Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Řez růží

Řez růží 31. led 2010 21:16 #3352

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Konečně jsem vyfotila anglicky psaný odstavec z brožurky o RHS zahradě ve Wisley.
upr.JPG

Pokusím se o překlad a prosím zdatnější angličtináře o kontrolu.

Pokus měl určit, která z následujících metod odstraňování odkvetlých květů u velkokvětých a mnohokvětých (floribund!) růží během sezóny přinese následně nejrychleji největší množství nových květů.
1/tradiční střih nůžkami zpětně k úžlabí ( počítáno od květu ) třetího listu
2/střih nůžkami k úžlabí prvního listu
3/odlomení odkvetlého květu ve zduřelé části stonku hned pod květem
Poslední jmenovaný způsob se při pokusech ukázal jako nejúspěšnější.

Oprava chybného překladu 3.2.2010

Re:Řez růží 01. úno 2010 15:05 #3354

  • MartaZ.
  • Avatar uživatele MartaZ.
Já tohle odlamování květů dělám někdy taky, ale vždycky jsem měla špatné svědomí, že jsem líná hledat nůžky.

Re:Řez růží 01. úno 2010 22:39 #3355

  • Elina
  • Avatar uživatele Elina
Je tak to je dobry ja je taky hodne casto odlamuji protoze jsem lina jit pro nuzky, tak ted vim ze to je lepsi byt lina.:laugh:

Re:Řez růží 02. úno 2010 14:16 #3356

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
Dreslo, přeložila bych cutting back to three leaf axils ... stříháme zpětně v úžlabí ( počítáno od květu ) třetího listu. Trojčetný by snad měl být ternate leaf. Ale ono je to s tou "botanickou" anglinou těžký..

Stejně je to šumaputna, když nej je pouze ulomit květ.

Taky se dotážu na správnost překladu - tentokrát do lidštiny :laugh: :
kde je místo zduřelé části stonku ?
Proč se ptám :
u mnohokvětých uštípnu ( když nehýtek nepostačuje, ušmiknu ) odkvetlý květ v květenství . Když květenství dokvete, ušmiknu celou (rozvětvenou ) stopku k prvnímu listu. Zřejmě tedy praktikuji způsob dvě.
Zduřelé místo stonku mi připadá, že bude výš. To oni tam ponechávají stopku, prostě jen ukňafnou květ ?

Re:Řez růží 03. úno 2010 16:40 #3363

  • hana.johana
  • Avatar uživatele hana.johana
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 760
  • Obdržená poděkování 722
  • Karma: 3
mám zkušenost, že když odštípnu květ, ten zbytek stonku sám zeschne až k 1. lístkům / a někdy také sám odpadne/.Hanka

Re:Řez růží 03. úno 2010 18:26 #3364

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
Došla jsem ke stejným poznatkům jako Hanka a Květa, tj. buď část stonku pod odštípnutým květem časem odpadne sám, nebo se může odstřihnout až k prvnímu listu. Výsledek je stejný - vyraší očko v úžlabí prvního listu. Bývá často nejvyvinutější a proto také výhon, který z něj naroste, kvete dřív, než výhony ze spodnějších oček. Myslím, že se tomu říká akrotonní charakter růstu (horní pupeny mají dynamičtější růst než dolní). Zdá se mi, že metoda 2. a 3. má stejný efekt, v obou případech vyraší očko od prvního listu, tedy pokud je zdravé a nepoškozené.

Re:Řez růží 03. úno 2010 21:36 #3365

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Květo, máš určitě pravdu, reaguju opožděně, byli jsme bez elektriky a kontaktu se světem. Oedituju to v původním příspěvku, ať je to správně.
Na další otázky taky nevím odpověď, snad jen to, že "cluster-flowered" používají jako synonymum k "floribundas". Takže možná další nepřesnost překladu. Řada od nejdrobnějších kvítků v nejpočetnějších květenstvích k jednotlivým velkým květům je: polyantky-polyantahybridy-floribundy-čajohybridy. Je to trochu slovíčkaření, první tři jmenované se souhrnně značí jako mnohokvětky, ale je jasné, že na výhonu floribund je už květů jen pár, zato velkých.
ad "zduřelé místo" - našla jsem fotku, na které jsou dobře vidět. Pod poupaty ta kolínka. První - byť nedokonalý list je u téhle růže až pod celým květenstvím. Budeme bádat v létě:)

Podle mě se v našich příručkách uvádělo - ustřihnout nad prvním plně vyvinutým listem. Většinou jsou pod květem listy méněčetné střihat se mělo až u pěti- (sedmi-?) četného listu. Ty méněčetné se měly ustřihnout pryč.

A ještě jsem se dozvěděla jednu fintu-list kryjící očko se má utrhnout, očko vyraší dřív.
geschwinds_schoenste1.jpg

Re:Řez růží 03. úno 2010 21:44 #3366

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Hanko - podle mě spíš seschne jen po kolínko a odpadne v něm (vynecháme-li růže tvořící šípky). Ono je vůbec otázka, čemu říkají první list.
Dám sem fotku, u poupěte vpravo je mezi nejhornějšími "palístky" kolínko. Když v něm květ odlomím - odkud vyraší náhradní očko?:)
Budeme se tomu muset v létě podívat na zoubek.
blackberry_nip2.jpg

Re:Řez růží 04. úno 2010 12:23 #3367

  • martina_v
  • Avatar uživatele martina_v
Dobrý den,
tohle je zajímavé, já mám v zahradě historickou růži - remontantní hybrid Anna de Diesbach. Ta, když se jí jenom "uštípne hlavička", obrazí přímo ze stopky - i více než jeden pupen, asi jsou tam neviditelná očka bez lístků. (Pokud se odstřihne víc, je uražená a dá si s opakováním načas.) Martina

Re:Řez růží 05. úno 2010 23:53 #3370

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Tak to se zdá potvrzovat anglické pokusy (i když u remontantek).
Na první přiložené fotce je Geschwinds Schönste. Tam jsou v kolínkách u poupat náznaky pupenů (bez listů) vidět.
Moderátoři: Eva L., Květa