Vítejte, Host
Uživatelské jméno Heslo: Pamatovat si mne

Téma: Top růže roku 2014

Top růže roku 2014 31. pro 2014 07:08 #293342

  • Evka
  • Avatar uživatele Evka
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 2100
  • Obdržená poděkování 1197
  • Karma: 24
Láďo,plně souhlasím s JanouV.

S Ascot jsi mě zarazil,ikdyž jsem nedávno četla na pl foru že v příznivých podmínkách může dorůst až dva metry.Brala jsem to s reservou,ale po tvém tvrzení začínám mít obavy co s těmi dvěmi keři budu dělat,mám je na místě kde jsem počítala maximálně jen s rozměry uváděnými Tantauem tedy 60-80cm. ;)Jeho Violina sice také roste "do nebes",ale u ní aspoň uvádí růst 100-150cm.

Kromě Alexandry Renaissance mě vždy přitahovala i Mc Cartney Rose,ale také mě vždy od koupě něco odradilo.Má prosím kromě silné vůně i jiné kladné vlastnosti?Na hmf uvádějí háklivost k čs,což je pro mně důležitý údaj.
Poslední úprava: 31. pro 2014 07:29 od Evka.
Téma bylo zamčeno.
Následující uživatel poděkoval: Láďa

Top růže roku 2014 01. led 2015 12:17 #293350

  • Květa
  • Avatar uživatele Květa
  • OFFLINE
  • Moderator
  • Příspěvky: 6709
  • Obdržená poděkování 9851
  • Karma: 93
Láďa napsal:
Váhal jsem, jestli mám sem hodnocení roku 2014 uvést. A to proto, neboť mám pocit, že můj vkus se trochu liší. Mám rád jasné barvy růží s většími květy, nemusím šedorůžové a zaprané bílé.

Je moc dobře ( jak již psaly dámy přede mnou ), žes své hodnocení napsal. Někdo má rád holky, jiný zase vdolky... a jde ( především, si myslím ) o osobní zhodnocení toho, co komu/kde velmi dobře roste ( a co ne ) jako možné zamyšlení či inspirace pro jiné.

Zaujala mne zmínka o tom, že pěstuješ Knock-Out. Američani ji moc chválí, nevím o nikom jiném, kdo by ji v ČR pěstoval. Nebyl bys ochoten se o ní více rozepsat ?

a poznámka č. 2 - ( k uvažovanému ) Charleston -u. Zaujal mne u EvyL ( měňavka, extrémní výdrž květů, zvlněné okvětní plátky atd. ). Mám ho čerstvě zasazený, moc se naň těším.
Téma bylo zamčeno.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., Láďa

Top růže roku 2014 01. led 2015 21:09 #293353

  • Láďa
  • Avatar uživatele Láďa
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Příspěvky: 169
  • Obdržená poděkování 597
  • Karma: 12
Jano V, Evko, Květo, děkuji.

Evko, v mé zahradě je jílovitá půda, kterou se snažím vylepšit. Záhon s růžemi k řezu - TH, grandiflory, kde je Mc Cartney má slunce do 14 hod., růže u mne obecně netrpí padlím, ale často ČS.
Mc Cartney Rose:
Výhody - velký květ stříbřitě růžový, odolný dešti, úžasně voní (srovnání s Parfuma od Kordese), u mne ČS netrpí.
Nevýhody - u mne neuspořádaný keř asi 1m, výhony sice nevystřelují ale rostou nerovnoměrně všemi směry. Keř kvete na koncích výhonů, většinou po třech květech. Zdá se mi méně vhodná na repre záhon, kde se růže nechávají odkvést. K řezu ve váze je nádherná.
Díky za nové stránky, to si počtu. Já si myslím, že v Dánsku mají úplně jiné klima a tak údaje tamních školek je třeba brát s rezervou. Sám Poulsen uvádí při uvedení novinky jiné rozměry třeba průměru květů nebo typů růží, než později (Natálie při uvedení kolem 15 cm, teď 8-10 cm. A třeba německé školky, když Poulsenovy růže prodávají si rozměry upraví (Grand Award = Gotterfunken z více než 10 cm u Poulsena na 5-7 cm). A s tím kvetením to může být stejné. Myslím si, že nejlépe nám poradí ti, kteří ty růže pěstují u nás. V daném případě Eva L. Proto si myslím, že tyto diskuse jsou neocenitelné, ikdyž každý má jiné podmínky.

