Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Osobní TOP růže roku 2011

Osobní TOP růže roku 2011 20. lis 2011 12:45 #272725

  • HonzaPM
  • Avatar uživatele HonzaPM
  • OFFLINE
  • Administrator
  • 620 m n.m.
  • Příspěvky: 5754
  • Obdržená poděkování 9275
  • Karma: 6
Růžová sezona 2011 je u konce a tak bude jistě podnětné si sem napsat, jaké krásky vás ohromily letos.
Máte nějaké novinky, budoucí superhity anebo jste hotovson z růže po babičce? Nebo je to podobné jako loni?
Pro návaznost dávám odkaz na loňskou diskusičku...
krasneruze.cz/index.php?option=com_kunen...198&Itemid=112#23198
Poslední úprava: 11. pro 2011 08:44 od HonzaPM.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Kaja

Re: Osobní TOP růže roku 2011 20. lis 2011 15:47 #272740

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
Honzo, moc jsi mne potěšil otevřením hodnotící diskuse o nej růži pro rok 2011.
Bude zajímavé sledovat jak či zda se naše priority obměnily..
pro připomenutí kopíruju loňské otázky, možná by bylo dobré na ně odpovědět znovu, porovnat v čase u jednotlivých přispěvatelů - páč jak jsme konstatovali již loni - podmínky máme různé, různou skladbu růží ...
zároveň jsem si dovolila anketní otázky rozšířit o další.
Dospěla jsem ke kulatému číslu deset. Pokud by někoho ještě nějaká napadla ???
Edit : napadla, otázek je již 16 :kiss:

1. Top růže 2011

2. Top nákup podzim 2010/jaro 2011 ( prvoročky )

3. Nováčci kteří očekávání ( zatím ) nenaplnili - možno chápat jako výhrůžka :lol:

4. Zklamání roku - vypichujeme i ty, kt. třeba máme déle a ony furtnic...

5. Neurazí, nenadchne

6. Kandidáti na vyhazov aneb co půjde ven příště / Poslední šance

7. Nejvoňavější

8. Smraďoch

9. růže které si nejvíce vážím ( z důvodu... např. bylo obtížné ji získat, čekání, shánění, vzpomínky a pod.)

10. Očekávání aneb slibuju si od této..

11. Dlouhodobě TOP - dobrá, vyrovnaná růže

12. Je skvělá ale... (nesmí být ve stínu, vpředu záhonku, solitérně, holé nohy...)

13. TOP šípky

14. Top zdraví ( prosím uvést zda stříkáte, počet postřiků v roce )

15. Potížistka aneb kam s ní ?

16. Rozloučení


a jdu se zamýšlet nad odpověďmi...:lol: :silly:
Poslední úprava: 21. lis 2011 22:22 od Květa.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., HonzaPM, Vlaďka, Aglaé, maggi, helena, Martin, quendery, Evka

Re: Osobní TOP růže roku 2011 20. lis 2011 17:47 #272761

  • HonzaPM
  • Avatar uživatele HonzaPM
  • OFFLINE
  • Administrator
  • 620 m n.m.
  • Příspěvky: 5754
  • Obdržená poděkování 9275
  • Karma: 6
1. Top růže 2011
Louise Odier, Munstead Wood, Roztomilá, Young Lycidas
Pastella
P1070240_2011-11-30.JPG


2. Top nákup podzim 2010/jaro 2011 (prvoročky)
Larissa, Young Lycidas, UNICEF-Rose, The Generous Gardener, Summer Song
Munstead Wood
P1000833_2011-11-30.JPG


3. Nováčci kteří očekávání (zatím) nenaplnili - možno chápat jako výhrůžku
Rosemoor - asi jsem neměl štěstí na dobrou sazenici, moc nerostla, vypadala na umření, když už kvetla, květy vydržely jen pár dnů
- pravda, sliboval jsem si od ní mnoho

