Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Pěstování růží

Pěstování růží 04. srp 2019 21:25 #326113

  • Anna Valentová
  • Avatar uživatele Anna Valentová
Dobrý den vážní pěstitelé, velice by mě zajímalo jestli je pro růže lepší roubování nebo očkování. Dostali se mi do ruky semínka černé růže, a nevím jak s nimi správně naložit. Prosím o radu nebo poučení do začátku pěstování :) .

Pěstování růží 01. dub 2022 18:40 #329015

  • Katka z Vysočiny
  • Avatar uživatele Katka z Vysočiny
Dobrý den,

už několik týdnů pročítám diskuse a sbírám informace, za které moc děkuji. Čeká mě zakládání zahrady a v návalu radosti jsem si objednala 10 růží, které by měly dorazit v dubnu. Bohužel nevím, kdy se terénní úpravy nakonec stihnou, a proto bych se chtěla zeptat, jak dlouho mohou být růže ve 2 l kontejnerech a případně do jak velkých a za jak dlouho se musí přesadit (v případě, že by se nestihlo, aby šly do země).

Mockrát děkuji a přeji všem pohodové jarní dny.

PS: Nechtěla jsem zakládat další diskusi, tak snad to tu nezapadne.

Pěstování růží 02. dub 2022 07:29 #329016

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
Ahoj Katko, růže ve 2 litrových kontejnerech asi nějakou dobu vydrží, ale budou postupně slábnout, špatně porostou a květy nebudou stát za nic. Jsou náročné na živiny, nesnáší omezený prostor pro kořeny. Oslabené růže jsou také náchylnější na choroby.

Řeknu, co bych udělala já. Sázení do země bych odložila na podzim, kdy bych měla už jasno s jejich trvalým umístěním. Záhon by měl být důkladně zrytý až do hloubky cca 50cm. Čím hlouběji, tím líp, růže koření ve značné hloubce. Vyrytá zemina by měla být smíchaná s kompostem, nebo speciálním substrátem pro růže.
Z kontejnerů bych je co nejdřív ( nejlíp okamžitě) přesadila do větších květináčů s objemem 10 - 15 litrů a s výškou okolo 50cm.
Jestli jsem na něco zapomněla, určitě doplní někdo ze zkušených návštěvníků KR. Ať se ti růžičky vydaří k tvé radosti. :)

Přikládám užitečný článek pro začínající růžaře www.ruze.cz/pestovani-ruzi/
Poslední úprava: 02. dub 2022 07:32 od Eva L..
Následující uživatel poděkoval: alenak

Pěstování růží 02. dub 2022 15:11 #329019

  • alenak
  • Avatar uživatele alenak
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2641
  • Obdržená poděkování 7614
  • Karma: 94
Ahoj Katko, souhlasím s Evičkou.
Taky záleží, odkud kontejnerky budou. Stalo se mi, že nebyly ani zakořeněné, natož prokořeněné. Kolikrát jsem nechala v kontejneru až do podzimu, abych viděla, jak vykvete, taky to přežily. Je pravda, že se můžou i podtrhnout. Musí se víc ohlídat zálivka a trochu hnojiva. Záleží v jakém stavu přijdou a následné přechování a umístění kontejneru. Za mě to jde ponechat, je to lepší, než pak přesazovat, růže vydrží hodně. Ať se zadaří a rostou. :)
Následující uživatel poděkoval: Eva L.

Pěstování růží 02. dub 2022 15:12 #329020

  • Katka z Vysočiny
  • Avatar uživatele Katka z Vysočiny
Děkuji, Evo, za rychlou odpověď a rady :-).

Tak to abych si pořídila více těch velikých květináčů, mám zatím 3 a růže v nich budou natrvalo, ráda bych časem docílila tohoto cdn.shopify.com/s/files/1/0250/2157/9343...20x.jpg?v=1629732891, ale uvidíme, jak to nakonec dopadne ;-).

Musím se přiznat, že s koupí jsem se trochu unáhlila, ale byla jsem ráda, že jsem sehnala vpodstatě všechny růže, které jsem do začátku chtěla.

Evo - ještě "blbý" dotaz, ale ulehčil by mi práci a taky koupi velikých květináčů, pro které pak asi nebudu mít využití. Mohlo by růžím vyhovovat i přesazení z kontejnerků do dobře připraveného ale provizorního záhonu (tak, jak popisujete ve svém příspěvku), byly by daleko od sebe, aby pak při podzimním přesazování na správné místo určení nedošlo k poškození kořenů. Anebo jim do finálního přesazení bude lépe v těch velkých květináčích? Děkuji :-).

Pěstování růží 02. dub 2022 15:20 #329021

  • Katka z Vysočiny
  • Avatar uživatele Katka z Vysočiny
Aleno, také děkuji za odpověď, psaly jsme skoro ve stejný čas ;-).

