Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Ostrůvek

Ostrůvek 05. kvě 2011 13:50 #252314

  • Catie
  • Avatar uživatele Catie
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Kdekoli zasejeme sny, vykvetou růže.
  • Příspěvky: 28
  • Obdržená poděkování 18
  • Karma: 0
Pídila jsem se, ale žádné podobné téma nenašla, tak zkouším založit novou diskuzi :blush:

Už pár týdnů se snažím najít na webu nějakou inspiraci k "ostrůvkům" v zahradě, ale moc úspěchů jsem nezaznamenala :angry:
Vzhledem k rozloze naší zahrady, množství krtků, hryzců a vůbec jsem se rozhodla "umenšit" trávník a veprostřed udělat podlouhlý šišoidní "ostrůvek" (tedy spíš ostrov - na délku cca 25m a na šířku od 5 do 9m). Chtěla bych ho osázet nějakými stromy a keři, aby po čase tvořil předěl mezi dvěma partiemi zahrady (horní část je, či spíše jednou bude, vřesoviště, spodní "romantická" zahrada) a přibližně doprostřed nacpat schovanou lavičku nebo altánek, takové velesoukromé odpočívací posezení.
Pár stromů/keřů už tam mám (kroucenou lísku, mišpuli, lísku halskou, mahonii), ale je to zoufale málo, nedá to dohromady kloudně ani kostru a nějak mne v tomhle opustila inspirace :dry:
Prvotní představa byla něco jako "minilesík" jehličnatých stromů, které by doůstaly tak 5 - 6m, okolo vyšší keře, dál od středu sadové či historické růže do "romantické" půlky a rododendrony a pod. do vřesovištní. Nicméně jsem se zasekla na stromech a ne a ne se někam pohnout.
Poradíte, prosím?
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Ostrůvek 05. kvě 2011 14:27 #252316

  • amazonka01
  • Avatar uživatele amazonka01
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3087
  • Obdržená poděkování 1568
  • Karma: 8
Ten "ostrůvek" mě pobavil, pro ledaskoho je to celá zahrada :)

Ale k věci, u jehličnanů bych byla hodně opatrná, jednak bych volila maximálně borovici (kvůli hlubokým kořenům - jak prostor pro ostatní floru, tak menší riziko vyvrácení), ale zase se těžko za svého života dočkáš toho, že doroste do 5-6 a taková zůstane :)

Asi bych ho udělala spíš listnatý (tam bude ta výška dosažena a zastavena snáz), a volila bych stromy, které jsou něčím zajímavé, kvetením, barevným rašením, nebo podzimní barvoměnou. A třeba do toho jednu borovici a břízu na kraj (já je miluju a tak bych je na tak velký pozemek určitě umístila).
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Ostrůvek 05. kvě 2011 14:43 #252318

  • Catie
  • Avatar uživatele Catie
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Kdekoli zasejeme sny, vykvetou růže.
  • Příspěvky: 28
  • Obdržená poděkování 18
  • Karma: 0
Díky Amazonko :)
Bříze bych se radši vyhnula - jedna vzrostlá (tak desetimetrová) je kus od tohoto místa, bála bych se že ve dvojici vysosají vodu všemu okolo, borovice určitě ano, mám je moc ráda a propojí zahradu s lesem "za humny". Nevíš, prosím tě, jestli jsou i nějaké menší kultivary borovic?
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Ostrůvek 05. kvě 2011 15:21 #252322

  • Catie
  • Avatar uživatele Catie
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Kdekoli zasejeme sny, vykvetou růže.
  • Příspěvky: 28
  • Obdržená poděkování 18
  • Karma: 0
S dovolením hodím náčrtek (nesmějte se mi, navrhuju si zahradu poprvé :blush: )

IMG_1837.jpg


Nahoře nad sušákem je ta velká bříza (před ní pás smrků, ale většina bude muset pryč - předchozí majitel je vysázel v bývalém náhonu, až se bude obnovovat tak...), za ní skála podél celého pozemku a dál borový les.
A tu divnou amébu uprostřed chci proměnit v ostrůvek :lol:
Poslední úprava: 05. kvě 2011 21:25 od Catie.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Ostrůvek 05. kvě 2011 15:49 #252330

