Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: PROSÍM O RADU - předzahrádka

Re: PROSÍM O RADU - předzahrádka 23. říj 2012 12:55 #284606

  • snajecka
  • Avatar uživatele snajecka
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Příspěvky: 11
  • Obdržená poděkování 2
  • Karma: 0
Amazonko, asi bych nejraději Velkokvěté růže ...líbí se mi stylově Lady emma Hamilton, eshram, melk ...akorát coo k nim. Hnědé růže prý trpí na mrazy, tak spíš něco červeného jiného ....klidně do spod afrikány, nebo mezi ně svatební závojík...trs okr. trávy, nebo skalničky... vím že by se do městské zástavby hodily spíš mnohokvětky - ale přijde mi to takové "plané" ... nevím, sice by je nikdo nerval, ale asi bych raději méně ale kvalitnější muziky ...
Poslední úprava: 23. říj 2012 12:57 od snajecka.

Re: PROSÍM O RADU - předzahrádka 23. říj 2012 13:22 #284608

  • snajecka
  • Avatar uživatele snajecka
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Příspěvky: 11
  • Obdržená poděkování 2
  • Karma: 0
myslím že emma hamilton se mi líbí pořád víc a víc...tak něco co by se k ní hodilo do červena, oranžova nebo hněda ... přikládám pár kvitků co se mi líbí...
Poslední úprava: 24. říj 2012 12:11 od snajecka.

Re: PROSÍM O RADU - předzahrádka 24. říj 2012 09:06 #284637

  • amazonka01
  • Avatar uživatele amazonka01
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3087
  • Obdržená poděkování 1568
  • Karma: 8
Snaječko, včera jsem byla bez netu, a z telefonu mi to fakt moc nešlo.

Takže, kromě toho, jak mají růže krásné květy, mají taky vzrůst, mohutnost, a to musíš při výběru taky zohlednit.

Chápu tvé okouzlení anglickými růžemi, ale ty nepatří zrovna mezi snadno pěstovatelné růže, je potřeba je stříhat (trochu náročněji, než jen na jaře vzít k zemi), často vymrzají, trpí Černou skvrnitostí a podobně.
Nicméně, máš celou zimu na "studium" a naučit se to dá, každá z nás nějak začínala.

Ale, letos byla mizerná zima a hodně namnožených růží pěstitelům vymrzlo. Troufám si tvrdit, že na jaře seženeš jen kontejnerované růže v hobbymarketech. Mají ovšem (když zavřeš oči před cenou ;)) výhodu v tom, že je můžeš sázet i v pozdním jaru - všechny, nezáleží na odrůdě.

A ještě malá technická, pokud budeš vkládat fotky, tak ale svoje, tebou vyfocené, nebo s přímým odkazem na zdroj fotografie. Uveřejněním cizí fotky by se tento web mohl dostat do potíží s autorským právem. Dík za pochopení.
Následující uživatel poděkoval: snajecka

Re: PROSÍM O RADU - předzahrádka 24. říj 2012 12:14 #284645

  • snajecka
  • Avatar uživatele snajecka
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Příspěvky: 11
  • Obdržená poděkování 2
  • Karma: 0
Kvitka jsem raději smazala, moc děkuji za upozornění...jinak jsem napsala zprávu na osobní účet, snad dorazí. teprve se s webem sžívám...J.
Poslední úprava: 24. říj 2012 14:09 od snajecka.

Re: PROSÍM O RADU - předzahrádka 24. říj 2012 12:42 #284649

  • helena
  • Avatar uživatele helena
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1216
  • Obdržená poděkování 1969
  • Karma: 6
snajecka napsal:
A určitě budu brát z místní školky...ale chci tam už přijít s tím - že tento typ růže bych si představovala a snad mi tam poradí něco obdobného místního ...

V tom případě bych doporučovala, abys do té školky zašla už nyní, abys zjistila, co ti vlastně mohou nabídnout. Moje zkušenosti s místními školkami a růžemi jsou dost špatné, žádný sortiment. Vše je to spíše o specializovaných růžových školkách, hobbymarketech a velkých zahradnictvích, která dováží i růže.
Poslední úprava: 24. říj 2012 14:42 od helena.
Následující uživatel poděkoval: snajecka

Re: PROSÍM O RADU - předzahrádka 24. říj 2012 14:10 #284653

  • snajecka
  • Avatar uživatele snajecka
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Příspěvky: 11
  • Obdržená poděkování 2
  • Karma: 0
To je dobré vědět. Děkuji.
Následující uživatel poděkoval: helena

