Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP

Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP 04. led 2015 17:01 #293368

  • Jana V.
  • Avatar uživatele Jana V.
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 4033
  • Obdržená poděkování 3506
  • Karma: 30
Rozepisovala jsem se tu napodzim, že můj vypiplaný živý plůtek z buxusu nejspíš napadla "box blight". Mám cca 97% jistotu, že ano :( . Více o box blight zde : www.rhs.org.uk/advice/profile?pid=96

Hledám v té souvislosti informace a protože se jednou mohou hodit i někomu z vás ( a taky proto, že to chci mít sobecky všechno na jednom místě), budu je dávat všechny sem.



Hledala jsem, jestli už jsou vyšlechtěné nějaké kultivary, které by byly rezistentní. Zdá se, že zatím ne, ale některé jsou odolnější :
The partially resistant test plants included B. harlandii, B. microphylla ‘Golden Dream’, B. microphylla ‘John Baldwin’, B. microphylla var. japonica ‘Green Beauty’, B. microphylla ‘Winter Gem’, B. sinica var insularis ‘Nana’, and Buxus ‘Green Gem’.
Unfortunately there is not known to be a resistant Buxus at present.
C. buxicola attacks Buxus balearica, B. bodinieri, B. glomerata, B. harlandii, B. microphylla, B. macowanii, B. riparia, B. sinica and B. sempervirens. There are differences of susceptibility among Buxus species and varieties. In general the varieties of B. microphylla are more tolerant than varieties of B. sempervirens. The dwarf form, B. sempervirens 'Suffruticosa', popular for parterres, is very susceptible. Based on work done in Belgium, B. microphylla 'Belvédère', 'Rococo', 'National' and 'Trompenburg' are tolerant to the disease. Other plants in the Buxaceae family are susceptible such as Pachysandra terminalis and Sarcococca species.


Pěkná přehledná tabulka kultivarů zde : americanhort.theknowledgecenter.com/libr...blight_tolerance.pdf

Choose alternative hedging and topiary plants

To be completely safe, choose an alternative hedge or topiary plant. The following all have small leaves and can be clipped into formal hedging styles:

Berberis buxifolia 'Pygmaea'
Berberis × stenophylla 'Corallina Compacta'
Berberis × stenophylla 'Irwinii'
Berberis × stenophylla 'Nana'
Berberis thunbergii ‘Atropurpurea Nana’ AGM
Euonymus fortunei (various cultivars)
Hebe cupressoides 'Boughton Dome'
Ilex crenata
Lavandula angustifolia cultivars
Lonicera nitida
Osmanthus delavayi AGM
Rosmarinus officinalis
Santolina chamaecyparissus AGM
Taxus baccata 'Semperaurea' AGM
Poslední úprava: 04. led 2015 17:05 od Jana V..
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: JitkaU2, Marijka

Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP 04. led 2015 17:14 #293369

  • Jana V.
  • Avatar uživatele Jana V.
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 4033
  • Obdržená poděkování 3506
  • Karma: 30
Zabývala jsem se tím poměrně dlouho, s nadějí, že ty moje flekatý listy budou snad jiná "flekatost", ale bohužel zřejmě není. Hlavní rozpoznávací znak jsou hnědočerné podlouhlé skvrny na větvičkách ( viz foto z RHS)

boxwoodblight5.jpg


boxblight.jpg


Box blight je vlastně kombinací dvou druhů hub. Jedna se projevuje fleky na listech a druhá jsou ty fleky na větvičkách ( ta nakonec způsobí to uhynutí). Samotné fleky na listech ( ať už jakohokoliv tvaru nebo barvy) ještě nemusejí znamenat pohromu.
Poslední úprava: 04. led 2015 17:19 od Jana V..
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: HonzaPM, JitkaU2

Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP 04. led 2015 20:13 #293371

  • mišpule
  • Avatar uživatele mišpule
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 3248
  • Obdržená poděkování 6303
  • Karma: 49
Jani,tys to pojala přímo vědecky :woohoo:
Mám sice jen dvě buxusové kouličky,ale i tak bych nerada o ně přišla,budu bedlivě sledovat.Pro pěstitele živých plůtků to je pohroma a tragedie.Držím palce.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP 04. led 2015 20:17 #293372

  • Jana V.
  • Avatar uživatele Jana V.
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 4033
  • Obdržená poděkování 3506
  • Karma: 30
Tak jsem zkoušela hledat, zda by byl dostupný některý z kultivarů uvedených v tabulce jako odolný a bohužel tedy ani náhodou :( . Zato většina školek množí B. sempervirens 'Suffruticosa :angry: .

Co je ten můj zač, se můžu jen domnívat. Byl zakoupen v 2008 v běžném zahradnictví.

