Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP

Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP 08. led 2015 13:56 #293424

  • Miška
  • Avatar uživatele Miška
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 582
  • Obdržená poděkování 517
  • Karma: 0
Jana V. napsal:
Na těch stránkách RHS doporuřují ilex crenata, ale nejlevnější jsem našla za cca 140,-/kus :sick: .
Včera mi přišel - nechtěný - katalog od Starkla. Spíš ze zvědavosti, jak si to všechno zas přikrášlí a znádhernatí, prohlédla a tam nabízí ilex crenata právě jako náhradu za problematické buxusy. Když koupíš 3,máš je se slevou :P . Zbytek si nařízkuješ, ty jsi žena činu.

Já osobně bych přemýšlela jako EvaL. - velká kořenová konkurence, ale chápu Tvoje pohnutky. Co zkusit udělat lem z nějaké trvalky s hezkým listovím. Napadá mne kakost - teď honem nevím, který druh, ale nějaký je určitě od jara do podzimu kompaktní a když vybereš s nenápadnou barvou květů, aby se sladil s denivkami.
V tomhle by určitě pomohla Květa,jen ji vyburcovat ze zimního spánku.
Poslední úprava: 08. led 2015 14:21 od Miška. Důvod: oprava y na i
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP 08. led 2015 14:16 #293425

  • Marijka
  • Avatar uživatele Marijka
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Příspěvky: 267
  • Obdržená poděkování 222
  • Karma: 0
Jani,

pardon, dle fotky jsem hledala kyselejší do zástinu. Zmátly mne mech, denivky a jehličnan, vápno všechno mění :-(
Mimochodem, zaléváš dešťovkou, nebo ze studny? Jestli vinařská oblast, nemáte i vápenitou vodu? To bývá obecně vysvětlení chlorozy kyselomilných ač zasazených v rašelině. Taky jde nechat "odrazit" vodu v extra sudu s trochou rašeliny, ale omlouvám se, zase míchám témata.

Denivky nechat, to by byla škoda, naopak jsem hledala něco, co by je doplnilo.

Panašovaný brslen fakt ne, jen jsem chtěla popsat zkušenost s konkrétním. Ten zelený "Vegetus" má být ještě odolnější. Pokud bys chtěla, mají ho v Kostelci, slp.cz/skolka/ceniky.htm (moc často to neaktualizují, ale pro představu je to fajn). Mají v 1L, mají jich dost, á 25,- nebo á 30,- dle velikosti rostlinky. můžeš jich zkusit pár, než ti "dozraje" japonská cesmína. Navíc brslen nepohrdne tím vápnem, kterým "vyhrožuješ".
Naopak u té cesmíny jsem dohledala, že chce mírně kyselo (ale má taky snést i horší půdu) a raději vlhčeji, asi bych zkusila tu jednu, dvě rostlinky a případně nařízkovat, do té doby by levný brslen mohl posloužit - nebo se zalíbit.

Ten tis by fungoval, jen bych byla opatrná na kultivar, on klasický baccata semenáč umí mít po 25 letech u země +10cm kmen a dál mohutní. Řízek jen o fous slabší. Taky je dražší, neb se hůř ujímají řízky.

Zimolez - vždycky bude trochu "rozjetý", čím starší, tím silněji poroste. Otázka ochoty častého střihu a smíření se s možným vymrznutím. Ale pokud ho máš, proč ne?

Nadhodím ještě trošku jiné varianty než "ála buxus"-

- malý dřišťál? Může být na podzim okrasný bobulí, barvu a vzrůst si vybereš opravdu jakýkoliv.