Re: PROSÍM O RADU - předzahrádka 25. říj 2012 07:10 #284671

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
Ahoj snajecko, chápu tvoji začátečnickou bezradnost, všichni jsme jí na začátku své záliby v růžích prošli. Dovolím si napsat pár slov o tom, jak jsem se s počátečním zmatkem vypořádávala já. Protože jsem v té době ještě neměla svůj počítač, lovila jsem základní informce v literatuře - např.jsem proseděla celé hodiny v knihovně, obrážela antikvariáty a knihkupectví, zkrátka shromažďovala jsem si podstatné údaje o růžích kde se dalo. S internetem to pak bylo mnohem pohodlnější, když jsem postupně objevovala encyklopedie s fotkami a popisy jednotlivých kultivarů. A o to v podstatě jde - na základě své představy si vybrat takové, které se mi nejvíc líbí, dozvědět se o nich maximum informací ( výška a šířka keře, kvete jen jednou, nebo opakuje, dostatečná mrazuodolnost, náchylnost na houbové choroby, umístění - plné slunce, nebo polostín, a v neposlední řadě i estetické vnímání růže - barva, velikost, tvar květu, vůně .... atd.) Zkraje to vypadá hodně složitě, ale není. Zvládneš to, zima je dlouhá. :cheer:
Kultivarů růží jsou dnes tisíce a nediv se, že si tady nikdo z nás netroufne dávat ti konkrétní rady jako : tuhle růži zasaď do levého dolního rohu, tuhle zase doprostřed, tyhle dvě vedle sebe ..... a pod. Základní skupinu růží si asi musíš vybrat ty sama podle svého vkusu. A pak příjde ta chvíle, kdy se zde na fóru zeptáš např. : líbí se mi Gloria Dei, jaké s ní máte zkušenosti ?
No, už jsem toho napindala dost, možná se ještě někdo přidá s tím, jaké byly jeho začátky s růžemi. ;)
Přeji ti příjemné a úspěšné seznamování se s královnou květin. :)

P.S. a ještě malá poznámka - je velmi užitečné naučit se používat názvy kultivarů přesně. Za názvem se skrývá právě to množství informací, které potřebujeme. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopila, co máš na mysli pod názvem "princez", nebo "eshram". :unsure:
Poslední úprava: 25. říj 2012 07:21 od Eva L..
Následující uživatel poděkoval: Vlaďka, mrk, Evka, Kirsten

Re: PROSÍM O RADU - předzahrádka 25. říj 2012 08:00 #284673

  • amazonka01
  • Avatar uživatele amazonka01
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3087
  • Obdržená poděkování 1568
  • Karma: 8
Evi, podepisuju :)
Pamatuju svoje zacatky, sice jsem mela net, ale i tak jsem nakoupila hromadu knizek. A na Livingu pak studovala puvodni diskuzi, myslim, ze to byla "kniha o ruzich". Z te jsem zjistila, ze nic nevim, ale postupne se prokousavala k tomu, ze asi aspon vim, co nechci :)
Kdyz se na to podivam zpetne, tak dlouha a "neprehledna" livingacka diskuse byla pro zacatecnika lepsi, nez strukturovane a prehledne Krasne ruze.

A jeste k mistnim zahradnictvim, jednoznacne nedoporucuju, cest vyjimkam, ale celkove prusvih jak hrom.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Vlaďka

Re: PROSÍM O RADU - předzahrádka 25. říj 2012 08:21 #284674

  • helena
  • Avatar uživatele helena
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1216
  • Obdržená poděkování 1969
  • Karma: 6
Mám to podobné jako EvaL. a amazonka, jenom s jiným začátkem. Mě se růže nikdy nelíbily. Asi před třemi čtyřmi lety jsem narazila na Austinovy růže a bylo to jako záblesk-ohromení, že může existovat něco tak krásného, nádherný tvar květů, keřů. No, a potom jsem díky encyklopedii Botanika objevila historické růže, díky internetu tento web a propadla jsem růžím docela. Ale nechuť k čajovkám mě neopustila. :laugh:
Následující uživatel poděkoval: Eva L.

Re: PROSÍM O RADU - předzahrádka 25. říj 2012 08:39 #284675

  • amazonka01
  • Avatar uživatele amazonka01
  • OFFLINE
  • Administrator
  • Příspěvky: 3087
  • Obdržená poděkování 1568
  • Karma: 8
helena napsal:
Ale nechuť k čajovkám mě neopustila. :laugh:
Ale to me taky ne, tedy nelibily se mi mestske kombinace. Takze mozna chapu, proc se Snajecce nepozdavaji polyantky, pokud je vidi v jinych predzahradkach, nedivim se.
Ja zase prvni objevila historicke ruze.
A vcera jsem zasadila svou prvni echt cajovku (darek), tak jsem zvedava. Mam jeste od Sipa objednanou jednu, pac je potrebuju jako nizkou protivahu nizkym knoflickum.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Evka
Moderátoři: Eva L., Květa