Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: laik

Re:laik 15. zář 2009 08:39 #1802

  • Lenka
  • Avatar uživatele Lenka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 344
  • Obdržená poděkování 384
  • Karma: 3
ad vylepšení písčité půdy: sama mám stejný problém, zahrada jako velké pískoviště - řešení je celkem snadné: zapravit do půdy dost organické hmoty, která váže vodu, nejlépe kompostu (ideálně s příměsí slamnatého koňského nebo kravského hnoje) - pokud ho nemáš dost, stačí nařezaná sláma, ale to se pak musí přihnojovat (kopřivovým výluhem, uleželým hnojem) - sláma při rozkladu odčerpává dusík a má ještě jedno úskalí - ve stádiu rozkladu podporuje rozvoj houbových chorob - podle mých zkušeností se to ale tak po roce srovná. A hlavně: MULČOVAT, MULČOVAT, MULČOVAT, ovšem ne textilkou a kůrou - potřebuješ zvyšovat množství organické hmoty v půdě. Mně funguje nejlíp lehce zavadlá tráva ze sekačky, kvůli plevelům můžeš podložit kartonem, balicím papírem, novinami, prostě něčím, co se rozloží - menší vrstva, častěji doplňovat. Zahradu vůbec nezalévám, jen zápraží, kam neprší, a nově vysazené, jinak ani kapku. Přesto když odhrneš mulč, půda je pod ním i ve velkých vedrech vlhká, takže to rozhodně funguje. Po čtyřech letech je na místech, která jsem začala takhle obhospodařovat, místo pískoviště humus jak víno. Dočetla jsem se, že to pomáhá i jílovitým půdám, ale s tím nemám zkušenosti.

Re:laik 15. zář 2009 09:25 #1804

  • fanda
  • Avatar uživatele fanda
Já ještě přenáším žížaly, ony tu organiku zpracovávají do podoby, která je rostlinám stravitelnější. :)

Re:laik 15. zář 2009 10:16 #1808

  • kaja
  • Avatar uživatele kaja
ahoj- no potěš- a já žížaly vybírám ,aby mi nežraly kořínky. Ale mám ty kalifornské ,tak jsem se bála.Teď jsem se dozvěděla, že žerou jen rozkládající se matroš.Je to pravda? Kaja

Re:laik 15. zář 2009 11:57 #1809

  • fanda
  • Avatar uživatele fanda
Něco o žížalách je na wiki :

cs.wikipedia.org/wiki/Žížala_obecná

A také v článku Kompostování s využitím žížal :

stary.biom.cz/publikace/kompost/06.html

Re:laik 16. zář 2009 20:19 #1837

  • Vendy
  • Avatar uživatele Vendy
Ahojky a dobrý večer všem růžařkám - Dreslo několik odpovědí na tvé otázky:
se Zimolezem Henry máš pravdu, že nepokryje plochu a není moc vzhledný
růži A Shop. Lad mám od loňského roku, květ má nádherný, ale v polostínu kde je, jich moc není-jinak se rozrostla docela solidně /p. Šíp poslal opravdu pěknou/
popínavou hortenzii mám už na jiném místě-roste hrozně pomalu-za 3 roky má výšku cca 50cm / asi jí nesvědčí ten písek/
sousedé mají kůlnu přímo na hranici pozemků /už byla postavená když jsme se nastěhovali/ v délce cca 12 m a výšce 3 m - je to severní strana, tak jsem všechno osadila břečťanem a přísavníkem /nyní zrovna začíná krásně barvit/, a to co chci zakrýt je pokračování kůlny do prostoru, proto bych tam chtěla něco jiného /asi ten clematis-zatím procházím různé webovky, a růže/
skalník mi děla totéž, co tobě - roste uplně jinam než chci já.

Jedna otázka - jak udržuješ růže proti skvrnitosti - při tebou uváděném počtu si nedovedu představit jak otrháváš jednotlivé listy na keřích. Já už
jsem to vzdala i při mých necelých 50 ks. Co spadne, shrnu, asi na jaře i s mulčovací kůrou a zaleji i zem Baycorem - nevím jestli to pomůže, ale kdo nic nezkusí nic nedokáže, myslím, že maximálně příjdu o nějakou korunu zbytečným nákupem. Co ty na to?