- menší druh kdoulovce? Kvete na starších větvích, mohla bys tedy nové výhony rubat dle libosti, olistění má pěknou barvu, jen není tak "učesaný". Ale přiznám, že opravdu zastřihávaný jsem ještě neviděla, mohl by dobře zahustit, jen má větvičky trochu trnité, takže 1x ročně rukavice. Na jaře ovšem paráda, barvy květu od zelenkavě bílé přes teplé oranž/růžové po červenou, cokoliv si vybereš. Pozor, má hluboké kořeny, pokud se rozhodneš pro škatulata, je to nakonec "růžovitý" keřík. S denivkami si ale konkurovat nebude. Teď jsem dodělala marmeládu z přemrzlých plodů a je neskutečná, výrazná, stačí vařit chvililinku, pektinu obsahuje spousta, jen potřebuje spoustu cukru. Ten co tu máme je jakýsi růžovočervený, snad 50 let na stejném místě u zeravu, nikdy nestříhaný a nepřerostl 80cm výšky, jen se pomalinku rozrůstá výmladky, po těch mnoha letech bez regulace v bohaté vlahé půdě zabral cca 2x1m. Na jaře jsem z té záplavy květů pokaždé unešená, po zimě je to pecka (ač v jiné roční době tuhle barvu nemusím) a kvete relativně dlouho.

- nízký pidilem z proutí a k němu dát brslen f., který by se do něj dal provlékat, to by mohlo mít moc hezký efekt a stačila by ti jedna rostlina co 3-4 metry. Teď (leden) je čas na pruty :-) Pokud máš starost o kůly v zemi a nemáš možnost sehnat pár akátových, viděla jsem použité i roxory (díky vroubkům na stranách skvěle drží) nebo jiné kovové tyče/tyčky, i nerezavějící hliníkové tyčky ze starého stanu, jen natřené na tmavo.
Krásnou barvu prutů má střemcha, jestli vám někde bují v okolí u potoka, navíc je neskutečně houževnatá, neláme se (ba naopak, rukou větev téměř nelze přelomit). Vrby, lísky, taky třeba pruty z ptačího zobu, taky tuhý, houževnatý... asi cokoliv, dle dostupnosti a barvy :-)
mojedilo.ireceptar.cz/navody/plutek-z-prouti
Tady to mají na jedné zahradě jako 20cm terénní schod (z vrby) a vypadá to přenádherně, ač bez toho provlékaného stálezeleného. Vzor si vybereš, buď na střídačku nebo "šachovnici", která mi přijde pro doplnění proplétáním nějaké zelené větve lepší.
Pokud bys zvážila to propletení rostlinkou, dělala bych ho volnější, kůly dál od sebe, asi dle potřebného zakřivení. Konce bych zastřihla za kolíkem a zamaskovala nějakou zelenou boulí, třeba pidikoniferou nebo jakýkoliv malý hustý i opadavý keřík, udržovaným jako malý bobek jarním střihem (nebo níže zmiňovaná zakrslá kalina obecná, i opadaná je velehustá).

- namísto keříku zkusit heucheru? Netuším, jestli u tebe jdou, podle toho obrázku klidně obyčejná, vzrůstnější Palace Purple? Ta konkrétně toho snese hodně a k denivce jde pěkně, u škatulat pak využitelné, snadno se množí. Podobně mi tu slouží klasický obyčejný oranžový kuklík po babičce, téměř nezničitelná rostlina, kvetl ještě na Vánoce :-) a odkvětlé květy jsem mu škubala jen asi 3x, pokud jsem si vzpomněla cestou okolo. Množení při přesazování kousíčkem oddenku, mohu ti případně poslat poštou, je to nezmar. U obou nevím, jestli jsou k tvým podmínkám kompatibilní, aby byly bezúdržbové.

- malý trojpuk? Deutzia gracilis Nikko - kvete před denivkami, lze udržovat ještě menší střihem (po odkvětu, tj v době, kdy začnou být denivky krásné, v době po odkvětu je zase pomalu přerůstá): www.prodejstromku.cz/produkt/trojpuk-nezny (dobře vidět celý keřík) nebo www.havlis.cz/karta.php?kytkaid=2165 - v zahradnictvích ho vídám, kolem 40,- malá rostlinka. Trojpuky mi slušně kvetou i v zastínění.

Pak je tu spousta dalších (ale opadavých) keříků a trvalek, které jsem s dovolením rovnou zamítla, jsou spíš ála veřejná neosobní zeleň (tavolníky japonica, skalníky, mochna křovitá - i když má spoustu kultivarů, malá forzytie Bronxensis aj.)