Ano, bude záležet, jaké růžičky přijdou, přidala jsem se k sousedčině objednávce, něco máme z Jahodárny Brozany a něco z Maďarska od Pharmarose. 3 budu sázet určitě do květináčů (2 z Jahodárny a 1 z Pharmarose), tak uvidím, jaké budou mít kořeny a pak se asi rozhodnu. Květináče naštěstí mají v místním obchodě, tak by byly doma hned.

To je tak, když někdo radostně objedná tu krásu, ale vlastně to ještě nemá kam dát ;-)...

Pěstování růží 02. dub 2022 16:03 #329022

  • Anonym
  • Avatar uživatele Anonym
Ahoj Katko,
to já moc dobře znám. Dělám to tak každý rok - vesele objednávám a na podzim zmateně pobíhám po zahradě a hledám vhodné místo, které už několik let hledám pracně až marně :)
Pár růží v květináčích mám. Z mé zkušenosti - růže mi v květináčích prosperovaly max 3 roky a už ten třetí rok bylo znát, že to není úplně ono. Asi by se musely více hnojit, což já moc nedělám, to se přiznám. Navíc se u mě jedná o růže nízké, půdokryvné jako jsou třeba knirps, pepita aj., nějak si nedokáži představit v květináčích růže jiných skupin. Ale jak píše paní Alena, růže vydrží opravdu hodně a docílit něčeho jako z toho přiloženého odkazu, to by byl i můj sen, to tedy ano.
Jsem také z Vysočiny. Takže je i problém, kam s růžemi na zimu...ty poslední roky byly zimy mírné i tady, ale stejně jsem raději umisťovala do skleníku (chce to ale včas vyndat, protože tam poměrně rychle napučí).
Ale k dotazu, já bych dala do větších květináčů, jak píše paní Eva. Dělám to tak se všemi, které nemám kam (zatím) umístit a na podzim bych dala na finální místo.
Přeji, ať růžičky dělají radost.
Jana V., Vysočina (500 m.n m.)

Pěstování růží 03. dub 2022 09:11 #329025

  • Eva L.
  • Avatar uživatele Eva L.
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 3344
  • Obdržená poděkování 8815
  • Karma: 53
Katko, tvoje otázka vůbec není blbá, naopak je důležitá. Já bych rozhodně upřednostnila přesazení do nádob. Růže v nich vytvoří přes léto kompaktní kořenový bal, který se pak při konečném sázení při trošce šikovnosti nerozpadne. S přesazováním ze záhonu mám osobně poněkud neblahé zkušenosti. Jsem nešika a často se mi stane, že v nejlepším případě odřu rýčem kořeny. Ale je to na tvé volbě.

Vyprázdněné nádoby se dají příští jaro úspěšně využít např. na nízké jiřinky, letničky, sezónní cibuloviny ...a pod.
Následující uživatel poděkoval: quendery, alenak

Pěstování růží 03. dub 2022 15:49 #329028

  • Katka z Vysočiny
  • Avatar uživatele Katka z Vysočiny
Všem mockrát děkuji za rady, počítám s velkými květináči. Nejprve budu sázet ty, které chci v květináčích pěstovat stabilně a uvidím, jak budou růže zakořeněné. Když budou dobře, přesadím je do velkých květináčů, když málo, nechám je prokořenit zatím v těch 2l.

Jano V. - ty růže, které půjdou do květináče, jsou prý pro to vhodné (uvedeno přímo na stránkách Kordes a D. Austin). Akorát to hnojení budu muset vychytat, ráda bych něco organického, je mi jasné, že ty v těch květináčích to budou hodně potřebovat. Jinak my jsme sice níž než ty (425 m n.m.), bohužel skleník nemáme, na zimu jsem si vyčetla toto: dát pod květináč polystyren, květináč obalit bublinkovou folií, růži přikrýt chvojím. V bezmrazném období mírně zalévat. Ještě je plánuji dát na chráněnější místo u domu. Tak uvidím, jestli budou prosperovat. Kdyby ne, tak půjdou do země, až jim vymyslím místo.


A pokud to nevadí, mám ještě jeden dotaz z jiného soudku (naštěstí pod téma diskuse se vejde skoro vše ;-))- sice to ještě není aktuální, ale už i tak pokukuji po růži, kterou chci jako solitéru. Měl by to být dobře tvarovaný keř i bez opory, přepadající větve mi nevadí, výška cca 2 m, zdravý, "kontinuálně" kvetoucí a kdyby i voněl, bylo by to super. Barva jakákoliv kromě červené. Vím, požadavky jsou vysoké, zatím uvažuji o Guirlande d'amour, ale je prý i pnoucí, a tak asi bude potřebovat oporu.

Ať se daří vám i vašim růžičkám :-), třeba se za nějaký čas budu moct "pochlubit" těmi svými.

Pěstování růží 03. dub 2022 20:44 #329033

  • alenak
  • Avatar uživatele alenak
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2641
  • Obdržená poděkování 7614
  • Karma: 94
Katko, na to hnojení můžu doporučit rohovinu, nic lepšího pro nové růže není. :)
Moderátoři: Eva L., Květa