Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: řada růží

Re:řada růží 22. zář 2009 11:05 #1924

  • Dany
  • Avatar uživatele Dany
Potýkám se stejným problémem, ale zvolila jsem koncepci s historickými růžemi a keři. To jen tak... Chci napsat, že se mi nezdá, že by jmenovaná řada mohla být úplně to nejlepší a Dresla má pravdu. Westerland mám třetím rokem, potvrzuji skutečnost, že přenádherně voní. Vyvazuji ji téměřvodorovně, má spoustu bočních výhonů, první kvetení bohaté přenádherné, pak již méně, hodně méně :( . Letos začátkem srpna vyrašily šlahouny přes tři metry, neměřila jsem. Možná delší. Takže - Westerland bude strašně mohutná, snad by šel udržovat volně rostoucí keř řezem i přes léto.

Re:řada růží 22. zář 2009 11:14 #1925

  • Ája
  • Avatar uživatele Ája
Ach Dreslo, myslím, že to nedám dohromady:( . Nemohla by jste mi prosím prosím poradit tak 3-4 odrůdy bílo-růžovo-červených růží, které by šly k sobě? Kdyby se daly i u Vás koupit, bylo by to ideální. Moc Vám děkuji

Re:řada růží 22. zář 2009 13:58 #1926

  • honey
  • Avatar uživatele honey
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Příspěvky: 86
  • Karma: 0
Muzu Vas poprosit Dreslo - nevite co je to za ruzi na tom obrazku, ktery jste sem davala? www.krasneruze.cz/media/kunena/attachmen.../images/IMG_9222.jpg ??

..a to je vase zahrada nebo hadam, nekde v Anglii?

Re:řada růží 22. zář 2009 20:30 #1927

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Je to Felicite Parmentier, foceno v RHS zahradě Rosemoor.
www.krasneruze.cz/index.php?option=com_k...view&catid=4&id=1096

Ještě bych chtěla poprosit, jestli si tady na fóru můžeme tykat. Přejala jsem zvyk tykat z jiných for a vaše vykaní mě pak uvádí do rozpaků.:)

Re:řada růží 22. zář 2009 21:42 #1928

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Ájo, ono by šlo ledasco, jde ale taky o to, kolik tam máš místa, hlavně na šířku. Protože třeba moschata hybridy, které mají výhodu dobré květuschopnosti, rostou často převisle www.helpmefind.com/plant/l.php?l=21.107372
Dál je pak dobré vědět, jestli pro tebe "sadová" znamená 2 metry, 1,5 metru, nebo by sis představovala řadu vysokou k pasu.
Já bych tam klidně dala třeba gallicy a alby (mezi ně patří Felicite Parmentier), ale nevím, jestli jsi schopná skousnout kvetení jen jednou v roce (i když u dospělých keřů to od začátku do konce může být přes měsíc). Daly by se použít i remontující odrůdy (portlandky ap). Jenže tyhle všechny historické krásky jsou úplně jiné, než současné růže, typem olistění i květu, posazením květů na keři a nepřipraveného člověka mohou zklamat. "Vždyť přece růže vypadá jinak."
Mrkni se třeba sem www.helpmefind.com/plant/pl.php?n=6642&tab=36&qn=0&qc=d na Yolande d'Aragon, abys viděla, co případně čekat.
Určitě by šlo vybrat i mezi moderními, záleží jen na tobě.

Re:řada růží 23. zář 2009 12:35 #1932

  • Ája
  • Avatar uživatele Ája
Dreslo, je to nádhera, ale asi bych přece dala přednost moderním růžím. Na výšce nezáleží, metr a půl, dva metry ... Ještě kdyby tak (aspoň některé) voněly... Jsem ti moc vděčná za pomoc.

Re:řada růží 24. zář 2009 23:17 #1961

  • dresla
  • Avatar uživatele dresla
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 2262
  • Obdržená poděkování 383
  • Karma: 22
Ájo, tak jsem se snažila pohledat bílou, růžovou a červenou (zasazení ve skupinkách) mezi moderními.

1.verze - vzpřímené: červená Fontaine - intenzivně voní
růžová Astrid Lindgren - zdravá, květuschopná, dělá šípky
bílá buď přerostlý čajohybrid Jose Carreras - bez vůně, nebo Vierge Folle, s květy a vůní planých růží, kvetoucí celé léto.

2.verze: The Fairy a její barevné mutace (Fairy Snow, F.White, Crystal F., Rote die Fairy, F.Red, Lovely F., Sweet F.)
www.helpmefind.com/plant/l.php?l=21.98123
www.helpmefind.com/plant/l.php?l=21.126597
vůně chybí

3.verze: Použití mutací F.J.Grootendorst (identické růže s rozdílnou barvou květu) White Grootendorst, Pink Grootendorst, Grootendorst Supreme, vůně chybí. Tyto růže je vhodné zastřihovat mimo sezónu podobně jako živý plot.

Další verze: použití převislých sadovek, zatím jsem nekompletovala, ale mám na mysli něco na způsob Rosarium Uetersen, Diamond Border, Vogelpark Walsrode....

Re:řada růží 25. zář 2009 13:14 #1968

  • Ája
  • Avatar uživatele Ája
Dreslo, zatím velké díky, promyslím to ...

Re:řada růží 25. zář 2009 23:27 #1977

  • HonzaPM
  • Avatar uživatele HonzaPM
  • OFFLINE
  • Administrator
  • 620 m n.m.
  • Příspěvky: 5754
  • Obdržená poděkování 9276
  • Karma: 6
Dreslo, Ájo ahoj. Mohu-li, pak v Plzni před Fytosem mají červeno-bílo-růžovou výsadbu z Europeana-Schneewittchen-Kimono. Vypadá to dobře. Všechny růže tam celoročně prodávají v kontejneru á 100,-, na podzim i jako prostokořenné á 50,-. Europeana je nejnižší, má pěkně tmavé listy, dal bych ji doprostřed (3 ks). Po obou stranách bych dal Kimono (2 ks) a pak nejvyšší Schneewittchen, opět po obou stranách (2 ks). Tj. 11 růží. Taky mám rád růže od Tantau - č. Piano, r. MariaTheresia, b. Marie Antoinette, b./r. Pastella. ;)

Europeana - Kimono - Schneewittchen:
www.fytos.cz/inc/produkt_image.php?id=52
www.fytos.cz/inc/produkt_image.php?id=78
www.fytos.cz/inc/produkt_image.php?id=76

Dreslo, Felicite Parmentier je přímo nebeská. :woohoo:

Re:řada růží 26. zář 2009 21:46 #2005

  • Zdenka
  • Avatar uživatele Zdenka
Ve Fytosu mají teď akci - 3 kontejnerované růže za cenu 2.
Moderátoři: Eva L., Květa