  • ZuzanaCh
  • Avatar uživatele ZuzanaCh
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 634
  • Obdržená poděkování 670
  • Karma: 0
Catie - dvě poznámky:
Přidej, prosím, světové strany.
Já mám opravdu (jak psala Amazonka) tak nějak velkou zahradu, takže mám jakous takous představu. Ono se ti tam těch stromů vlastně moc nevejde. Já to vidím u souseda, který zřejmě trpí hrozným strachem, aby mu na tu jeho zahradu někdo neviděl a tak ji "zatřešňoval" a vlastně vyrobil kotel - nic moc.
Já bych možná dala jen jeden strom doprostřed, ale něco, co vyroste v dominantu a udělá korunu, pod kterou se bude dobře sedět. Třeba ořešák nebo kaštan. A ostatní bych řešila spíš vyššími keři, ať už by to byly růže nebo třeba hlohyně. Tak aby byl člověk schovanej a při tom mohl jukat a kochat se :)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Ostrůvek 05. kvě 2011 15:55 #252334

  • amazonka01
  • Avatar uživatele amazonka01
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3087
  • Obdržená poděkování 1568
  • Karma: 8
Zuzko, sv. strany jsou vpravo nahoře :)

Já bych nedávala dominantu doprostřed (nj, já a symetrie, brrr ;)), ale klidně by se tam 2 - 3 listnáče vešly (k té borovici ;))
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Ostrůvek 05. kvě 2011 16:15 #252343

  • Eva.Trifon
  • Avatar uživatele Eva.Trifon
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2166
  • Obdržená poděkování 2755
  • Karma: 11
Listnáče jako solitéry se řešily jednou na Livingu a jak praví Amazonka- symetrie neee, taková Ikebana se mi moc líbí. Taková velká magnolka na jaře krásně kvetoucí.....
DSCF2039.JPG

To je z Olomóce.
A já mám zahradu jak ty ten ostůvek, možná menšíííííí.
Poslední úprava: 05. kvě 2011 16:18 od Eva.Trifon.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Ostrůvek 05. kvě 2011 16:28 #252352

  • ZuzanaCh
  • Avatar uživatele ZuzanaCh
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 634
  • Obdržená poděkování 670
  • Karma: 0
Amazonko, já nemyslela doprostřed jako "doprostřed", t.j. do středu :) Já myslela jako dovnitř, aby pod ním jednou mohla být ta lavička či čo. A ty keře na kraje.
Jinak jsem měla na mysli něco na tenhle způsob: www.profizahrada.cz/a/cz/2592-juglans-regia-oresak-vlassky/
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Ostrůvek 05. kvě 2011 16:31 #252354

  • Eva.Trifon
  • Avatar uživatele Eva.Trifon
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2166
  • Obdržená poděkování 2755
  • Karma: 11
Ořešák je potvora, možná horší než bříza, pod ním už nic neporoste, ale je krásný, to jo.
A co tady??? krasneruze.cz/index.php?option=com_kunen...start=300&Itemid=112
Poslední úprava: 05. kvě 2011 16:37 od Eva.Trifon.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Re: Ostrůvek 05. kvě 2011 19:39 #252394

  • hana.johana
  • Avatar uživatele hana.johana
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 760
  • Obdržená poděkování 722
  • Karma: 3
No, musím protestovat!! Ořešák máme na dvoře, pod ním rostou ve zvýšeném záhonku azalky a malé rhododendrony a kolem jsou velké rhododendrony, azalky, h. macrophyly, hortenzie drsná a hosty. Jen jsem vylepšila zem o rašelinu a všechno je v pořádku. A mmch, ořešák mi nepustil na kytky žádný mráz! A v létě je pod ním krásné posezení. Ani pergolu nemusíme budovat. Hanka
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: jaja99, helena
Moderátoři: Eva L., Květa