Re:laik 17. zář 2009 00:45 #1855

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Vendy, vzhledem k minimu slunce bych se nejspíš rozhodla pro rambler.
U clematisů mrkni na alpiny a macropetaly, některé pravidelně remontují a snáší severní orientaci.
Znáš tyto stránky? www.clematis.hull.ac.uk/new-clemalphasearch.cfm
jsou tam snad všechny clematisy, co existují, řazené abecedně.
Pokud bys zvolila na jaře kvetoucí clematis, v létě kvetoucí rambler, šel by najít i clematis kvetoucí koncem léta (botanické druhy). Na podzim by dělaly parádu šípky, případně plodenství clematisů.
Botanické clematisy jsou pěkně přehledné tady www.clematis-westphal.de/shop/pi1114466321.htm?categoryId=10
Winterhärte musí mít 3 křížky a Standort obsahovat písmeno N (Nord).
Severní orientaci má rád taky zimolez. Je jich víc druhů, některé kvetou celé léto, některé silně voní. Kombinace s předešlými může způsobit problémy při střihu (lonicery jsou hodně bujné, chtějí často stříhat, protože dělají nevzhledné chroští).

K druhé otázce: Pokud nešílíš ze skvrnitých listů, je takový přístup rozumný.
Já zakládám zahradu jako srovnávací, ukazující jednotlivé odrůdy. Už jen proto je nechci stříkat, abych nemátla případné pozorovatele. Jsem ráda, že se ukáže jak která růže obstojí. Není pravda, že se růže nakazí jedna od druhé. Těsně vedle sebe tady rostou růže napadené tak, že jsou holé s růžemi téměř bez napadení. Pokud se člověk chce vyhnout postřikům a zároveň mu skvrnitost opticky vadí, musí si vybrat odolné sorty. Částečně lze zdravotní stav vylepšit dobrou výživou, vliv má i počasí, stanoviště...
Pro úplnost dodávám, že ani růže v zahradě u domu nestříkám.

Re:laik 23. zář 2009 19:34 #1939

  • Vendy
  • Avatar uživatele Vendy
Ahojky, v clematisech jsem se prohrabala /je to prostě krása/, bohužel většina z nich se u nás nedá nikde sehnat /o kupování se nedá mluvit/, rozsáhlý sortiment mají v Libici n C., ale ani tam nemají to co bych chtěla. Vím, že to bude určitě nějaká montana, ale asi bude jistější nechat to na jaro - takže mám na vybírání několik měsíců. Mám ovšem prosbu, a to jestli bys mi nemohla poradit rambler, který pokvete v červenci a srpnu a hlavně bude strašně moc vonět. A dále bych brala nižší růži, která má širší kompaktní keřík s kvetením od června do září - nemám prostor kam zasadit, takže půjde do květinače do altánu - a opět se silnou vůní /barva v tomto případě není rozhodující/. Díky

Re:laik 24. zář 2009 23:28 #1962

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Vendy, obstojný výběr clematisů mívají na jaře v Hornbachu. Jestli jsi z Prahy, zkus na jaře Chládka. Letos toho moc neměl, ale loni měl cca 8 druhů montan. Raději se vyhni albě grandifloře (má sice velké květy, ale míň).
DSCN1695.JPG

Pokračování zítra

Re:laik 26. zář 2009 01:09 #1980

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
ad rambler: kdysi kdesi se ke mně dostala informace, že mezi pozdě kvetoucí patří Paul's Himalayan Musk. Snažila jsem se vylovit nějaké info u Schultheisů a tam výslovně zmiňovali pouze dva - Kiftsgate a Snowflake.
Většina ramblerů voní, ale nijak intenzivně. Pokud je nakvetlý celý keř, i to stačí k oblaku vůně. Silná vůně je udávaná u Lykkefund a Seagull. Lykkefund mi kvetl letos prvně, čekala jsem vůni silnější.
Letos se mi nejvíc líbila Venusta Pendula. Má větší květy než většina ostatních, z růžových poupat se rozvinou čistě bílé květy, keř je jimi obsypaný, purpurové výhony barevně ladí s poupaty.
Projdi si tady www.rosenhof-schultheis.de/Rosen/Kletter...ler/Weiss/index.html obrázky. Po rozkliknutí odrůdy je důležité, aby v řádku, kde jsou piktogramy byl kroužek (snáší polostín), srdíčko znamená kladné hodnocení růžařstvím. V levém sloupci pak můžeš navolit místo bílé (weiss) barvy rambleru, různé odstíny růžové (zartrosa, rosa...) Mrkni se do žlutých (gelb) na Goldfinch, to je taky nádherná růže.
Jen si zvaž, jestli je opravdu prostor dost Veliký, aby se do něj vešla třeba 10timetrová Kiftsgate.
Venusta Pendula
IMG_8258-b35208d5c00748406b945d21413bb1cd.jpg

Re:laik 26. zář 2009 01:12 #1981

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
.
IMG_8295.jpg
Moderátoři: Eva L., Květa