Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: řada růží

řada růží 16. zář 2009 14:50 #1836

  • Ája
  • Avatar uživatele Ája
Dobrý den, mám před tůjemi místo asi na 10 sadových růží.Chtěla bych barevné, ne jen jednu odrůdu. Nevím, jestli by bylo lepší mít od každého druhu dvě, aby se barvy opakovaly, nebo prostě koupit co mně padne do oko? nebude to chaotické? Děkuji za každou radu

Re:řada růží 17. zář 2009 01:01 #1856

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Ájo, bude to chaotické. A pokud bys naopak zvolila jedinou odrůdu, bude to vypadat jako veřejné výsadby.
Měla bys trochu usměrnit barvy i tvary (květů i celých keřů). Okolo těch růží se bude chodit, nebo bude něco ještě před nimi, co jim zakryje nohy? Ono se např. může klidně stát, že se rozhodneš pro angličanky, koupíš Queen of Sweden a mrkni, co ti tam vyroste. Ty keře byly vysoké asi 180 cm.
IMG_4856.jpg

Re:řada růží 17. zář 2009 01:15 #1857

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Nebo můžeš zvolit třeba takové
IMG_4759.jpg

Re:řada růží 17. zář 2009 07:42 #1858

  • Ája
  • Avatar uživatele Ája
Dreslo, to je úžasné, budu tedy přemýšlet o angličankách. A ano, před těmi růžemi už je jenom trávník. Děkuji

Re:řada růží 17. zář 2009 13:06 #1862

  • ZuzanaCh
  • Avatar uživatele ZuzanaCh
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 634
  • Obdržená poděkování 670
  • Karma: 0
Ájo a co udělat to po skupinkách? Vždycky 2-3 od jedné odrůdy pohromadě.

Re:řada růží 17. zář 2009 13:12 #1863

  • Ája
  • Avatar uživatele Ája
Přemýšlím, přemýšlím:( Když by ale řada stejných růží vypadala jak ve veřejné výsadbě, bylo by třeba lepší 3krát 3 různé vedle sebe?

Re:řada růží 17. zář 2009 13:14 #1864

  • Ája
  • Avatar uživatele Ája
Jéje, vidím, že než jsem to odeslala, Zuzana už to navrhla, dík Zuzano

Re:řada růží 17. zář 2009 13:22 #1865

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Asi jsem se nedokázala vyžvejknout. Chtěla jsem napsat, že pokud má být před tújemi řada růží, nebo skupinek (prostě si představuju pravidelnou řadu, nic cik-cak), a nic před ní, tak je dobré zvolit keře, které budou vypadat dobře i u země(což podle mě Queen of S. nevypadá, ta by se hodila někam do pozadí s předsadbou). Mohou to být angličanky, moschata hybridy, rugosy, alby, gallicy...., ale ty keříky v takhle pravidelné výsadbě by podle mého měly mít podobný habitus a mohou se lišit barvou, plností květu...
IMG_9222.jpg

Re:řada růží 21. zář 2009 10:16 #1900

  • Ája
  • Avatar uživatele Ája
Dobrý den Dreslo, je to nádhera nádherná, ale angličanek už mám asi 10 na jiných místech, tak jsem se nakonec jsem se rozhodla pro sadové růže. Doufám, že to bude ladit: 2x Westerland, 2x Lichtkoning Lucia, 2x Queen Ellizabeth, 2x bílá sadovka (Schneewittchen?) a 2x Rosestand Freisig. Myslíte, že by to mohlo vypadat dobře? Dala bych zákon do mé oblíbené bílo-růžovo-červené barvy, ale nedokážu se vzdát Westerlandu pro jeho úžasnou vůní. taky mně láká Rosenresli a Postilion.... Zdravím Vás

Re:řada růží 21. zář 2009 22:52 #1907

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Na předchozím obrázku je Felicite Parmentier (Rosa alba)

Ajo, pokud je chceš mít v řadě, tak řada z těchto růží bude hodně nesourodá.
Schneewittchen roste doširoka a je to jemná křehká růžička s převisajícími květy na tenkých větvích.
Lichtkönigin Lucia a Queen Elizabeth rostou vzpřímeně, květy trčí vzhůru, mají mohutné větve, dorostou výš než Schneewittchen.
Westerland roste podobně jako dvě předchozí, ale zabere i víc místa na šířku a tipla bych, že bude i vyšší.
U Rosenstadt Freising je na HMF udávaná výška 120 cm. Byla vysazená v hradeckém rozáriu a mohla mít tak 180cm, silné větve byly převislé. V HK uchycují sadovky ke konstrukci. Tahle růže na mě působila dojmem, že se bez opory pod tíhou větví rozvalí.
Moderátoři: Eva L., Květa