4. Zklamání roku - vypichujeme i ty, kt. třeba máme déle a ony furtnic...
Kronprinsesse Mary Castle - není moc bujná, čilá, ale když už pustí nový výhon, tak to stojí za to, mohla by začít košatět...
P2030191_2011-11-30.JPG


5. Neurazí, nenadchne
- to jsou pro mne hlavně růže bez vůně a bez šípků, takže třeba Rosarium Uetersen, Leonardo da Vinci...
P1930936.JPG


6. Kandidáti na vyhazov aneb co půjde ven příště
letos jsem dost radikálně obměnil skladbu pěstovaných odrůd, takže nezbývá, než dát novým růžím čas
- z potížistek jsem si nechal jen The Wedgwood Rose - klopí a lepí se teplým deštěm - uvidíme, jaká bude příští rok
The Wedgwood Rose
P1000441.JPG


7. Top vůně
Munstead Wood, Louise Odier, Gertrude Jekyll, Comte de Chambord, Jules Margottin - všechny voní na několik metrů
Louise Odier - top vůně historických růží se line zahradou
P2010616.JPG


8. Top smraďoch
jak kdy, snažím se si zvykat, asi Glamis Castle
(když ale v létě slunce hodně pálí, tak silice v jinak nádherně vonících květech Candlelight nebo Johan Wolfgang von Goethe Rose
se málem vaří a je to takové k zalknutí, jako když otevřete pračku po vyvářce)
Glamis Castle
P2050342.JPG


9. Růže které si nejvíce vážím ( z důvodu... např. bylo obtížné ji získat, čekání, shánění, vzpomínky a pod.)
The Generous Gardener (dvě hodiny hledání u Chládka, vypadalo to, že už je vyprodaná, nakonec tam jedna jediná poslední byla,
schovaná, uf - při té vzpomínce se vždy opotím..., uf)
a Centifolia Muscosa - vypadá to vypadá, že to je právě ta kráska, co má moje babička/teta v předzahrádce, keři je přes 70 let
The Generous Gardener
P1000819.JPG


10. Top očekávání aneb slibuji si od této..
Lady Salisbury, Kew Garden, Susan William Ellis, Alden Biesen a Harlow Carr
- tu jste vychválili, očekávám vůni, vychovaný vzpřímený keřík, furtkvetení, zdraví, nostalgii

11. Dlouhodobě TOP - dobrá, vyrovnaná růže
Pastella, Chippendale, jsou prostě perfektní po všech stránkách, zdraví, vůně, výdrž květů,
Vierge Folle, Crown Princess Margareta - bez silné vůně
MariaTheresia - zdravá, odolná a vyrovnaná růže
P2040787_2011-11-30.JPG


12. Je skvělá, ale... (nesmí být ve stínu, vpředu záhonku, solitérně, holé nohy...)
Piano, Pink Piano - velice zvláštní, dost těžko zakomponovatelné růže, krásné, ale... asi ne do popředí, do trávníku jako solitéry ap.
- květy mají na dlouhých výhonech, famozní k řezu, ne tak do záhonů, líbí se mi spíš keříky pěkné - zahuštěné, nakvetlé už od spoda ap.
Abraham Darby - růže, která je u mne krásná až v druhé části sezony - srpen, září. Od června teprve nabírají všechny tři keře sílu,
možná se vzpamatovávají po zimě... opravdu koukatelné a zdobné jsou až v plném létě, v červnu bída...
- vůně je neskutečně plná, bohatá, silná a krásná, není to ale ten keř, který voní do dálky, proto není v top vůni atd.
William Shakespeare 2000 - krásné velké těžké květy, keř potřebuje zesílit, aby je větve unesly, chce to čas a silný zpětný střih
P2040746_2011-11-30.JPG