Možná snad ještě kalina - Viburnum opulus nana (nekvete, ale je krásně kompaktní, opravdu krásný list do kompozice) www.missouribotanicalgarden.org/PlantFin...aspx?kempercode=a820 - nezaměnit s Compactum (ta kvete, ale roste víc, musela by se pravidelně stříhat po odkvětu), v zahradnictví v tom mají občas trochu hokej. www.havlis.cz/karta.php?kytkaid=1374 Taky jde sešmiknout až u země pokud přeroste, obráží dobře, ale to první zapěstování je potřeba ohídat.

Sice to nejsou lemy přesně dle zadání, ale co kdyby? Trávy jsem teda (ale dle svého vkusu) zamítla kvůli tvaru listů, se mi to tluče s denivkami, pokud by toho bylo takhle hodně vedle sebe. Pokud nic definitivního nevymyslíš, tak tam na první léto narvi namnožený zimolez nebo letničky, to bude za pár kaček a dá ti to čas vymýšlet/množit. Zimolez po roce i dvou půjde přesadit, pokud se nebude líbit nebo pokud přijde krutozima.
Za chvíli bude čas na předpěstování ze semínek, bratru celý parádní lem za 50,- :-)

Dej si na čas, představuj si a přemýšlej :-)
Jsem moc zvědavá, co vyhraje.

EDIT: zase elaborát, mezitím přibyly pěkné tipy, ale přepisovat to nebudu :-)
Jestli Ti vadí berberis trny ale líbí se ti, co malý tavolník japonica, jsou i žlutolisté kultivary, jen z hlavy netuším, zda nekvetou růžově, brrr..... Ale koukni na ten trojpuk výše, to je můj drobný favorit, případně to namíchat do lemu nízkých keříků a trvalek, ale to by chtělo mít tu zahradu a kytky nakoukané, ale určo by to šlo.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: varouch

Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP 08. led 2015 15:56 #293428

  • Jana V.
  • Avatar uživatele Jana V.
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 4033
  • Obdržená poděkování 3506
  • Karma: 30
Marijko, ty jsi studnice nápadů :) . Děkuji, že se tím zabýváš.

Ohledně vápnité půdy, je pravda, že jsme to oblast, kde se běžně v podloží nepříliš hluboko pod povrchem vyskytuje opuka, tj. vápnitá ( tvrdá)voda ze studny, ale zřejmě i malé částečky v půdě budou tou hlavní příčinou, ale ani dědova "mánie" vápnit tomu moc nepomáhala. V té předzahrádce to rododendron s příměsí rašeliny docela zvládá, ale je ve stínu, takže ta půda také tolik nevysychá. Taky tam ale nedosáhne hadice, takže tam se asi vždycky nosila dešťová voda ze sudu.

Já také zalévám vodou ze studny, nicméně kyselomilkám nosím v konvích ze sudu. Nově mám nainstalovaný kubitainer, tak snad příští rok bude té dešťové vody k dispozici víc.

Všechny tvé návrhy jsem prozkoumala. Vylučuju proutí. Jednak nejsem tak zručná, abych byla se svým výsledkem spokojená, jednak se to do této části zahrady nehodí.

D.gr. Nikko by nemusel být špatný, váhám nad tou barvou ( záhon s denivkama je laděn do žlutomodra) a trochu i nad velikostí listů a celkovým habitem. Mám tu několik trojpuků a i d. gracilis je po 13 letech naprosto neudržitelný na výšce 1,5m ( po zastřižení vyhodí klidně metrové větve o průměru 1cm :huh: . Musela jsem ho teď kvůli tomu přesazovat.
Ten dřišťál nebo zelený brslen by snad přeci jen byly zvladatelnější a mají oválné listy, což se mi sem přeci jen líbí víc. A potřebuju ten půtek opravdu nízký a úzký. To by ten dřišťál splňoval dobře.

