Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: laik

Re:laik 06. zář 2009 22:27 #1743

  • Vendy
  • Avatar uživatele Vendy
Opětně ahojky, díky za nabídku-nemám ale vůbec žádnou představu o tom jak tebou jmenované růže vypadají. Dáváš mi možnosti kde bych je mohla najít, ale já mimo rodného jazyka žádný neovládám tak, abych z textu byla moudrá. Super .... jsem si našla, je perfektní, ale mám pocit, že by se na hloubku cca 1 m nevešla a tím že bych ji udržovala v přijatelné rovině bych se připravovala o květy-nebo myslíš, ža bych ji vyvazováním /pokud se dá/ spacifikovala? Co říkáš na možnost kombinace jednoukvetoucího rambleru a třeba New nabo Coral Dawn /doufám, že teď neumíráš smíchy nad mým nápadem/? Vendy

Re:laik 06. zář 2009 22:58 #1744

  • ZuzanaCh
  • Avatar uživatele ZuzanaCh
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 634
  • Obdržená poděkování 670
  • Karma: 0
Vendy - napadá mě Mortimer Sackler (Austin). Je dost hustý. Koupila jsem ho u Havlise. Jen nevím, jak je na tom s požadavkem na světlo. Snad by věděla dresla.

Re:laik 07. zář 2009 00:21 #1745

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Omlouvám se, jedu zítra na týden pryč a mám už cestovní horečku. Takže se k tématu vrátím příští víkend. Budu fotit jako divá, doufám, že bude co.

Re:laik 14. zář 2009 21:49 #1792

  • Vendy
  • Avatar uživatele Vendy
Nechala jsem si ještě jednou projí hlavou tvoje doporučení - použít k růži clematis, a podařilo se mi objevit /pomocí vyhledávače/ stálezelený, prý bujně rostoucí clematis armandii. Po obvolání snad 90% zahradnictví a školek v ČR někde vůbec nevěděli co chci, jinde
nevedou nebo už neměli. Asi to budu muset nechat až na jaro - pokud bys na svých zahradních plantážích měla nějakou odnož, moc prosím, odkoupím. Chtěla bych vysadit společně Coral Dawn a stálezelený clematis, který by splňoval to, že bych měla celý rok zakrytý nehezký kout.
Co ty na to?

Re:laik 15. zář 2009 00:04 #1793

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Vendy, asi tě zklamu, ale žádný stálezelený clematis není u nás mrazuvzdorný. Pokud budeš ještě trochu gůglit, vypadne na tebe taky stálezelený zimolez Henryův, vhodný do stínu. Ten nepřikryje souvisle stěnu. Je dole holý a nahoře má chuchvalec listů a větévek. Je to osobní zkušenost a ohlasy od známých jsou podobné.

Tak a teď postupně:
1/ Je nějaký důvod, který ti brání použít na zakrytí břečťan? Je levný, snadno dostupný, stálezelený, roste hodně naplacato, snadno se udržuje, relativně rychle (podle odrůdy) zakryje zeď, je dobrým pozadím pro světlé květy růží, clematisů....
Další možností je použití kvetoucích popínavek vysloveně určených pro severní stěny. Jsou ale opadavé. Mám na mysli Hydrangeu petiolaris - ta bývá běžně ke koupi, nebo jí podobnou Schizophragmu hydrangeoides.
IMG_0598.jpg

Re:laik 15. zář 2009 00:09 #1796

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
...a detail
IMG_0601.jpg


Existuje kultivar Moonlight s mramorovanými listy.
www.tinytreasuresnursery.com/Web%20Photo...0%27Moonlight%27.JPG
Kupovala jsem ho v květnu v zahradnictví Žižka (mají i zásilkový obchod).

Re:laik 15. zář 2009 00:22 #1797

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Další možností by mohla být stálezelená hlohyně nebo skalník. Skalník jsem kdysi chtěla použít k zakrytí nevzhledné zídky oddělující zahradu od dvorku. Výsledek se dostavil, bohužel až pár let poté, co jsem se odstěhovala. Fotka je letošní, skalník je zasazený z odvrácené strany. Cca 3 roky, co jsem tam s ním žila, se neráčil překulit a rostl pouze na odvrácené zdi.
IMG_5487.jpg


Hlohyně by se musela tvarovat naplacato.

Re:laik 15. zář 2009 00:33 #1798

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
2/ Clematisy - dám ti sem fotku clematisu montana - zřejmě rubens - pro představu, jakou plochu dokáže zakrýt. Montany se hodí pro severní stěny. Vyvarovala vych se montany alby grandiflory, je méně květuschopná. Některé odrůdy voní (Fragrant Spring, Mayleen), některé trošku remontují, některé mají purpurově probarvené listy (Mayleen, Warwickshire Rose, rubens...)
IMG_4596.jpg

Šly by použít i další odrůdy, např. tento www.clematis.hull.ac.uk/new-clemdetail.cfm?dbkey=380 I ten jsem letos kupovala v ČR.

Re:laik 15. zář 2009 00:53 #1799

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Na popud Zuzany jsem nastudovala Austinův katalog. Ten praví, že do stínu (minimálně 4 hodiny slunce denně) se hodí tyto jeho odrůdy:
A Shropshire Lad, St Swithun, The Generous Gardener (vypsala jsem jen růžové a lososovou).
Na tomhle seznamu www.pickeringnurseries.com/tw/Web_store/shadelist.htm uvádějí např i Lavender Lassie, což je růže, z které jsem nadšená. Má krásnou barvu, hodně kvete, opakuje. Není to rambler, patří mezi moschata hybridy, tzn., že je míň vzrůstná www.helpmefind.com/plant/pl.php?n=3759&tab=36

Re:laik 15. zář 2009 00:59 #1800

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
3/ Vylepšení písčité půdy
Všechny ty průmyslové substráty na kdovíco jsou na bázi rašeliny a tou si moc nepomůžeš. V knihách se píše o přidání bentonitu do písčitých půd. Nevím ale, jestli se dá někde koupit, protože sama mám problém přesně opačný. Ale pokud byste měli v blízkém okolí někoho, kdo by se zbavoval jílovité půdy, bylo by to asi totéž. No a jako doplněk vyzrálý hnůj.
Moderátoři: Eva L., Květa