13. Top šípky
Ballerina, Alden Biesen, Lupo, Tess of the d´Urbervilles
Krásné minišípky tvoří Roztomilá
P1950717.JPG

P1070007.JPG


14. Top zdraví (pokud používáte chemii, kolikrát ročně)
- letos postřik cca 3x za sezonu, poprvé v červenci (kvůli mšicícm, kombinuji přípravky spolu), pak 2x v září
- všechny mé růže jsou absolutně zdravé, na nově koupených (v kontejneru) se objevilo v suchém září padlí
- nejhorší zdraví z mých růží má Crocus Rose - černá skvrnitost, zdálky nepozorovatelné, jen při detailním zkoumání, listí pěkně drží
- trochu mne zarazil zdravotní stav Stephanie Baronin zu Guttenberg - má silnější ČS, sázená zjara, dlouho ve stínu, snad se zlepší
- s ohledem na bídné podmínky (stín okolní bujné výsadby) nejlépe zvládá Colette a Giardina - takže je pasuji na extra top zdravé růže

15. Potížistka aneb kam s ní?
viz. body 4 a 12

16. Rozloučení
- bylo jich letos vícero, některé klopily, jiné se lepily po deštích - zejména v teplých dnech, jiné se nehodily nebo se prostě nevešly
Poslední úprava: 11. pro 2011 15:48 od HonzaPM.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Emilka, Rhea, JitkaU2, Kaja, Dany, Jevgenija, maggi, patka, helena a tento uživatel má 5 dalších poděkování

Re: Osobní TOP růže roku 2011 20. lis 2011 19:41 #272774

  • Vlaďka
  • Avatar uživatele Vlaďka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Levaza
  • Příspěvky: 1961
  • Obdržená poděkování 2598
  • Karma: 7
:woohoo: děláte mi radost, skvělé zadání, díky Vám... Navíc ještě mi udělalo radost, že se s Honzou všeobecně shoduji, (krom Rosemooru +) a růže ty které chválí a nemám je, už jsou objednané... Doufám, že jsou z Evropy na cestě a dorazí.
Takže všeobecně to vypadá na pěkný večer :up
1. Top růže 2011
Florence Dellatre, Teasing Georgia, Raubritter

fd1_2011-11-20.jpg



2. Top nákup podzim 2010/jaro 2011 ( prvoročky )
Rosemoor, Aspirin rose, vohlodky koupené ve slevách za neuvěřitelných 30 a 50Kč. zdravé, krásné, plno květů...
Tantauovky, obzvlášť ty výprodejové...
aspir_2011-11-20.jpg


mt_2011-11-20.jpg



3. Nováčci kteří očekávání (zatím) nenaplnili - možno chápat jako výhrůžku
U mne dva Suvenýři :cheer:
Souv. du DR. Jamain a S.W. Wood. nováčci, nerosti, dali jen pár květů...:dry:

4. Zklamání roku - vypichujeme i ty, kt. třeba máme déle a ony furtnic...
Jednoznačně Zephirine Drouhin. Pořád jí vysvětluji, že je rambler!!!! První kvetení dobré, dál nic moc, chutná děsně pilatce, tak možná proto, noo pravda je na slunci až odpoledne... ale já tam fakt potřebuji něco pnoucího, kvetoucího... u sezení je to...:(

5. Neurazí, nenadchne
Sommer wine, Wincester catedral... uvidíme v příštích letech...

6. Kandidáti na vyhazov aneb co půjde ven příště
Právě šla Heritage

7. Top vůně
historické jednoznačně, ta vůně co se nese večerní zahradou od LO, Ispahan, Rose de Rescht, galiky všeobecně...:up

8. Top smraďoch
Nemám

9. Růže které si nejvíce vážím ( z důvodu... např. bylo obtížné ji získat, čekání, shánění, vzpomínky a pod.)
Jednoznačně ze tří prvních austinek Teas. Georgia. Před nimi jsem neměla tušení, že se tu na trhu nechá sehnat růže jinak než typu červená, žlutá...Po gůglení prvních austinek jsem objevila Krásné růže a propadla této droze :woohoo:
Z první trojice TG, Falstaff, Heritage, TG splnila všechna očekávání a vede...

10. Top očekávání aneb slibuju si od této..
Sweet Blondie, doufám, že přijde, dtto Lensovky a Vissersovky... se tetelím na příští rok.
Z těch co mám se těším až to příští rok víc rozbalí nováčci od Tantaua, Ballerina, Alden Biesen...