Květo, Knock-Out jsem koupil před 4 roky v Tullnu. Tehdy byl módní a nabízel ho každý druhý stánek, i v růžovém sportu. U mne jde o nižší kompaktní záhonovou růži, odolnou počasí i chorobám, trvale kvetoucí, květ poloplný růžově-červený. Bezúdržbová růže doporučovaná do veřejné zeleně.
,
Téma bylo zamčeno.
Následující uživatel poděkoval: Eva L., helena, Evka

Top růže roku 2014 06. led 2015 11:37 #293394

  • HonzaPM
  • Avatar uživatele HonzaPM
  • OFFLINE
  • Administrator
  • 620 m n.m.
  • Příspěvky: 5754
  • Obdržená poděkování 9276
  • Karma: 6
Květo, slintoším si tu nad tvou Bonicou v prvním floru. Uf.

Láďo, tedy, kvetou si jako najaté. Je velmi osvěžující moci nahlédnout
do nových, zatím neznámých, zahrad.
Alexandra Renaissance u mne byla zdravá, v kontejneru v Baumaxu ale měl všechny ČS,
jen to byla taková méně produktivní růže. Zatímco jiné by za tu dobu daly desítky květů,
ona pouštěla jen individuální. Jako čajová.
Na tvé zkušenosti s novinkami se moc těším, zejména na Portorož a trochu i Kolner Flora.

Out of Rosenheim jsem taky horkotěžko sháněl, nakonec měli Prouzovi poslední dvě v Letňanech.
Byla opravdu krásná a kvetla jako najatá, jenže měla veledlouhou (plastovou) vlnu a druhé
kvetení až za dva měsíce. (u nás seto nestíhá) Už ji taky nepěstuji.
Téma bylo zamčeno.
Následující uživatel poděkoval: Evka, Láďa, Ajka, Genovesa

Top růže roku 2014 14. srp 2015 09:33 #299534

  • Genovesa
  • Avatar uživatele Genovesa
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1086
  • Obdržená poděkování 1736
  • Karma: 5
HonzaPM napsal:
Květo, slintoším si tu nad tvou Bonicou v prvním floru. Uf.
Out of Rosenheim jsem taky horkotěžko sháněl, nakonec měli Prouzovi poslední dvě v Letňanech.
Byla opravdu krásná a kvetla jako najatá, jenže měla veledlouhou (plastovou) vlnu a druhé
kvetení až za dva měsíce. (u nás seto nestíhá) Už ji taky nepěstuji.
No já se picnu. Už jsem pro ni byla rozhodnutá a teď zas nevím! Poraďte prosím TOP červenou do vítacího záhonu. Bude to solitéra do rohu trávníku s pozadím z tújí. Nakombinuji jen s bílou nízkou drobnokvětkou. Růže by neměla být příliš vysoká, nepálit se na slunci, neklopit květy a být zdravá. Existuje taková vůbec?
Téma bylo zamčeno.

Top růže roku 2014 14. srp 2015 10:35 #299539

  • Jana V.
  • Avatar uživatele Jana V.
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 4033
  • Obdržená poděkování 3506
  • Karma: 30
Genoveso, nechci ti do toho kecat ( a proto to ber jen jako můj názor), ale pokud ti nikdo nedokáže doporučit červenou, která se nebude pálit, možná by stálo za to zauvažovat o změně barvy.

Než se pak rozčilovat nebo smutnit nad spálenou růží, je možná lepší už na začátku udělat kompromis a vybrat pro to místo tu "správnou" růži ( dle hesla : right plant for the right place). On design není všechno a samoúčelný design už je úplně na nic ;) .
Mmch. pro pozadí z thůjí bych si já např. vybrala růži světlejší barvy, podle mě to víc vynikne ;) .
Téma bylo zamčeno.