Ta dočasná náhrada trvalkami by asi taky byla možná. Kuklík mi tu jde dobře, mám i celkem dost velké trsy, aby se daly rozdělit. Ten kontryhel bude první rok stávkovat ( dělá mi to vždycky) a další roky nebude k udržení a poleze do trávníku ( tj. manžel bude reptat, že vadí při sekání). Heucherové lemy už jsem i měla, ale musí se to často předělávat, vyholují a jsou nevzhledné. Nicméně na jeden rok by použitelné byly. Ten kuklík by byl i barevně k tomu záhonu lepší.

Nejspíš to dopadne tak, že budu pokusničit s tou cesmínou a mezitím holt pár let improvizovat, ale štve mi to. Piplala jsem ho od r. 2008, už byl krásný. Celou tu dobu jsem k němu plánovala tu zídku a když už jsem k ní loni manžela konečne dokopala, tak mi chcípne ten buxus, ke kterému měla pasovat :( .
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP 08. led 2015 21:54 #293430

  • varouch
  • Avatar uživatele varouch
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 809
  • Obdržená poděkování 1493
  • Karma: 42
Jana V. napsal:
D.gr. Nikko by nemusel být špatný, váhám nad tou barvou ( záhon s denivkama je laděn do žlutomodra) a trochu i nad velikostí listů a celkovým habitem. Mám tu několik trojpuků a i d. gracilis je po 13 letech naprosto neudržitelný na výšce 1,5m ( po zastřižení vyhodí klidně metrové větve o průměru 1cm :huh: . Musela jsem ho teď kvůli tomu přesazovat.
Ahoj, mám dva testovací kousky tohohle trojpuku v zahradě dva roky a jsou to pořád cca 25cm bobky. Žádné šlahouny se nekonají, tvar mají úhledný, hustý, květy krásné bílé. Na lem se mi zdají ideální, protože by nemusely mít tak masivní kořenový systém. Mám je tedy v přesně opačných podmínkách (kyselo a na slunci, nijak jim nepodstrojuju), ale zrovna trojpuk mi přijde, že si až tak nevybírá. Letos jsem zakládala na hrubo další záhony a příští podzim bych tam zrovna tyhle trojpuky ráda dala jako část lemu.

A Marijce díky za další inspiraci. :)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP 08. led 2015 22:59 #293433

  • Jana V.
  • Avatar uživatele Jana V.
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 4033
  • Obdržená poděkování 3506
  • Karma: 30
Varouchu díky :) , kouknu tedy na něj trochu víc ( cena, prodejci atp.). Minimálně pár let by možná mohl v lemu fungovat. Jak velké má listy?

On ten můj letitý taky ze začátku "stál". Měl za úkol pohledově zakrýt roh skleníku - tj. cca 70cm a roky toho nemohl dosáhnout. Pak se rozjel ( i u mě v tom suchu a polostínu) a poslední 2-3 roky už ho furt jen stříhám, takže ani moc nekvete.
No, šel k plotu na pole, tam ať si roste, jak bude chtít ;) .
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP 09. led 2015 06:57 #293434

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8814
  • Karma: 53
Jani, abys toho na výběr neměla málo, tak ti předhodím ještě štěničník (Iberis sempervirens). Má mnoho dobrých vlastností - je stálezelený, ničím netrpí, na pH mu nezáleží, není náročný na vláhu, dlouhověký, vyroste max. do 30cm, hustý a kompaktní, dá se stříhat a na jaře bohatě kvete. Podle mě ideální na lemy. Je to vlastně polokeř, tudíž drží tvar a neválí se. Dobře se množí řízky.
Poslední úprava: 09. led 2015 07:00 od Eva L..
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Následující uživatel poděkoval: varouch

Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP 09. led 2015 07:23 #293435

  • varouch
  • Avatar uživatele varouch
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 809
  • Obdržená poděkování 1493
  • Karma: 42
Jana V. napsal:
Jak velké má listy?
Drobné, tak 1,5-2cm dlouhé a měkké husté větvičky.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP 09. led 2015 08:08 #293436

  • Jana V.
  • Avatar uživatele Jana V.
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 4033
  • Obdržená poděkování 3506
  • Karma: 30
Varouchu díky :) , to by bylo vyhovující.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP 09. led 2015 21:04 #293437

  • Marijka
  • Avatar uživatele Marijka
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Příspěvky: 267
  • Obdržená poděkování 222
  • Karma: 0
Jani,
včera jsem měla rozepsané pokračování se spoustou odkazů, načež mi chcíp notebook.