11. Dlouhodobě TOP - dobrá, vyrovnaná růže
Josse Carreras, ale nevoní, jak o něm říkala Dresla - gumák :laugh: , zdravý, pěkně kvete, neomrzla ani trochu...

jc_2011-11-20.jpg



12. Je skvělá ale... (nesmí být ve stínu, vpředu záhonku, solitérně, holé nohy...)
Sympatie,, vzrůstná, spoustu květů, ale koncem letošní sezony dost skvrnitosti, trochu promrzá, ale v tom obr keři to nevadí, jen je to fuška vystřihat.

Uff jsem se vyčerpala, už teď vím které jsem zapomněla... je jich tolik... milášci moji... časem proložím fotkami...
Poslední úprava: 20. lis 2011 20:16 od Vlaďka.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Emilka, HonzaPM, Rhea, JitkaU2, Kaja, Dany, Jevgenija, maggi, patka a tento uživatel má 4 dalších poděkování

Re: Osobní TOP růže roku 2011 20. lis 2011 20:00 #272778

  • Dany
  • Avatar uživatele Dany
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1321
  • Obdržená poděkování 1364
  • Karma: 10
bod 4. - Zephirine Drouhin - Vlaďko, možná ji stresuješ, já ji vedu papírově jako climber, už jsme to, tuším, řešily, no ale i tak by už mohla nahoru ! Držím palce !
Poslední úprava: 21. lis 2011 09:45 od Dany.

Re: Osobní TOP růže roku 2011 20. lis 2011 20:08 #272781

  • Vlaďka
  • Avatar uživatele Vlaďka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Levaza
  • Příspěvky: 1961
  • Obdržená poděkování 2598
  • Karma: 7
ZD...? No já jí pořád fandím, ale kousek vedle Falstaff je vyšší...Ale fakt se na ní ten hmyz podepsal a to sluníčko nepřidám, kdybych se rozkrájela, ale četla jsem oní, že je : suitable for a north wall :huh: tak proto ta volba na toto místo...
Díky.
Poslední úprava: 20. lis 2011 20:09 od Vlaďka.

Re: Osobní TOP růže roku 2011 20. lis 2011 21:58 #272787

  • Kika
  • Avatar uživatele Kika
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 903
  • Obdržená poděkování 1394
  • Karma: 12
Super, jsem cekala, jestli letos bude tahle diskuse, ja totiz s ruzemi teprve budu zacinat a tohle je pro me nejlepsi prehled :P :P :P :up :up
Tak se tesim na dalsi odpovedi...

Re: Osobní TOP růže roku 2011 20. lis 2011 22:33 #272790

  • evai
  • Avatar uživatele evai
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1170
  • Obdržená poděkování 2679
  • Karma: 7
1-top ruze-jarni, letosni, ktere predcily moje ocekavani:Violetta (Int.Herald Tribune), Lavender Cover, Vierge FolLe-kvetou temer nepretrzite
a mam momentalne slabost pro drobnokvete "chou chou"
2-krome vyse uvedenych...r.rugosa Mary Manners ( v celkem nehostinnem umisteni bujne vystrelila a kvetla vonave, jablonove) a Henry Hudson-drobnejsi rugoza, voni
3-lonska podzimni zasilka p.S.-Comt.de Rocquigny, Comt. de Barbentanne, Mme Boll (ta zacla rasit snad az v kvetnu, celou sezonu bez kvetu), Souv.de W.Wood (byl by uzasnej-barva, vune-kdyby to nebylo takovy chude slaby, padlim napadeny)
4-zklamana jsem z La Noblesse, 3. rok, slaba, malo kvete, dtto Ulrich Brunner Fills
5-neurazi, nenadchne..Jose Carreras, mne predany k ozdraveni, nedari se...posune se asi do bodu
6-krome Jose davam vsem neduzivkam jeste sanci, nadeje vkladam do konskeho hnoje a Hycolu
7-nejvonavejsi: Jude the O., Mrs J.Laing, Roseraire de l´Hay
8-tem se vyhybam
9-tezko rict, zvlastni pritazlivost ma Rose du Roi..tezko zaraditelna, zavan historie
10-ocekavam vybuch kvetu na vsech nove zasazenych i presazenych a strasne se tesim na ty, ktere jeste nedorazily, Munstead Wood, Sweet Blondie...
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Rhea, Vlaďka, maggi, helena, Martin, Evka

