Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Harkness + Fryer - růže dle šlechtitelů

Harkness + Fryer - růže dle šlechtitelů 05. lis 2009 17:55 #2490

  • fanynka
  • Avatar uživatele fanynka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 827
  • Obdržená poděkování 1611
  • Karma: 8
Už to nemůžu vydržet a musím závidět .... Evě toho Alexandra.
Historie já a Alexandr začíná u růže, která mi zbyla ze všech asi 50 rostlin na zahradě po rodičích, zahrada kolem se měnila, růže odcházely atd., ale tahle všechny změny přežila - je minimálně 35 let stará.
Chtěla jsem si koupit novu, v Kunraticích jsem kápla na Alexandra, vzala jsem dvě a medila jsem si. Ale ne dlouho. Je to tak 5 let, možná víc, takže nějaké usazování snad má za sebou.
Nejdřív to byli takoví křehcí chudáčkové, teď jim narostly klacky tlusté a trnité - spousta dřeva. Od jara přitahují jak magnet všechny nectnosti - začíná to pilatkami - řežu, sbírám, otrhávám jak cvok. Z toho , co zbyde je za příznivých podmínek pár pěkných květů a pak to pokračuje.
Tlusté výhony, drobné jako zakrslé listy (spíš světlejší), ani s brýlemi nevidím nějaké zásadní škůdce atd. Zakrslá poupátečka, některý rok je taky ještě řádně přeje černá skvrnitost. Prostě žádná velká radost. Dala jsem jim letošní rok, těď ještě příští a asi na podzim půjdou. Jenže já se znám.
A teď ta původní růže. Shoduje se v barvě, zdaleka není tak trnitá, myslím, že má i lepší, plnější květ, list není tak "kožovitý" jako u A.
Hlavně je tak stará. Asi mi nezbyde než nechat si ji někde namnožit, protože se už asi neprodává i kdybych věděla, jak se jmenuje.
Má někdo ještě tak "zajímavé" zkušenosti s A.?
Prosím potěšit.

Harkness + Fryer - růže dle šlechtitelů 06. lis 2009 07:34 #2501

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
Fanynko, udivily mě tvoje stesky na Alexandra, protože na naší zahradě je jednou z nejzdravějších růží. Téměř vytrvale kvete dlouho do podzimu. Ty zakrslé a světlé listy jsou asi příznakem nedostatku nějakého prvku ve výživě ( např. Fe ?). Čím růže hnojíš ? Mně se už řadu let osvědčuje Cererit se stopovými prvky - jedna dávka na jaře před rašením a druhá po první vlně kvetení. Na podzim přidávám kompost.
Odborníci tvrdí, že dobře živená růže je i méně náchylná na choroby. Myslím, že Dresla poradí mnohem fundovaněji.
Jen tak mimochodem - nemůžu si nějak vzpomenout, že bych tu na KR prezentovala Alexandra. Můžeš mi připomenout ? A byla jsem to vůbec já ?

Harkness + Fryer - růže dle šlechtitelů 06. lis 2009 13:00 #2513

  • fanynka
  • Avatar uživatele fanynka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 827
  • Obdržená poděkování 1611
  • Karma: 8
Evo, ukázala jsi ho před 3 měsíci a od té doby mě to štve ještě víc.

Hnojím všechny růže stejně - na podzim kompost, na jaře Cererit (musím se kouknout, jestli je tam nějaká zvláštní zmínka o stopových prvcích)
a potom na jaře párkrát zaleju zkvašenými kopřivami.
Jednou jsem taky zkusila koňské bobky, ale to mi žral pes místo granulí.
Ta zakrslost a zároveň velká bujnost se projevuje hlavně u druhých a dalších výhonů.
To železo (jestli) by se mělo dát teď nebo na jaře? Teď nevím, roztok zelené nebo modrá skalice?

Harkness + Fryer - růže dle šlechtitelů 07. lis 2009 01:24 #2546

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Nemají-li chlorotické listy, tak by jim železo nemělo scházet. Zkus je podházet banánovými šlupkami , obsahují draslík. Jestli totiž není v půdě moc dusíku na úkor ostatních složek. Tomu by odpovídala tvorba zeleného a možná i měkké výhony, do kterých se dobře vrtá pilatkám. I když asi hnojíš všechny Alexandry stejně, viď?
Jinak mě napadá kacířská myšlenka: Prodali ti v Kunra Alexandra?
Případně ještě jedna teorie, kterou mám vyčtenou a nevím jak moc by mohla být častá. Pokud by se v materiálu určeném k očkování objevil mutamt-sport, který by nebyl příliš nápadný, mohlo by se stát, že bude postupně rozočkován na celou várku.

Harkness + Fryer - růže dle šlechtitelů 07. lis 2009 15:57 #2559

  • fanynka
  • Avatar uživatele fanynka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 827
  • Obdržená poděkování 1611
  • Karma: 8
Díky za všechny poznámky. Tak jsem těm svým Alexandrům domluvila, slíbila slupky od banánů a jednomu exemplární trest, pokud to nepůmůže. Tak uvidíme, jak si to srovnají ....

Stejně by mě ale zajímalo, jestli existovala odrůda jako Alexander před takovými 35 lety - tak musí být ta stará, co mi tu zůstala po mamince.

Mimochodem Vendy, žádný problém s věkem, dýchám ti hodně zblízka za krk ....

Tak všem "slunce na zahrady" ...

Harkness + Fryer - růže dle šlechtitelů 08. lis 2009 01:05 #2562

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Alexander pochází z roku 1972. Určitě tenkrát chvíli trvalo, než se dostal k množení z Anglie do Čech.

Harkness + Fryer - růže dle šlechtitelů 08. lis 2009 17:03 #2581

  • fanynka
  • Avatar uživatele fanynka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 827
  • Obdržená poděkování 1611
  • Karma: 8
Tak jsem se dívala a připadalo mi, jestli ta starší není Tropicana/Super Star. Snad mi přinese Ježíšek foťák a tak to snad budu moci příští rok zdokumentovat.

Harkness + Fryer - růže dle šlechtitelů 07. led 2010 20:10 #3185

  • fanynka
  • Avatar uživatele fanynka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 827
  • Obdržená poděkování 1611
  • Karma: 8
Vracím se ke své bolístce :( Alexander

takhle vypadá dřevo/ trnitost mého Alexandra - není to nenormální?
IMG_0045.JPG

Harkness + Fryer - růže dle šlechtitelů 19. bře 2010 14:52 #4418

  • jalav
  • Avatar uživatele jalav
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Příspěvky: 113
  • Obdržená poděkování 4
  • Karma: 1
ROYAL PARKS
P1040779-4d28295f6d45f2dc187a655e7fd7d741.JPG

Harkness + Fryer - růže dle šlechtitelů 22. dub 2010 10:39 #5672

  • lanling
  • Avatar uživatele lanling
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 774
  • Obdržená poděkování 475
  • Karma: 8
přidávám svou..požehnanou..:) nepolevující plamen svíčky v zahradě..:)
22.JPG
Moderátoři: Eva L., Květa