Tudíž otráveně shrnu, že deutzia Nikko jak píše Varouch je proti klasickému gracilis cca třetinový a staré keře se rozlézají spíš na široko než do výšky a iberka byla taky v nabídce (děkuju, Evo). Pamatuju jí od dědečka, buď zelený polštář, nebo bílá záplava, na nízký lem perfektní (ty u dědy snad nepřerostly 15cm, jestli si dobře pamatuji, jinde mohou samozřejmě dorůst jinak, byly na jihu bez jakékoliv ochrany a spíš na suchu - převýchova na kaktus).
Malý tavolník japonský do žluta co nekvete růžově jsem nenašla, leda bys každoročně střihla na jaře a tím zlikvidovala kvetení v daném roce.

A abych Ti to ztížila: vinohradnická oblast = jak moc mrazy? Byl by tu ještě (zase) brslen, ale japonský, zakrslý.
U nás vymrzá (-30 nezvládne), ale -20C plus minus by měl: www.havlis.cz/karta.php?kytkaid=1536
Jestli se ti zalíbí, myslím že ho u nás nabízí, mohu se zítra podívat na normálnější cenu.

A jen pro úplnost, kdyby tu hledal inspiraci někdo další, ještě tavolník březolistý "Tor" - Spiraea betulifolia Tor - listy kulaté, zelená lehounce do modrošeda, kvete bíle, na podzim pěkně barví (v kyselé líp, jako všechno, ale poroste v čemkoliv). Mám ho vyhlédnutý kvůli barvě k červenolisté tavole k pozadí pro rudbekie, které kvetou až "po", ale hustý lem by z něj byl taky pěkný.
www.missouribotanicalgarden.org/PlantFin...aspx?kempercode=a765
a právě jsem překvapeně zjistila, že v ČR mají žlutolistou/zlatou variantu :-O (a díkybohu nekvete řůžově,ale klasika bílá)
www.bambuscentrum.cz/2013/02/02/spiraea-betulifolia-tor-gold/

Ju, a ještě byl na tě nachystaný elaborát na téma jednodruhový koberec z "plevele" rozrazil rezekvítek, krásné zelené a v květu modré polštáře co snesou snad cokoliv, může přecházet plynule v trávník a manžel může směle jezdit sekačkou přes, případné ztráty v kvetení jsou rychle nahrazeny novou várkou, zahoustne a netřeba obrývat záhon :-)

Jo, stromky, keře, to bych už celkem tušila, ale ty růže a trvalky... tam budu žadonit o radu zas já :-)
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.

Buxus, box blight a čím ho nahradit do ŽP 09. led 2015 21:57 #293438

  • Jana V.
  • Avatar uživatele Jana V.
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 4033
  • Obdržená poděkování 3506
  • Karma: 30
Marijko, ten japonský brslen je tedy opravdu krásný. V té blbé zimě, jsem viděla na teploměru nejméně asi -22°C ( loni bylo max. -13°C), ale teploměr je u baráku, takže trochu "kecá". Tenkrát právě pomrzl ten zimolez. Takže nebezpečí pomrznutí je asi stejné. Zkoušela jsem hleda, kde a za kolik by byl, ale nenašla jsem nikde s výjimkou Havl. :unsure: . Takže, pokud u vás mají, byla bych ráda za info o ceně.

Kdysi jsem tu měla od Kastnera : www.missouribotanicalgarden.org/PlantFin...aspx?kempercode=c325 a to tedy pomrzlo hned první zimu, jen si nevybavím, jestli tenkrát ta zima byla nějaká extra, nebo ne. Muselo to být někdy +- okolo r. 2007 nebo 2008.
Administrátor zakázal veřejné příspěvky.
Moderátoři: Eva L., Květa