Top růže roku 2014 14. srp 2015 11:09 #299542

  • Genovesa
  • Avatar uživatele Genovesa
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1086
  • Obdržená poděkování 1736
  • Karma: 5
Jana V. napsal:
Genoveso, nechci ti do toho kecat ( a proto to ber jen jako můj názor), ale pokud ti nikdo nedokáže doporučit červenou, která se nebude pálit, možná by stálo za to zauvažovat o změně barvy.

Než se pak rozčilovat nebo smutnit nad spálenou růží, je možná lepší už na začátku udělat kompromis a vybrat pro to místo tu "správnou" růži ( dle hesla : right plant for the right place). On design není všechno a samoúčelný design už je úplně na nic ;) .
Mmch. pro pozadí z thůjí bych si já např. vybrala růži světlejší barvy, podle mě to víc vynikne ;) .
Samozřejmě máš pravdu. Jenže můj muž by si moc přál mít tu takovou červenou růži a protože je momentálně platí on (z rodičáku bych si toho moc nepořídila), snažím se mu vyhovět...
Ještě bych mohla na podzim přemístit Alexandru de Lux. k tůjím a dát tu červenou místo ní. Ale slunce se tím asi nezbavím, místa se stínem je tu strašně málo, zahrada je na jih.
Téma bylo zamčeno.

Top růže roku 2014 14. srp 2015 21:24 #299551

  • Jana V.
  • Avatar uživatele Jana V.
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 4033
  • Obdržená poděkování 3506
  • Karma: 30
Aha, chápu ;) . Mně do toho naštěstí manžel nekecá. Zezačátku tedy vyžadoval velký trávník, ale po 15 letech sekání trávy už na tom netrvá :laugh:

Taky mám zahradu na jih. Postupně jsem se dopracovala k celkem slušnému sortimentu suchomilek. Letos vedou bělotrny ( echinops) a kniphofie :P .
Chce to cíleně vysadit pár sromů, aby bylo aspoň trochu stínu.

Já jsem právě všechny tmavé růže dala tak, aby jim od západu stínila zeď ( cca od 15 hod.), aby se tolik nepřipékaly, ale stejně se pálí. Ten horký vzduch je strašný. Jak začly tyhle druhý vedra, začala jsem i pravidelně zalévat. Půda pod nimi je evidentně mokrá, přesto květy uprostřed vyhořelé nebo úplně usušené. No, ale je to letos extrém, snad se to nestane pravidlem...
Téma bylo zamčeno.
Následující uživatel poděkoval: Ajka

Top růže roku 2014 14. srp 2015 21:36 #299552

  • Genovesa
  • Avatar uživatele Genovesa
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 1086
  • Obdržená poděkování 1736
  • Karma: 5
Mám vysazené dvě magnolie, borovici černou a převislou břízu, taky dva šeříky stromkové, dvě smuteční vrby. Jenže než to vyroste, budu stará babka :angry: :laugh: . Na tom místě je stín aspoň ráno, musím se podívat do kolika hodin.
Jinak letos fakt mazec, totálně se mi pálí oranžová Bengali a to má dopoledne trochu stínu. V této vlně veder, kdy je ve stínu "jen" 32, tak jen okorá, v té minulé vlně co ten den vykvetlo, bylo do večera naprosto seschlé :( .
Téma bylo zamčeno.
Následující uživatel poděkoval: Ajka

Top růže roku 2014 14. srp 2015 22:22 #299553

  • Jana V.
  • Avatar uživatele Jana V.
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Příspěvky: 4033
  • Obdržená poděkování 3506
  • Karma: 30
U nás 36 skoro celý týden, jen ve středu bylo "jen" 31 ;) .
Nepršelo už min. 3 týdny, pořádně snad ještě déle. Ranní sluníčko nepáchá takové škody jako to polední a odpolední. Edenka na zdi má slunce do 13 hod a je úplně v pohodě ;) .
Abych se držela tématu, je to moje TOP růže roku 2014 a bude i r. 2015 :up a nejspíš každý další rok, dokud nepřijde krutozima...
Téma bylo zamčeno.
Následující uživatel poděkoval: Kaja, Ajka
Moderátoři: Eva L., Květa