mohly být z Německa- Garden Elements / dost drahé / , nebo nechat svařit z roksorového drátu . ten je k mání ve stavebninách . já mám sílu 10 mm . na tři oblouky sedm 6m prutů . ten sedmý je na 40 cm příčky.