Re: Osobní TOP růže roku 2011 21. lis 2011 01:09 #272792

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
zeditovala jsem původní "zadání", prozatímně jsme dospěli k počtu otázek - 16.

1. Top růže 2011
uch, mám kandidátů hodně.. takže takto : již jinde jsem psala, že letošek ( opět ) byl u mne srážkově nadprůměrný. Téměř každodenní déšť se podepsal na kvetení, mnohých.
Vybírám tedy pro letošek růže, kt. si to u mne opravdu odpracovaly. Kvetly dlouho, bohatě a byly deštiodolné.
Ghislaine de Feligonde ( vybrala jsem f. již zbělalých kvítků, první kvetení )

P1080640.JPG


Odile Masquelier ( opět první kvetení )

P1090037_2011-11-22.JPG



Astronomia ( celkový pohled, aby byl vidět i učesaný tvar keříku )

P1080633_2011-11-22.JPG

( nejvíc vpravo )

Sweet Haze ( zde jsem měla problém vybrat f., na každé je krásná )

P1090747_2011-11-22.JPG



+ letošní sezona se nad očekávání vydařila :
Pomponella ( dávala jsem fotky několikrát, tuto možná nikoliv. První kvetení - v růžové barvě )

P1090062_2011-11-22.JPG





2. Top nákup podzim 2010/jaro 2011 ( prvoročky )
Rosemoor

P1080893_2011-11-22.JPG



Docteurs Massad ( v pozadí So Pretty )

P1090728_2011-11-22.JPG



Belle de Sardaigne ( opět problém vybrat fotku, kvetla neustále )

P1080885.JPG


Dinky ( poslední kvetení )

P1100222.JPG



So Pretty


P1090390_2011-11-22.JPG





3. Nováčci kteří očekávání ( zatím ) nenaplnili - možno chápat jako výhrůžka
Jet Spray ( barva ), ale zvykám si
Brother Cadfael + Claire Austin ( mumie deštěm )

4. Zklamání roku - vypichujeme i ty, kt. třeba máme déle a ony furtnic...
Sharon's Love ( špatný zdravotní stav )
většina austinek s naducaným květem ( déšť )

5. Neurazí, nenadchne
Boticelli ( prvoročka, trvalo jí to dlouho než se odhodlala znovu nasadit, růžová - takových je hodně. Třeba bude lépe. )
Iceberg


6. Kandidáti na vyhazov aneb co půjde ven příště / Poslední šance
'Pink Pirouette'
Sonnenschirm
----
First Lady - nadávám na ni už třetí rok, konečně jsem ji vyryla. Holka měla skoro sežranou podnož, přesto kvetla, snaživka. Bylo mi jí líto, dostala poslední šanci
Jacqueline du Pre - dávám jí ještě rok, možná dva. Pokud nezačně růst, půjde.

7. Nejvoňavější
Můj miláček Felicia měla sežranou podnož. Zachraňovala jsem ji v květníku, skoro nekvetla.
Takže letos mi nejvíc voněl Louise Odier, Gartenträume.
x tomu 'Mrs. John Laing' letos nevoněl. :woohoo:


8. Smraďoch
nemám

9. růže které si nejvíce vážím ( z důvodu... např. bylo obtížné ji získat, čekání, shánění, vzpomínky a pod.)
ještě zedituju
pro teď - Sourire d'Orchidee, měla jsem ji na seznamu u Dresly hooodně dlouho.