Celé roky byl bez známky jakékoliv choroby. Hnědé skvrny jsem zaznamenala pár týdnů poté, co jsme ho v létě zastřihli el. nůžkami a v zápětí přišla letní bouřka a pak do něj začlo pražit sluníčko. Zřejmě ta vlkhost z deště + vedro a čerstvé rány byly tou "smrtelnou kombinací".
Někde jsem četla, že nejhorší je teplota kolem 25-26 °C. Při teplotách nad myslím 33°C ( po dobu cca 1 týdne - přesně to teď nevím, mám to uloženo v jíném PC) naopak houba umírá. No, to tu letos nebylo ani náhodou :dry: .
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: JitkaU2

Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP 04. led 2015 20:33 #293374

  • Jana V.
  • Avatar uživatele Jana V.
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 4033
  • Obdržená poděkování 3506
  • Karma: 30
Mišpul, mám tu po mámě dva letité ( víc jak 20 let) a ty zatím vypadají v pořádku. Ale jsou oba v celodenním stínu a taky jsou to takové ty úplně obyčejné s hrubými tmavými matnými listy. Ale sleduji je od té toby veeelmi pečlivě ;) .
Viděla jsem nějakou reportáž ( myslím v GW) z nějaké slavné anglické staré zahrady, která je vyhlášená svou topiary zahradou a tam měli také kompletně "sežrané" nizounké buxusové lemy a tvrdili tam, že se nebojí, že by ty staleté "sochy" to zlikvidovalo, že prý ty staré obyčejné buxusy na to netrpí. Takže akorát vykopali ty nízké buxusové lemy a Carol Klein jim tam pomáhala sázet nízké lemy z něčeho jiného ( si teď nemůž vzpomenout na jméno :ohmy: )
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: mišpule

Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP 06. led 2015 11:41 #293395

  • HonzaPM
  • Avatar uživatele HonzaPM
  • OFFLINE
  • Administrator
  • 620 m n.m.
  • Příspěvky: 5754
  • Obdržená poděkování 9275
  • Karma: 6
Jano, nezáviděníhodná situace. Tak budu tiše sledovat, jak to dopadne.
Já z buxusů (zdravých) udělal zimní aplikace do truhlíků na všechna okna,
tj. jsem si precizní živý plot značně zezubatěl a zjara jsem ho komplet vyryl.
Šlo to po mrazech dobře, zem byla kyprá, jindy v roce by to byl očistec.
Překvapilo mne, jak mají buxusy neskutečné kořeny. Ony klamou tělem - stříhané
vypadají tak maličké, mladistvé, jenže... kořeny odpovídají věku rostliny
a odebírají hrozně vody a živin - to se dostávám ke stejným zjištěním, jako Eva L.
s plotem z ptačího zobu, u kt. nic neroste.
Kořeny 30 cm buxusového plůtku mne vskutku šokovaly.

Nemoci b. zmar, drž se.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Eva L.

Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP 06. led 2015 14:14 #293396

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8814
  • Karma: 53
Honzo, říkáš to přesně - klamou tělem. Stejně jako ten ptačí zob.
Víš, co by mě zajímalo ? Jak reagují růže v záhonech s buxusovým lemem. Jasně, že mladé sazeničky buxusu ještě neškodí, ale co ty letité ? Jejich kořeny musí růže doslova škrtit.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP 06. led 2015 14:35 #293398

  • Jana V.
  • Avatar uživatele Jana V.
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 4033
  • Obdržená poděkování 3506
  • Karma: 30
Evi, vidíš, to mě ani nenapadlo. Mají to tak ve všech těch starých anglických zahradách a je to krásné. Nemám ráda, když je růžím vidět "pod sukně", nemívají pěkné nohy :lol: . Proto asi mám pořád tendenci k nik něco přisazovat. I ten nový záhonek má lem z levandulí.

Možná by bylo řešením každoročně ostrým rýčem těm buxusům ty kořeny směrem k růžím kapku "zastřihnout", ale do hloubky to stejně efekt mít nebude...
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP 06. led 2015 17:30 #293402

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8814
  • Karma: 53
Jani, lem z buxusu opravu vypadá krásně. Ale když uvážíš, že nestříhaný vyroste v dost mohutný keř se stejně mohutným kořenovým systémem, tak těm růžím v jeho sousedství musí být ouvej. Možná, nebo spíš určitě, sxistují zakrslé kultivary, které se asi k těmto účelům spíš hodí.
Napadá mě, jestli v těch anglických zahradách to neřeší nějakou mechanickou zábranou v zemi, která nedovolí prorůstání bux. kořenů dovnitř záhonu.
Levandule je rozhodně vhodnější, neprokoření tak velkou plochu. Líbí se mi k růžím i tymián
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Evka

Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP 06. led 2015 19:39 #293406

  • Jana V.
  • Avatar uživatele Jana V.
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 4033
  • Obdržená poděkování 3506
  • Karma: 30
Evi, viděla jsem buxusové lemy sázet hlavního zahradníka v Snowdonia garden :
( nevím, jestli je to ten správný díl) i Monty Dona v GW a žádné zábrany nedělali. V obou přídadech šlo o lemy k okrasným záhonkům. V GW byly v záhonku krom trvalek i růže. V Sn. garden dělali lem, neukazovali, co do něj pak zasadí, ale vnitřek byl zrytý, čekal na nějaké rostliny.

Kdyby bylo běžné nějaké zábrany dělat, minimálně Monty by se o tom zmínil - ukazuje všechno hodně polopaticky.
Možná seto neřeší a prostě se každoročně navrší do záhonků hromada mulče a ony se ty živiny jednak dostanou do země, jednak jsou asi růže tím pádem vyživované spíš z vrchu a konkurence odspodu třeba tolik nevadí.
Nevím, ale buxusové lemy má i D.A. ve svém království.

Možná by Kája mohla učinit všetečný dotaz :) na austinovic zahradníka. Třeba bychom se dozvěděli, jaký fígl v tom je :) .
Poslední úprava: 06. led 2015 19:40 od Jana V..
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: Eva L.
Moderátoři: Eva L., Květa