Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne
 • Strana:
 • 1
 • 2

Téma: ADR a anglické růže ?

ADR a anglické růže ? 04. kvě 2009 10:47 #414

 • Pavla
 • Avatar uživatele Pavla
Dobrý den,

při pohledu na odrůdy a šlechtitele kteří získali cenu ADR, mám pocit, že buď anglické růže na kontinentu tak dobře nejdou nebo nejsou vůbec do hodnocení nasazeny. Případně, že komise dává přednost " vybraným " šlechtitelům.

www.adr-rose.de/englisch/e_index.htm

Nevíte, jestli existují podobná hodnocení ve Francii či Anglii ?

Pavla

Re:ADR a anglické růže ? 02. kvě 2010 10:13 #6229

 • lanling
 • Avatar uživatele lanling
něco málo z netu.. adr je považována za jedno z nejpřísnějších hodnocení růží..v anglii a francii, se růže určitě testují také, ale kvůli mírnějšímu klimatu nebude potřeba taková přísnost:)
v článku se uvádí že do zkoušek jsou zahrnuty i růže z anglie, francie, holandska, ameriky..ale že není divu, že vždy neobstojí:)


Rosenprüfung an vielen Standorten

Ähnlich wie bei einem Casting für einen Talentwettbewerb werden die modernen Rosen miteinander verglichen und besonderen Tests unterzogen. In Deutschland müssen sie sich an verschiedenen Standorten bewähren und werden auf bestimmte Kriterien wie Robustheit, hohe Widerstandskraft gegenüber Krankheiten, Frosthärte, Duft und Reichblütigkeit geprüft. Auch Sorten ausländischer Züchter, zum Beispiel aus den Niederlanden, England und Frankreich, nehmen an diesen Prüfungen teil. Nur die besten Rosen werden mit dem ADR-Siegel belohnt. Die Abkürzung steht für Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprüfung.Das ADR-Prädikat für Rosen
Woran kann der Privatgärtner - vor allem der Rosenfreund und "Rosen-Sammler" erkennen ob er eine
relativ robuste Rosensorte ausgewählt hat?

Eine Leitlinie hierfür gibt das ADR-Prädikat und die entsprechende Etikettierung.
Grundlage ist eine neutrale ADR Rosenprüfung (Allgemeine Deutsche Rosenneuheiten-Prüfungen / auch Anerkannte Deutsche Rose ), die seit 1950 dirchgeführt wird. Vater dieser Prüfungen ist Wilhelm Kordes II .
Aufgabe der Prüfungen ist die Selektion wertvoller, robuster und pflanzwerter Rosensorten.

Dazu werden die Rosen vieler Rosenzüchter über drei Jahre - in 11 verschiedenen Prüfungsgärten (in Deutschland) ohne Einsatz chemischer Pflanzenschutzmitteln geprüft und bewertet. Die Rosen werden in diesen Prüfungsgärten genau mit den Methoden kultiviert - die sie auch im Privatgarten nachher zu erwarten haben!

Auch ausländische Züchter können ihre Neuzüchtungen zu diesen deutschen Prüfungen einschicken - um prüfen zu lassen - wie ihre Züchtungen in den deutschen Regionen bestehen.

Darauf sollten Rosenfreunde hin und wieder achten - dass die vielen ausländischen Züchtungen noch lange nicht in allen Regionen in Deutschland wüchsig sind - wenn sie keine ADR-Rose sind!

Es ist kein Wunder wenn Sorten - die in Frankreich (Meilland) oder England (Austin) und Amerika (Perkins)
gezüchtet sind - hier Schwierigkeiten bekommen können.

Über 1500 Sorten haben diese Prüfungen bisher durchlaufen, doch weniger als 100 sind dann auch ADR Rose geworden.

Re:ADR a anglické růže ? 02. kvě 2010 10:33 #6232

 • Eda
 • Avatar uživatele Eda
Překlad.

Pro překlad z jazyka, který neumím, požívám překladač Google.
translate.google.cz/#
Ten předchozí text přeložil takto. Je to prochu "strojové" ale celkem srozumitelné.

Rose vyšetření na mnoha místech

Podobně jako u konkurzu na soutěži talentů, moderní růže srovnání a podrobí k jednotlivým testům. V Německu, musí dokazovat, že na různých místech a jsou testovány na některá kritéria, jako je např. odolnost, vysokou odolnost vůči chorobám, mrazuvzdornosti, vůně a Reichblütigkeit. Dokonce i odrůdy zahraničních chovatelů, například z Nizozemí, Anglie a Francie k účasti na hodnocení. Jen to nejlepší růže jsou odměněni s označením ADR. Akronym je zkratka pro nový generální Rose německé test.ADR-predikát pro růže
Jak může být soukromý zahradník - zejména Rose a přítel, "Rosen-sběratelů" zjistit, zda má
Poměrně robustní odrůdy růže zvolil?

Obecné zásady pro toto je ADR-predikát a odpovídající značení.
Základem je neutrální ADR Rose test (General německé Rose nové testy a rovněž uznal, němčina Rose), která je dirchgeführt od roku 1950. Otec těchto zkoušek je Wilhelm Kordes II.
Role vyšetření je výběr cenných, robustní a úsporné zařízení růže.

