Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: laik

laik 24. srp 2009 13:32 #1517

  • Vendy
  • Avatar uživatele Vendy
Zdravím milovníky a lepší znalce růží naž jsem já, a prosím o radu jaké popínavé růže do míst 1/ slunce do cca 11 hod.
2/ slunce od cca 14,30 hod.

Měly by být světle růžové a opakující kvetení, aby tmavé kouty trochu ožily. Děkuji všem kterým nebudu k smíchu.

Re:laik 24. srp 2009 18:54 #1518

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Vyzkoušenou mám Coral Dawn, na východní straně domu, nemá s přistíněním problém.
www.helpmefind.com/plant/l.php?l=21.114976
Je to mohutný climber, v dospělosti jsou květy na rostlině celou sezónu.
Pokud bys chtěla něco světlejěšího, nebo drobnokvěté ramblery, můžeme pátrat dál (teď tu 2 dny nebudu).

Re:laik 24. srp 2009 22:38 #1543

  • Vendy
  • Avatar uživatele Vendy
Díky za radu a zároveň bych se chtěla zeptat na Handla /neumím přehlasovaná písmena/, líbí se mi na obrázku, ale nevím jestli zvládne sluníčko pouze dopoledne.

Re:laik 25. srp 2009 01:23 #1544

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Sama Händla nepěstuju. Slyšela jsem na jeho zdravotní stav hodně nářků. Letos jsem ho viděla 2x i pěkného. Jednou v červnu (to je na choroby ještě docela brzo) a podruhé teď u známých, kteří růže stříkají. Roste tam na západní straně domu, zastiňují ho ještě stromy před ním.
Trochu mi vadí, že nevypadá jako pnoucí růže, spíš jako přerostlá floribunda. V těch dvou metrech, kam doroste, trčí květy vzhůru.

Re:laik 25. srp 2009 10:07 #1546

  • Vendy
  • Avatar uživatele Vendy
Dám na radu a nepořizuji, protože potřebuji něco co by mělo květy pokud možno na co největší ploše a navíc co nejdéle. Jde o zakrytí nevzhledného místa, které je hodně na očích. Díky

P.s. jsem již delší dobu v důchodcovském věku a tak mi angličtina moc neříká-to je omluva, že nemám vyplněné všechny položky.

Re:laik 29. srp 2009 22:50 #1626

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Vendy, odpovídala jsem v rychlosti. Takže se ještě k tématu vracím. Záleží taky jak velkou plochu chceš zakrýt (pokud je velká, šel by použít nějaký rambler, nebo kombinace obojího) a taky kolik místa máš do hloubky. Jestli to nutně musí být popínavka, která bude vyžadovat konstrukci, anebo by šla použít nějaká samonosná odrůda.

Re:laik 30. srp 2009 10:15 #1628

  • Vendy
  • Avatar uživatele Vendy
Ahojky, do hloubky moc ne /je to u cestičky/- tím myslím padá samonosná, do výšky cca 2 m a víc, ale nejdůležitější je, aby v podstatě kvetla celé léto a rychle zahustila - na velikosti květu nezáleží. Horší je asi to, že v teto době už by měla sluníčko maximálně do 9 hod. Teď si určitě myslíš, že už si vymýšlím až moc a že bych tam mohla dát něco jiného, ale hrozně toužím po růži a byla bych ráda kdyby nějaká taková existovala. Dík

Re:laik 31. srp 2009 23:26 #1675

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Vendy, špatně jsem pochopila údaje o oslunění (myslela jsem, že platí pro jedno místo - dopo i odpo)
Říká se, že by růže měla mít aspoň 4 hodiny slunce denně. Často bývá doporučovaná Mme Alfred Carriere (myslím že je v nabídce p. Šípa), ale ta udělá řidší pokryv www.das-pflanzen-forum.de/t435f84-Mme-Al...Carri-egrave-re.html
Pokud trochu čteš německy, tady jeden odkaz
www.rosenhof-schultheis.de/daten/main/Rosen_im_Halbschatten.pdf
Píše se v něm, že i na severní stranu lze dát růže, ale pak je lepší zvolit odolný rambler, snáší stín líp. Možná by bylo lepší vsadit na rambler, i když je jednoukvetoucí a přisadit k němu třeba nějaký clematis pro vykrytí nekvetoucího období.
Letos jsem byla nadšená z Venusty Penduly. Růžová poupata se rozvinou do velkých bílých květů, kterými je keř obsypán. Výhony jsou červené.
IMG_8258.jpg
Následující uživatel poděkoval: HonzaPM

Re:laik 01. zář 2009 00:01 #1676

  • Vendy
  • Avatar uživatele Vendy
Rozhodla jsem se, že zkusím tebou navrhovaný Coral Dawn nebo New Dawn-s clematisem mám ve stínu špatné zkušenosti. Navíc mám ještě jeden problém a sice se zeminou - mohli bychom mít na zahradě menší pískovnu - přesto, že jsem tam už nasypala neskutečné množství různého kompostu, růžím vysloveně kupuju zeminu pro růže /dá se říci že na metráky/, navíc používám netkanou textilii a mulč pro růže, tak se všechno pořád někam ztrácí. O nějakém rambleru také přemýšlím, ale u nás je těžko k sehnání opakovaně kvetoucí a nechat si přivést od Austina z Anglie mám strach-nevím jak by zvládl středoevropské podnebí. Pokud bys o nějakém věděla a měla s ním dobrou zkušenost, budu Ti moc vděčná.

Re:laik 01. zář 2009 17:41 #1697

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Myslím, že budu mít na podzim opakující Frau Eva Schubert , Rosendorf Steinfurth pak ty tři Super (Fairy, Dorothy, Excelsa). A pak třeba Cecile Brunner clg.
Opakující ramblery díky přikřížení odrůd schopných opakovat nedosáhnou většinou vzrůstnosti jednou kvetoucích ramblerů. I když třeba Super Fairy u Rufů je monstrózní. www.helpmefind.com/plant/l.php?l=21.43630
Moderátoři: Eva L., Květa