10. Očekávání aneb slibuju si od této..
ještě zedituju, páč nemám doma vše a nechci zakřiknout
pro teď : Polka, Ebb Tide
a ) jestli NěcojakoCharity bude opravdu Blauwestad
b) jestli se z Mistress Quickly vyklube druhý Rosemoor

11. Dlouhodobě TOP - dobrá, vyrovnaná růže
všechny Topky z otázky č. 1 jsou dlouhodobě spolehlivé.
+ Ballerina
+ Souvenir de Greuville

12. Je skvělá ale... (nesmí být ve stínu, vpředu záhonku, solitérně, holé nohy...)
'Concerto 94' - solitéra. Musí být na kraji záhonu, nejlépe na nějaké podsypávce ( kačírek ). Výhony se stáčejí k zemi, květy na koncích, válejí se. Přesadila jsem ji do ajugy, uvidím, co to s ní udělá. A asi ji podepřu.
Verdi - nádherná barva, ale opět jako solitéra, navíc mohutný. Bohužel, nemám na něj místo ani prostor, musela jsem se s ním rozloučit.
Nádherná růže je Durance - Ancian. Dobře roste ( 1,5m v prvním roce ), krásná barva, vůně, bohatá násada, zdravá.. samé top. Jen chce slunce a zas slunce ( nutno ověřit, ale píší to o ní ). Přesadila jsem ji na úpal, sucho, teď ještě aby Punťa dostatečně připaloval a já ji mohla dát do Topek pro rok 2012..:lol:

13. TOP šípky
nemám ;)

14. Top zdraví
děkuju za optání, jsem zdráva :kiss:
většina mých růží si pak vede slušně/dobře/ bezvadně.

15. Potížistka
Maxi Vita - letošek se jí nepovedl, navíc mi začíná vadit habitus ( připláclé nic ) i barva. Možné zařazení do kandidátů na vyhazov.
Lovely Green - nevím kam s ní, nemohu vymyslet co by jí slušelo. Nohatá, vysoká, květy splývají s okolím. Jinak bezva, kvete ještě teď.

16. Rozloučení
pro letošek jsem se rozloučila
se žlutými růžemi ( Celina, Goldschatz ),
Roztomilou - dostala u mne nějakou "prašivinu" a to teda moc zarostlá na moje poměry nebyla, nekvetla, nerostla, šla po jedné sezoně.
S drobnokvětou Lensovou hnědkou - habitus, z téhož důvodu pak Verdi.
Iceberg - koupila jsem ho omylem, nikdy jsem k němu následně nezískala ten pravý vztah.

Případnými fotkami možno doplnit.
Poslední úprava: 22. lis 2011 21:48 od Květa.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Emilka, Rhea, JitkaU2, Kaja, patka, skalnička, helena, Martin, vydrik a tento uživatel má 1 dalších poděkování

Re: Osobní TOP růže roku 2011 21. lis 2011 09:35 #272800

  • HonzaPM
  • Avatar uživatele HonzaPM
  • OFFLINE
  • Administrator
  • 620 m n.m.
  • Příspěvky: 5754
  • Obdržená poděkování 9275
  • Karma: 6
Evoi, to je zajímavé. Píšeš, že tvoje Mme Boll (syn. Comte de Chambord, možná i Mme Knorr) začala rašit až v květnu (v Praze!).
Mám Comte de Chambord od Dresly, myslel jsem, že je mrtvá, ale dřevo vypadalo ok, nakonec taky začala rašit (květen?, červen? - hory)
a dala asi deset květů. Nemumifikovaly. Možná je to pozdní rašení pro ni typické, možná je to typické jen pro nově sázené sazenice.
Tož buďme ve střehu a - a uvidíme... :)

Jinak semsetakyzeditoval a eště zedituju. :lol:

Vlaďko, ta fotka MariaTheresia - ta nemá chybu, ách.
Poslední úprava: 21. lis 2011 09:36 od HonzaPM.
Následující uživatel poděkoval: Vlaďka
Moderátoři: Eva L., Květa