Chcete-li růže mnoha pěstitelů vzrostl více než tři roky - v 11 různých zkušebních zahrady (v Německu) jsou testovány bez použití chemických pesticidů a vyhodnoceny. Růže jsou pěstovány v těchto zkušebních zahrady přesně s metodami - mají se očekává v soukromé zahradě poté!

Také, zahraniční pěstitelé poslat své nové volby do tohoto německého testy - za účelem studia tam - jako inženýrství v jejich regionech.

Měl by Rose osmé přáteli nyní a znovu - že mnoho zahraničních odrůd, které nejsou dosud ve všech regionech v Německu, jsou energické - nejsou-li ADR-Rose!

Není divu, když stupňů - ve Francii (Meilland) nebo v Anglii (Austin) a Amerika (Perkins)
chovaných - zde mít potíže.

Více než 1.500 odrůdy byly v rámci hodnocení tak daleko, méně než 100 pak také stalo ADR Rose.

Re:ADR a anglické růže ? 15. kvě 2010 16:27 #6937

 • Lili
 • Avatar uživatele Lili
Anglické růže a ocenění? "Graham Thomas" byl WFRS uveden do Síně slávy, ale to jako fanoušci austinek samozřejmě víte.

Jasně, že existují testovací rozária a zkoušky novinek růží i v jiných zemích. Jen pro orientaci, soutěžní rozária najdete v těchto městech: Barcelona, Madrid, Řím, Monza, Lyon, Paříž, Nantes, Saverne, Ženeva, Hradec Králové, Baden-Baden, Baden bei Wien, St. Albans, Haag, Dublin, Belfast,Glasgow, Kortrijk, Le Roeulx (a to je jenom Evropa). To je rozsah..., jasně že na jihu uspějí jiné růže než na severu. A promítá se také jiný aspekt, šlechtitel se snaží uspět hlavně ve své zemi - konec konců byla jeho růže vyšlechtěna právě pro tyto podmínky a v jeho domovině má také největší komerční potenciál. Aktuální vítěze v jednotlivých soutěžích a data konání slavnostních vyhlášení výsledků najdete na www.worldrose.org
ADR je nejkomplexnější ze všech hodnocení, růže musí bezpodmínečně uspět ve všech 11 testovacích rozáriích na území Německa. Lokalita rozárií pak byla zvolena tak, aby odrážely všechny klimatické a půdní podmínky které lze v Německu najít. ADR je také nejlépe marketingově zpracovaná soutěž růží a současný PR manager by zasloužil jedničku s hvězdičkou. Katalog ADR růží (spolu s popisem co je ADR, jak se růže pěstují,..) můžete koupit v každém jen trošičku větším zahradním centru.
Pro zajímavost růže nejen ADR získávají, ale také o něj přicházejí - tak jak se postupně podmínky získání ADR zpřísňovaly tak byly vyřazovány ty odrůdy, které je už nesplňovaly. Vln vyřazování bylo několik, tu poslední najdete na stránkách www.adr-rose.de v oddělení Download pod Herausgenommene Sorten. Komplexní informace o historii ADR najdete v ADR-Chronik od profesora Siebera. Tam také najdete spoustu užitečných informací - seznam růží, které uspěly a kolik získaly bodů, seznam všech v historii vyřazených odrůd a také seznam růží, které neuspěly (a kolik získaly bodů za odolnost).
Zájem o účast v ADR je velká (Noack, Olesen, deRuiter, Cocker, Meilland, Harkness,Delbard, Tantau,...), ale hodnocení je objektivní a dnes musí být růže opravdu vyjímečně dobrá, aby dostala ADR. Proč tak často uspěje Kordes? Protože produkuje velké množství novinek a navíc se v posledních 20ti letech zaměřuje na vyšlechtění superodolných kultivarů vhodných pro domácí klima. Ani on neunikl vyřazení růží, hodně jeho starých odrůd o ADR přišlo.

Konkrétně o austinkách - soutěže ADR se účastní až v posledních několika letech. Ostatně kdo máte starší Austinovy odrůdy můžete potvrdit, že to s jejich odolností není úplně špičkové (jasně, až na vyjímky..). V ADR-Chronik najdete odrůdy, které se účastnily klání, ale titul nedostaly - je zde uvedeno i kolik bodů získaly.

A má to ještě jeden háček. Když se růže účastní soutěže a neuspěje, tak si nese stigma neúspěšnosti pro další prodej. Z toho důvodu šlechtitelé zvažují zda se vůbec účastnit a nebo někteří raději stáhnou růži z hodnocení v průběhu soutěže.

Re:ADR a anglické růže ? 15. kvě 2010 17:54 #6943

 • fanynka
 • Avatar uživatele fanynka
 • OFFLINE
 • Platinum Boarder
 • Příspěvky: 827
 • Obdržená poděkování 1611
 • Karma: 8
Měla jsem v úmyslu zajet se podívat letos do Hr. Králové až tam bude otevřeno pro veřejnost, zatím jsem nenašla datum.
Moc jsem tedy nehledala.
Nevíte?????

