Ahoj Emilko, Naši národní ve sbírce nemám, mám jen tip na paní, která ji údajně má.
Baron Girod de'l Ain je pro příští rok naočkován. Mám ho vysazeného od jara a překvapil mě svou bujností, protože jsem předpokládala většího nerosta. Někde jsem četla (slyšela), že se bílé lemy mohou s věkem keře ztrácet. Uvidíme.
Existuje ještě Roger Lambelin, také podobně lemovaná, odvozená z jiné remontantky, než Baron Girod de'l Ain. Snad ji příští rok naočkuju.
Některé Böhmovy růže má v nabídce pan Šíp ve Skaličanech (Štefánika míval). Jinak v ostatních školkách opravdu k mání nejsou.
V Rajhradě při střední zahradnické (?) škole vzniká sbírka růží českých šlechtitelů ( včetně Geschwinda:woohoo: ). Růže získávají ze starých rozárií, nejvíc asi paradoxně ze Sangerhausenu, z Borové hory u Zvolena,něco z ČR. Od února se snažím získat seznam pořízených růží, přes příslib zatím marně. Letos byl v Rajhradě Den otevřených dveří, jinak je snad možné telefonicky dohodnout návštěvu. Růže jsou tam v řádcích, jako očkovanci, takže vypovídací hodnota je omezená.
Pár Böhmových tu taky mám, i se Štefánikem (není pro příští tok naočkován, ale ochotně koření na svém dřevu), k mým oblíbencům patří Dr. Edvard Beneš. Po Evropě se potulují, nedávno jsem v sortimentu jedné růžové školky při Berlíně natrefila na růži Vlasta Burian.
Okolo Naší národní je spousta dohadů, úvah, jestli se vůbec nějak liší od BaronaG.d.A. Dokud nebudou obě růže vysazené někde vedle sebe, tak to nerozřešíme. Tady je ofocená stránka z knihy Dvacet let československých růží od Jana Böhma, snad půjde přeluštit.