Re:ADR a anglické růže ? 15. kvě 2010 19:15 #6948

 • Lili
 • Avatar uživatele Lili
fanynka wrote:
Měla jsem v úmyslu zajet se podívat letos do Hr. Králové až tam bude otevřeno pro veřejnost, zatím jsem nenašla datum.
Moc jsem tedy nehledala.
Nevíte?????

...12. a 13. června .Slavnostní vyhlášení vítězů je 12.6. od 10 hod. to budou probíhat oficiality, to je tak na dvě hodiny a pak už se tzv. otevře brána a začne volná prohlídka pro veřejnost zhruba do 18.00. V neděli od 10.00 do pozdního odpoledne podle zájmu.
Pokud bude vše v pořádku a růže pokvetou, tak to platí.

A máme se na co těšit, viz citace dr.V.Kouly ze Zpravodaje Rosa Klubu ČR:

České a moravské růže
V prvé řadě – je velmi potěšující, že máme opět růže od českých a moravských šlechtitelů, a to
v poměrně bohatém zastoupení početním a hlavně šlechtitelském . V posledních dvou letech zaslal
růže pan Josef Strnad z Rosic u Brna a dále pan Bohumil Petruželka ze Ždírce.Pro letošní ročník
soutěže jsme dostali růže od ing. Vojtěcha Benetky z Prahy (ppřed několika lety zvítězila jeho krásná
růže Rudolfína v kategorii popínavých růží),, dále od pana Miloslava Šípa ze Skaličan a také od
pana Petra Havla (pokračovatel známého českého šlechtitele Josefa Havla) z Hlavňova. Doufáme,
že nejde o dočasný úkaz a budeme se s růžemi z českých zemí setkávat při hodnocení i nadále .

Austinovy růže
Před rokem jsme se ve Zpravodaji poprvé zmínili o našem úsilí získat do rozária dnes patrně
světově nejproslulejší růže, kterými jsou anglické růže šlechtěné Davidem Austinem ve Wolver-
hamptonu ve Velké Británii . Po několika letech bylo toto úsilí korunováno úspěchem, a tak máme již
od podzimu poprvé zasazeny na stanovištích i Austinovy růže.Jsme sami zvědavi, jak se jim bude
mezi ostatními růžemi při zachování stejných pěstebních podmínek dařit a jaká získají hodnocení .
Chtěl bych na tomto místě poděkovat příteli dr . Thomasovi, protože především díky jeho osobnímu
kontaktu s panem Bobem McLintockem, hlavním evropským obchodním manažerem firmy David
Austin Roses Limited, bylo možné růže získat . Věříme, že jde o první krok k navázání dlouholeté
spolupráce s tímto renomovaným producentem růží .

Re:ADR a anglické růže ? 15. kvě 2010 21:45 #6959

 • Eva L.
 • Avatar uživatele Eva L.
 • OFFLINE
 • Moderator
 • Příspěvky: 3344
 • Obdržená poděkování 8814
 • Karma: 53
Lili, díky za velmi zajímavou informaci o udílení ADR.
Když jsem si přečetla seznam růží, kterým bylo naopak ADR odebráno, našla jsem dvě, které znám a u kterých mě vždy udivovalo, že jsou to ADR růže - Romanze a Lavender Dream. Obě jsou dost náchylné na černou skvrnitost, zvláště Romanze. Obvykle v srpnu už byla bez listů, přestože používám fungicidy. Dost mě to mrzelo, protože má moc hezký tvar květu a příjemně voní. Letošní zimu nepřežila.

Do Hradce se těším, bude to krásný zážitek.

Nebožka Romanze

Romanze_7.jpg

Re:ADR a anglické růže ? 16. kvě 2010 08:23 #6962

 • zdenka
 • Avatar uživatele zdenka
 • OFFLINE
 • Platinum Boarder
 • Příspěvky: 923
 • Obdržená poděkování 722
 • Karma: 12
Lili, díky za odkazy. Zajímavé čtení a pro laika velmi poučné. I když s aj a nj dost zápasím.

Re:ADR a anglické růže ? 16. kvě 2010 09:39 #6970

 • Heva
 • Avatar uživatele Heva
 • OFFLINE
 • Fresh Boarder
 • Příspěvky: 15
 • Karma: 0
To jsem ráda,že nejsem sama,komu Roman."nejde".Stále ji stříkám,opečovávám,ale je to na nic.Letošní zimu omrzla,teď už roste,ale do léta toho moc nestihne.Namrzla také Komtesa d.Sec.-obě byly od Starkla.

Re:ADR a anglické růže ? 16. kvě 2010 09:53 #6973

 • fanynka
 • Avatar uživatele fanynka
 • OFFLINE
 • Platinum Boarder
 • Příspěvky: 827
 • Obdržená poděkování 1611
 • Karma: 8
lili děkuji za info, dělám velký červený puntík v kalendáři, snad to vyjde

hezký den s kytkama všem
 • Strana:
 • 1
 • 2
Moderátoři: Eva L., Květa